Klimaatoaradox V Snel meer duidelijk over pulskorvisserij VDS Staalbouw failliet 2 ERNSTJAN ROZENDAAL Column DESTELLING Vandaag: Mein Kampf blijft een gevaarlijk boek Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters UNOX LANCEERT VLEESVRIJE ROOKWORST VEEL LEKKERDER WT IS EEN HEMAWORST. Deel afvaarten veerboot vervalt nog de hele week Genoeg geld voor Havendorp ZONNEMAIRE Gestolen puppy Pip weer gevonden Vertegenwoordigers van de Euro pese Commissie, de Europese Raad van Ministers en het Europees Par lement komen donderdag samen in Straatsburg. Zij bespreken opnieuw een serie technische visserijmaat regelen, waarbij het vissen met stroomstootjes (pulskorvissen) voor het eerst aan bod komt. De Raad van Ministers wil het aantal ontheffingen beperken tot vijf procent van de vloot, 22 kotters, in afwachting van definitieve resul taten van wetenschappelijk onder zoek. Het Europees Parlement wil een totaalverbod. De Europese Commissie zint op een compromis. Secretaris Geert Meun van VisNed en Durk van Tuinen van de Neder landse Vissersbond volgen alles op de voet. Dat de 84 bestaande ont heffingen voor de pulskor te hand haven zijn, achten ze onwaarschijn lijk. Van Tuinen: „Niet één lidstaat steunt ons daarin." Meun hoopt dat het mogelijk is de 42 eerste, vóór 2014 verleende ontheffingen te behouden. De an dere 42 vissers hebben een vijfja rige ontheffing tot in 2019. Vervalt die, dan zullen ze terug moeten naar de visserij met zware wekker kettingen waarvoor 40 a 50 procent meer brandstof nodig is. Met de huidige olieprijzen is dat nauwe lijks rendabel. Verzet Pulskorvisserij is energiezuiniger en geeft minder bodemberoering. Toch is vooral in Frankrijk het ver zet groot. Visbestanden en klein schalige vissers zouden eronder lij den. „In jaren zat er niet zoveel schol en tong in de Noordzee", re ageert Meun, „en iedereen moet zich aan visquota houden." VLISSINGEN VDS Staalbouw is failliet. De rechtbank in Breda sprak gisteren de faillissementen uit van de drie vennootschappen VDS Staal- en Machinebouw BV, VDS Constructions BV en VDS Shipre- pairs BV. Het overgrote deel van de 80 personeelsleden is naar huis ge stuurd. Drie weken geleden werd bekend dat het bedrijf in betalingsproble men verkeerde. De rechtbank gaf VDS toen uitstel van betaling. Daarmee kreeg het bedrijf tot 30 september de tijd om samen met bewindvoerder Benne van Leeu wen van Van Leeuwen De Waard Advocaten in Goes een oplossing te vinden voor de financiële proble men. Samen met een extern advies bureau hebben directie en bewind voerder samen gezocht naar een uitweg. „Verschillende partijen waren benaderd om financieel deel te ne men in VDS. Helaas heeft dat er tot nu toe niet toe geleid dat we een deugdelijke financiële basis kun nen leggen onder het bedrijf. De rechtbank zag daarom geen reden om langer uitstel van betaling te verlenen", zegt Van Leeuwen. Gis teren sprak de rechtbank het faillis sement van de drie BV's uit. Wat krijg je dan? Dat je voor een testcentrum met een vergunning voor 20 jaar materialen moet ge bruiken die ten minste 50 jaar meegaan. Dat je een stalen wand waterdicht moet zien aan te slui ten op een betonnen sluis zonder dat je aan die oorspronkelijke con structie mag komen. Dat de tril ling bij het plaatsen van een dam- wand in de zeebodem niet groter mag zijn dan die in een computer ruimte met kwetsbare servers. En uiteraard, dat je werkt buiten het stormseizoen, dat gisteren is be gonnen. De vurig gewenste vooruitstre vendheid botst hier op de begrij pelijke behoudendheid. De groene stroom van getijden- turbines moet ons helpen de zee spiegelstijging binnen de perken te houden. Tijdens Prinsjesdag is een rapport gepresenteerd waarin niet wordt uitgesloten dat de zee spiegel aan het eind van de eeuw zo hoog is dat de Grevelingendam niet meer voldoet. Dat watervei ligheid ontwikkelingen remt die moeten bijdragen aan de watervei ligheid, zoiets mag je geloof ik wel een paradox noemen. Zo ingewik keld is de klimaatopgave waarvoor we staan. Ongeveerzo moeilijk als een 1-raceop woonerf Ik heb vorige week een rondlei ding gehad in een grot. Gewoon hier in Zeeland, zes meter onder het zeeniveau. Ik mocht een kijkje nemen in de doorlaat in de Greve lingendam, vlakbij Bruinisse. De Flakkeese Spuisluis is daar droog gelegd, omdat gewerkt wordt aan een testcentrum voor getij dencen trales. Ik wandelde dus door een betonnen gang, maar wel in een laagje modderwater, tussen voch tige wanden vol mosselschelpen. Er wordt daar een waar kunst stukje verricht. Aan de waterwer ken van Rijkswaterstaat mag ei genlijk niet gemorreld worden. Terecht, want ze houden onze voeten droog. En dan komen daar de bouwers van het testcentrum die dingen willen die nog nergens ter wereld zijn gedaan. Het is in novatie op een met verordeningen dichtgeplamuurd stukje Neder land, ongeveer zo moeilijk als een Formule t-race op een woonerf. 2 of 3 dagen UNESCO-stad Brugge incl. ontbijt dinsdag 2 oktober 2018 Reageer op pzc.nl Gisteren: Zorg voor kwetsbare men sen is zaak voor de overheid 700 reacties VLISSINGEN Heel deze week zullen de afvaarten van de Wester- schelde Ferry vanuit Vlis- singen om 16.18 uur en 17.18 uur vervallen. Ook vertrekt er deze week geen veerboot vanuit Breskens om 16.48 uur en 17.48 uur. De afvaarten zijn ge schrapt vanwege een technische storing van de veerboot Prins Willem Alexander. Het herstel van die storing gaat naar verwachting minimaal tot het einde van de week duren, zo heeft de orga nisatie gisteren laten weten. VLISSINGEN Dick Wattimena uit Mid delburg heeft gisteren, op zijn 55ste verjaardag, de Stationsrestauratie in Vlissingen overgenomen. Hij wil er in anderhalve maand zijn Molukse res taurant met muziekpo- dium Havendorp in bou wen. Wattimena kreeg zijn startkapitaal, 80.000 euro, in een week tijd bij elkaar via crowdfundplat- form Geldvoorelkaar.nl. 153 investeerders droe gen bij. Ondanks de faam van de Molukse keuken bleef een restaurant tot nu toe uit. Hij noemt het Havendorp naar de voor malige noodwijk aan de Buitenhaven omdat zijn familie daar zestig jaar geleden gewoond heeft De puppy Pip, die afge lopen week naar alle waarschijnlijkheid was gestolen uit een schuur in Zonnemaire, is terug bij haar baasjes. Dat meldt Damian de Feiter op Facebook. Het hondje werd door een voorbijganger ge zien bij de begraafplaats in het dorp, zonder hals band en riem. Volgens De Feiter was ze be hoorlijk vermagerd. Veel mensen reageren ver heugd op het bericht. De oproep van De Feiter om uit te zien naar zijn hondje werd afgelopen week duizenden keren gedeeld. Het Europees overleg over de toekomst van de voor Neder landse vissers zo belangrijke pulskorvisserij komt in een be slissende fase. De huidige 84 ontheffingen lijken het niet te redden. Harmen van der Werf Vlissingen Vissen met een pulskor. foto rob voss Green Park Hotel Brugge V 1 of 2 overnachtingen incl. ontbijtbuffet V Gratis Wi-Fi en parkeren bij het hotel V Gelegen op ca. 15 min. van centrum V Bezoek de kerstmarkt van Brugge V Tip: ontdek het chocolademuseum hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2