Zeeuwse gemeenten schrijven brandbrief, tekort loopt op naar 45 miljoen Zuiderburen Prof niet blij met nieuwe vertaling Gemeenten krijgen van het Rijk geld om de jeugdhulp uit te voeren. Dat is nu al veel te weinig, maar als er niets verandert moeten gemeen ten over vier jaar 45 miljoen euro toeleggen op jeugdhulp. Voor dit jaar wordt rekening gehouden met een tekort van 10 miljoen. Sinds 2015 zijn gemeenten verantwoor delijk voor de jeugdhulp. De der tien gemeenten in Zeeland werken samen op dit terrein. De Goese wethouder Derk Alssema (CDA) is voorzitter van het wethoudersover- leg jeugd Zeeland. Hij noemt in de brief drie oorzaken van de sterk groeiende tekorten. Doordat gepro beerd wordt problemen zo vroeg mogelijk te signaleren is de vraag naar jeugdhulp gestegen. Tegen over die groeiende instroom staat niet meer geld uit Den Haag. Ten tweede stromen kinderen minder snel door naar meer lang durige zorgwaarvoor het Rijk ver antwoordelijk is. „Wij vermoe den dat de strenge toegangscriteria voor de Wet langdurige zorg een re den zijn. Dit baart ons zorgen, niet Wethouder Derk Alssema noemt in brief drie oorzaken van de sterk groeiende tekorten alleen financieel, maar ook zorgin- houdelijk. Wij vragen u daar aan dacht aan te geven, zodat onze jon geren de passende zorg krijgen die zij nodig hebben", schrijft Alssema namens de dertien gemeenten. De derde reden voor de oplopende tekorten is typisch voor het platte land. Het thuis aanbieden van zorg was een van de motieven om jeugdhulp op het bordje van de ge meenten te leggen. Dat principe onderschrijven de gemeenten, maar het gevolg is dat hulpverle ners in een dunbevolkte provincie als Zeeland veel tijd kwijt zijn aan reizen van de ene naar de andere cliënt. De verschuiving van centrale opvang naar hulp thuis heeft in Zeeland niet geleid tot minder kos ten, zoals in dichtbevolkte gebie den, maar tot meer kosten. Bij de verdeling van het geld is hiermee geen rekening gehouden. „Dat be tekent dat de niet-productieve uren van de professionals door de ge meenten gecompenseerd moeten worden. Dat maakt de zorg in Zee land duurder." De Zeeuwse gemeenten vragen mi nister De Jonge daarom rekening te houden met de langere reistijden bij het toekennen van de bedragen voor jeugdhulp. Voor hulpverle ning en hun cliënten heeft het te krappe budget dat gemeenten krij gen vervelende gevolgen. Ge meente zijn gedwongen scherpe ta rieven af te spreken. Alssema: „Hierdoor staan aanbieders veelal in 'de overlevingsstand." Hoe verloren werk Rubens voortleeft dankzij een gravure 'Je kunt Mein Kampf niet als een gewoon historisch boek zien' m dinsdag 2 oktober 2018 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl 1 NEELTJE JANS Het Schelde Jongerenparlement praat niet alleen, maar steekt ook de handen uit de mouwen, gisteren oogstten de jongeren uit het stroomgebied van de Schelde zeewier op Neeltje Jans, om dat later te verwerken in zelfgekookte gerechten. De jongeren uit Frankrijk, België en Nederland zijn vijf dagen te gast in Zeeland. Vandaag gaan ze onder meer zwerfvuil opruimen. Het parlement bezoekt behalve de Oosterscheldekering ook het natuur- en recreatieproject Waterdunen, HZ University of Applied Sciences en ZB Planbureau en Bibliotheek van Zeeland. Vrijdag presenteren de jongeren hun aanbevelingen over water en waterbeheer aan Zeeuwse beleidsmakers. Diep gat in pot jeugdhulp De Zeeuwse gemeenten hebben aan minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid, CDA) een brandbrief geschreven over de kosten van de jeugdhulp. Ze moeten steeds meer geld uit hun eigen reserves putten om de jeugdhulp in de benen te hou den. Theo Giele Goes ZEELAND9 ZEELAND5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33