HART ZIEL Meenemen Vraag het onze specialisten 24 René Diekstra Seks Journalist Marith ledema (29) zoekt naar een relatievorm waarin geen sleur ontstaat. Haar open relatie mislukt - ze wordt verliefd op haar avontuurtje. In het boek '(S)experimenteren' schrijft ze hoe de seks spannend blijft. Kan dat met één vaste partner? Is een gezinsmoord te voorkomen, vraagt René Diekstra zich af terwijl hij kijkt naar een stille tocht. Zaterdag vond in Papendrecht een stille tocht plaats voor twee kinderen, 4 en 6 jaar oud, en hun moeder. Naar het zich laat aanzien zijn ze vermoord door hun vader en man, die vervolgens zichzelf heeft gedood. Een 'meeneemzelfdoding'. We komen het vrijwel wekelijks tegen in berichten over zelfdodings aanslagen, waarbij een terrorist zich opblaast met als doel zo veel mogelijk anderen mee te nemen in de dood. Wat wel uniek en bewonde renswaardig is, is dat er voor de slachtoffers van een meeneemzelfdoding een stille tocht is ge houden. Eerder ging het er anders aan toe. Den Haag, 27 november 2005. Een man, ge scheiden van zijn vrouw, vermoordt eerst zijn ex en brengt vervolgens zichzelf en hun twee kinderen door brandstichting om het leven. Geen stille tocht voor hen. Wel een onderzoek op verzoek van de burgemeester van Den Haag door twee collega's en mijzelf naar de toedracht. Het rapport daarvan, getiteld 'Voldoende scha kels maar geen keten', is zonder meer schok kend. Een reeks van instanties, variërend van Openbaar Ministerie, reclassering tot jeugdzorg en een reeks van hulpverleners ble ken contact te heb ben gehad met het gezin vanwege pro blemen, zoals mis- Een reeks van handeling, bedrei- instanties bleek gingen§edragsPr°- iiisidiiiit^ blemenbij de kin- COntaCt te deren. Maar die in- 4. 1 formatie hadden ze nooit met elkaar gezin vanwege gedeeld en dus was er nooit een taxatie P rO DI e ITI e n gemaakt van de ri sico's op meeneem zelfdoding. Terwijl onderzoeksliteratuur laat zien dat dit soort zelfdodingen veelal worden begaan door afgewezen partners met een ge schiedenis van mishandeling en bedreiging van ex en kinderen, die gezinsbreuk beschouwen als een onaanvaarbare en dus te wreken inbreuk op zijn of haar rechten. Stel dat een onderzoek naar het gezin in Pa pendrecht soortgelijke bevindingen oplevert? Dan nemen zorgverantwoordelijken, direct be trokkenen en wij als samenleving de fatale ont reddering die van een scheiding kan uitgaan, nog altijd onvoldoende serieus. Terwijl het toch echt zo is dat als partners niet blijven tot de dood hen scheidt, de dood hen soms toch scheidt. Met medeneming van de kinderen. Ik hoop dat de stille tocht in Papendrecht zaterdag een sein is geweest dat wij als sa menleving dit soort drama's nooit meer als niet te voorkomen over onze kant zullen la ten gaan. Iedema heeft als seksjournalist vrijwel elke scene bezocht om erover te schrijven. De meeste relatievormen die ze tegen komt in parenclubs, onder swingers, fetisjisten of poly- amoristen lijken extreem. Een ver-van-je- bed-show. Is dat ook zo? Iedema: „Veel mensen houden hun verlangens geheim, totdat je zelf over je voorkeur begint. Dan pas geven zij zich ook bloot. Dat komt doordat mo nogamie de norm is. Ik ben super openminded, ik heb alles willen on derzoeken. Voordat ik aan mijn zoektocht be gon, keek ik neer op trouw-zijn aan één partner, ik was natuurlijk jong, 19. Om me heen kijkend zag ik dat bijna niemand het redt in zo'n relatie. En weinig mensen durven te bewe ren dat monogamie fantastisch werkt. Waarom doen we het dan? Ik dacht: iedereen zou een open relatie moeten willen, dé oplossing. Maar al snel kwam ik erachter dat het niet zo gemakkelijk ligt. Ik kon het zelf niet eens: mijn liefde bewaren voor het thuisfront en spannende seks heb ben met buitenmannen. In mijn omgeving gaan meer vrou wen vreemd dan mannen. Het is on zin om te denken dat hij wil jagen en zij monogaam wil zijn. Mijn vrien dinnen en ik zijn meer van 'oe, het wordt een beetje saai.Andere man nen!' Nu vrouwen economisch zelf- Mijn vriendinnen en ik zijn meer van 'oe, het wordt saai... Andere mannen! standig zijn hebben we net zo veel behoefte aan avonturen als dat man nen dat al eeuwen hebben. Zij kon den zich dat altijd permitteren. Ik snap dat een vrouw die financieel af hankelijk is van haar man, wel drie keer nadenkt voordat ze met de buurman in bed duikt." Morgen verschijnt Iedema's boek (S)experimenteren. De schrijver re ageert alvast op vier relatiekwesties. Mensen zien monogamie te veel als norm en te weinig als keuze „Mijn conclusie is dat mensen trouw-zijn te veel als een norm zien en te weinig als een keuze. Inmiddels vind ik monogamie in de kern een prachtige vorm. Maar wees realis tisch. Het kan een keer misgaan. Ik vind het jammer dat monogamie de standaard is en dat je wordt veroor deeld als je dat wilt opengooien. We krijgen deze relatievorm met de paplepel ingegoten. Mijn punt is dat die norm nauwelijks wordt bespro ken. Niet in onze opvoeding, niet op school of tijdens je opleiding. Mijn moeder kon tegen mijn vader zeggen dat ze verliefd was op de klusjesman. Hij vond dat eerder grappig dan be dreigend. Zij wist al vroeg dat zij liefde en seks moeilijk kon scheiden en dat een avontuurtje haar relatie in gevaar bracht. Daarom liet zij het. Je kunt voor monogamie kiezen en tegelijkertijd zeggen: 'als het een keer misgaat, hak ik niet meteen je kop eraf. Dat is al zó'n mooie eerste stap. Ik ben toch niet meteen een slecht mens als ik op vakantie een fantasti sche man tegenkom en het lukt niet monogaam te blijven?" Stellen stoppen te snel met praten over hoe ze seks fijn vinden „Veel koppels praten jammer genoeg moeilijk over seks: hoe ze het willen, wat ze lekker vinden. Stel vragen aan elkaar, het liefst in de eerste fase, dat levert uiteindelijk de beste seks op. Hoe chili is dat. Laatst las ik een in terview met Heieen van Royen. Zelfs zij denkt als haar man Bart haar beft 'o jee, het duurt hem vast te lang'. En zij is dé seksgodin. Homomannen spreken hun voorkeuren al uit op een datingapp: Ze zijn top of bottom, heel duidelijk. Dat zouden vrouwen ook mogen doen. Het zou zó'n lijst worden, wij hebben nu eenmaal meer uit te leggen. Mannen hebben Zo help je een ernstig zieke vriendin het best Ons panel beantwoordt al uw vragen over lijf en leden, hart en ziel. U beslist zelf of uw vraag in de krant komt of niet. .fï&.'-r-, dinsdag 2 oktober 2018 GO Reageren? rene.diekstra @persgroep.nl Als één partner niet genoeg is Cathérine van der Linden Een goede vriendin is ern stig ziek, zo weet ze sinds kort. Hoe kan ik haar het beste steunen? Jaren geleden sprak ik een vrouw die ernstig ziek was ge weest. Ik vroeg haar waar ze in die tijd werkelijk iets aan had gehad. Ze zei: 'Alle vormen van aandacht waaraan ik merkte dat aan me gedacht werd.' Daar heb ik veel van geleerd. Dus geen verzachtende woor den, geen eigen ervaringen, geen oplossingen, niets dat erop duidt dat je liever hebt dat de situatie niet zo is. Ze zei: 'Schrik niet maar blijf in con tact met me, ik heb niets aan je wijze woorden. Vertel over wat je zelf die dag hebt meege maakt, ik was daar vroeger in geïnteresseerd en nu nog. Ont span. Lach. Ik ben niet mijn ziekte, ik heb een ziekte. Maar die ziekte definieert mij niet. Ik ben nog steeds zoveel meer. Kom langs. Zie mij en we zien wel hoe het loopt. Net als voor de diagnose, toen je nog nor maal tegen me deed.' —Steven Pont Psycholoog Steven Pont Voedings- Huisarts deskundige Rutger Klaske van Norren Verhoeff VAiA,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24