II 'Tumor beter vindbaar' Aardgasvrij wonen in Dauwendaele II 3 haar. Ze wijst naar haar elle bogen. Tot daar kwam het. Een maand na de diagnose was ze kaal. „Na de chemo begon het uit te vallen, met plukken tegelijk. Toen ik alle maal kale plekken kreeg, heb ik het afgeschoren. Vreselijk vond ik dat. Ik heb daarna heel lang een pruik gedra gen." Geestelijk is de klap pas achteraf gekomen. Het heeft me veranderd Op 21 mei had ze haar laat ste bestraling. Kort daarna kwam het verlossende woord: de tumor was ver dwenen. De pruik heeft ze wegge gooid. Twee maal per jaar gaat Melissa op controle, eens per jaar krijgt ze een scan. Als de kanker vijfjaar wegblijft, is ze officieel 'schoon'. „Ik heb veel steun gehad aan mijn gezin. Lichamelijk ben ik er weer bovenop. Maar geestelijk is de klap pas achteraf gekomen. Dan realiseer je je pas wat je overkomen is. Het heeft me veranderd. Sommige dingen zijn minder belangrijk. Als de kinderen het huis op zijn kop zetten, denk ik: Dat ruim ik morgen wel weer op." Borstkanker kan in het ADRZ in Vlissingen voortaan nauwkeuriger worden behandeld. Tu moren die nog zo klein zijn dat je ze niet kunt voelen, kunnen met een 'nieuwe' tech niek beter worden opgespoord en weg gehaald. De kans op een vervolgoperatie is daardoor aanmerkelijk kleiner. De techniek wordt al in ongeveer de helft van de ziekenhuizen in het land gebruikt, maar was tot nog toe in Zeeland niet beschik baar. Het ADRZ past het sinds enkele weken toe. Kanker in de borst komt steeds vaker voor, vertelt Titia Lans (foto onder), oncologisch-chirurg bij het ADRZ. „Een op de acht vrouwen krijgt borst kanker. Van de vrouwen die we hier op het borst- kankercentrum in Vlissingen zien, heeft een op de vijf daadwerkelijk borstkanker. Doordat nu alle specialisten bij elkaar zitten, krijgen patiën ten die geen kanker hebben dat nog dezelfde dag te horen. Dat neemt veel onrust weg. Ook kun nen we patiënten waarbij wel een vermoeden is dat ze kanker hebben dat dezelfde dag vertellen. De definitieve diagnose laat een paar dagen op zich wachten." Nu komt daar een technische vooruitgang bij. „Soms worden vrouwen doorverwezen die ver moedelijk borstkanker hebben, maar waarbij de tumor nog niet te voelen is", vertelt radioloog Ineke Dams (foto boven). Tot nu toe moest door middel van foto's en echo's de plek worden be paald. „Er werd dan een draadje in de tumor ge stoken. Dat draadje stak uit de borst." Lans vult aan: „Tijdens de operatie volgde ik de draad om te zien waar de tumor zat. Bedenk dat die een paar millimeter groot is, dat ik die niet zie, maar er wel uit moet halen." Bovendien was het gevaar dat de draad voor de operatie verschoof en daardoor niet de hele tu mor werd weggehaald. Met de nieuwe techniek is dat verleden tijd, zegt Dams. „Door middel van een echo brengen we de tumor in beeld en plaat sen nu een zogenoemd jodiumzaadje in de borst. Dat is een klein stukje, licht radioactief, metaal ter grootte van een speldenknop. Het geeft een lage dosis straling af die niet gevaarlijk is en geeft de exacte plek van de tumor aan." drage van 3,3 miljoen euro gevraagd, zegt wethouder Chris Dekker (SGP). „We zijn uitgegaan van vijfhonderd woningen, maar dat is een theoretisch verhaal. Een studie moet uitwijzen welke bedrijven hoeveel warmte kun nen leveren en hoeveel woningen je daarmee van energie kunt voorzien. We verwachten dat we eind dit jaar de resultaten hebben." Of Middelburg de gevraagde 3,3 mil joen euro krijgt of genoegen moet ne men met een lager bedrag is ook nog niet bekend. „We weten alleen dat Dauwendaele is aangewezen als proef tuin. Daar zijn we uiteraard erg blij mee. Over een week of twee zal het ministerie ons verder informeren." Dauwendaele is een wijk die model kan staan voor veel wijken in Neder land die in de jaren zestig en zeventig uit de grond werden gestampt. Enige in Zeeland Het ministerie van Binnenlandse Za ken heeft de plannen beoordeeld op 'kwaliteit en financiële onderbou wing'. „Om zoveel mogelijk kennis op te doen voor andere wijken is een ge varieerde groep geselecteerd: groot en klein, landelijk en stedelijk, en ver schillende technieken." In elke provincie is minimaal één proeftuin aangewezen. In Zeeland is Dauwendaele de enige. Tegen het einde van deze kabinetsperiode (2017- 2021) zouden volgens het regeerak koord jaarlijks 30.000 tot 50.000 wo ningen aardgasvrij moeten worden opgeleverd. Voor de 27 proeftuinen heeft het Rijk in totaal 120 miljoen euro beschikbaar gesteld. In totaal hadden 74 gemeen ten een plan ingediend bij minister Kajsa Ollongren (Binnenlandse Za ken, D66). De gemeente Middelburg onderzoekt of in Dauwendaele woningen met restwarmte van bedrijven Arnestein verwarmd kunnen worden. In het voorstel heeft Middelburg om een bij- We verwachten dat we eind dit jaar de resultaten hebben dinsdag 2 oktober 2018 Mehssa de Leeuw. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA -Melissa de Leeuw Jeffrey Kutterink Vlissingen Middelburg Dauwendaele in Middelburg is één van de 27 wijken in Nederland die zijn aangewezen als 'proeftuin' voor het aardgasvrij maken van woningen. Theo Giele -Chris Dekker, wethouder Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35