25 en je relatie voor je is. Het gras is al tijd groener aan de andere kant van het hek, maar wat wil je op de lange duur? Experimenteren, omdat je thuis iets mist, is een slecht uitgangs punt. Pas als je relatie goed is, als je partner op één staat, jullie goede seks hebben en blijven praten, is dat een uitgangspunt. Ik wilde een open rela tie omdat ik weer wilde flirten en dansen, omdat ik wilde dat iemand zei 'wauw, wat zie je er mooi uit'. 'Wat heb je een opwindend lingerie setje aan'; mijn vriend had dat al vaak zat gezien. De meeste vrouwen die een open relatie willen, zoeken dat. Het gaat niet om de seks, maar om gezien, begeerd te worden." We gaan liever vreemd dan dat we met onze geliefde zoeken naar wat de sleur doorbreekt „Ja, al denk ik niet dat het een be wuste keuze is. Eerder de weg van de minste weerstand. Mensen hebben vaak een dubbele moraal. Ze verkie zen monogamie, maar dan vooral als geschikte relatievorm voor hun part ner. Niet voor henzelf. Het zou al hel pen als je elkaar geregeld vraagt hoe het gaat. Vind jij het nog gemakkelijk trouw te zijn? Is er iemand met wie je wat wilt? Dan voelt het minder snel als een mes in je rug. Vreemdgaan is toch het ultieme verraad. En als je re latie een sleur wordt, zeg dan: ik vind het best saai, wat kunnen we eraan doen? Of: ik heb nou iets leuks be dacht, zullen we dat proberen? Mijn huidige partner vond experi menteren met anderen geen prettig idee. Ik zei: 'als jij het niet wilt, doen we het niet, maar denk er over na'. Hij heeft de tijd genomen en dacht 'ik probeer het, ik kan altijd nog aan geven als het niet werkt voor mij'. Uiteindelijk vond hij het leuk. Waarmee je ook experimenteert om je relatie spannend te houden, zet elkaar op één, verlies je partner niet uit het oog, stel vragen, luister naar elkaar. Gun een ander wat, rek eens je comfortzone op. Het is tijd om wak ker te worden. Als we minder hard, realistischer en vergevingsgezinder zijn, kunnen we beter accepteren dat het ook eens misgaat." het voordeel dat zij gemakkelijker klaarkomen. Voor hen is de noodzaak erover te praten minder groot. Wij vrouwen vergeven het die ander als we net verliefd zijn, dat hij of zij er 5 centimeter naast zit. Maar wacht je te lang, dan wordt het lastiger te zeg gen. Met 'dit vind ik lekker' heeft die ander het ook gemakkelijker. Heterovrouwen genieten het minst van seks blijkt uit onderzoek. Als je man klaarkomt en jij niet, sleep hem dan aan zijn haren terug in bed. Hij wil je vast graag bevredigen, dat weet ik zeker, maar hij moet wel weten hoe. Alleen een onnozele hals denkt dat rechttoe rechtaan penetreren ge noeg is. Of trek gewoon die la met seksspeeltjes open waar hij bij is. Soms moet je doen wat je eng vindt." Experimenteren met seks buiten je partner om kost je je relatie „Ik heb overlegd met mijn (ex-)part- ner en toch ging de relatie stuk. Dat komt omdat ik niet ben blijven pra ten hoe ik me voelde. Krijg je gevoe lens voor een derde, dan moet je goed nadenken hoe belangrijk je partner Kauwen zorgt voor betere concentratie Een midden oorontsteking ontstaat door verkoudheid die in het oor terechtkomt Oorontsteking komt vaker voor bij jongens dinsdag 2 oktober 2018 GO '(S)experimenteren', Prometheus, €15 Marith ledema: 'Seksexperimenten met anderen kan al leen als je je eigen partner op één zet.' FOTO MARCO OKHUIZEN Wat zit er eigenlijk in kauwgom en is dat niet ongezond? Kauwgom bestaat uit onder meer smaakstof fen, suiker of zoetstof fen, kleurstoffen en een beetje water. De basis is het deel dat uiteindelijk overblijft na het kauwen. Deze basis bestaat uit elastomeren (rubbers), harsen, vulmiddel (vaak krijt) en weekmakers. Dit klinkt misschien che misch en ongezond, maar de veiligheid van de kauwgom is vooraf geregeld. De fabrikant moet het recept samen stellen aan de hand van een lijst van goedge keurde ingrediënten en een lijst van goedge keurde processen om deze ingrediënten te maken. Voor het gebit en ons gewicht is het goed om voor een sui kervrije kauwgom te kie zen. Daarnaast is, los van welke kauwgom je kiest, simpelweg de be weging in je mond mo gelijk gezond. In de oud heid kauwde men waar schijnlijk al op hars en boomschors. Het leuke is dat onderzoek erop wijst dat deze behoefte aan kauwen zin heeft. Het lijkt erop dat het voor een betere con centratie zorgt en daar naast zijn er aanwijzin gen dat het hongerge- voelens uitstelt. Zo nu en dan een suikervrije kauwgom kauwen is dus best gezond. Klaske van Norren RutgerVerhoeff Mijn zoon heeft vaak oorontsteking. Wat betekent dat en wat is er aan te doen? U bedoelt vast en zeker dat uw zoon vaak mid denoorontsteking heeft. Daarbij is het middenoor ontstoken en niet de buitenste gehoorgang. Zo'n ontsteking ontstaat door een verkoudheid waarbij het verkoud- heidsvirus via de buis van Eustachius in het middenoor terechtkomt. Het is niet zelden dat er daarna bacteriën bijko men. Het komt vaak voor bij kinderen onder 5 jaar en veel minder na de pu berteit. Bij kinderen is het afweersysteem nog in ontwikkeling. Ze zijn daardoor een bron van infecties en kunnen het snel aan elkaar doorge ven. Ook zien we dat middenoorontsteking vaker bij jongens voor komt dan bij meisjes, vaker in het wintersei zoen, bij gebruik van spenen, bezoeken aan een kinderdagverblijf, bij meeroken en bij vergro ting van de neusaman- delen. Als uw kind drie of meer middenooront stekingen per halfjaar of vier per jaar heeft, dan is het verstandig dat de huisarts hem of haar verwijst naar een kno-arts of naar een kinderarts. —Rutger Verhoeff Ook een vraag? hartenziel@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25