•1 13 ZUID-AFRIKA ROOFMOORD Nadat haar man een gruwelijke marteldood stierf in Zuid-Afrika keerde Arine Prins terug naar Nederland. Naar een troosteloze flatwoning in Vlaardingen, waar ze een boek schreef. „Het was een soort therapie." Dit gebeurt niet, dacht ik. In een reflex piste ik in mijn broek 'Hou je bek, Peet!' zeg ik huilend en met een brok in mijn keel. 'Hou je bek!'De mannen kicken erop datje bang bent, dus dan kun je volgens mij maar beter niets zeggen. „Hou je bek, Peet." Arine Prins (54) herhaalt haar woorden van toen. Zachtjes deze keer. „Ik vind het zo erg dat dit mijn laatste woor den tegen hem zijn geweest. Hij was zo aan het gillen. Ik hoopte dat het zou werken." Dat doet het niet. Een van de overvallers die haar echtgenoot al uren martelt, geeft hem een schop voor zijn hoofd. De ander slaat met een golfclub, die naast het bed lag ter bescherming. Het waren jongens, nog geen 30 jaar, gokt ze. Vijf in totaal, donker, uitgerust met bivakmutsen en panga's, grote kap messen. „Als ik nu met een groep man nen in de lift sta, knijp ik mijn sleutelbos bijna fijn uit angst. Klaar om een sleutel in hun voorhoofd te boren." Arine hoort ze niet binnenkomen, op die avond van 7 april 2017. Ze heeft net een whisky ingeschonken voor een familie vriend, die bij het zwembad zit. Als ze naar binnen loopt om een nieuwe technoplaat op te zetten, krijgt ze iets tegen haar hoofd gedrukt. „Een gun. Dit gebeurt niet, dacht ik. In een reflex piste ik in mijn broek." Ter wijl de muziek doordreunt, worden de han den van Arine en haar vriend vastgebonden met elektriciteitskabels. „Wie is er boven", vraagt de leider. „Ehm, my husband." Arine heeft direct spijt. „Waarom zei ik nou dat Peet boven was." Haar man is vroeg naar bed gegaan, omdat hij niet lekker is. Blokkendoos Nu, anderhalfjaar later, zit Arine op een tweedehands bank in haar woning in Vlaar dingen. Haar vrienden regelden meubilair toen ze vorig jaar, met haar twee volwassen kinderen, halsoverkop Zuid-Afrika verliet. De kleine flatwoning benauwt haar. Zo veel ze kan, bivakkeert ze op een camping in de buurt. „Ik slaap liever in een tent dan hier. Ik was een uitzicht gewend waarbij ik kilo meters ver kon kijken zónder huizen te zien. En zie hier." Ze gebaart naar de blok kendoos met oranje luifels aan de overkant. Het doet pijn als ze over haar man praat. Tegelijkertijd kan ze het niet laten. Dan komen de anekdotes over zijn onhandig heid - 'hij kon nog over een postzegel val len' - of die ene ochtend in 1999, toen hij de krant onder haar neus schoof. 'Kijk dan, schat, kijk! Dit is toch schitterend? Laten we gaan kijken.' Hij tikte met zijn vinger op een advertentie van een gigantisch huis in Zuid-Afrika. Arine keek er niet van op. „Koop maar een ticket", zei ze. Peet van Es was een man die zijn hart volgde. Kort daarna emigreren ze met twee kleine kinderen naar het noordoosten van Zuid- Afrika, waar ze niet het droomhuis uit de krant kopen, maar een ander 'plaatje' met een rieten dak en 30 hectare grond. „De zebra's en gnoes liepen door onze achter tuin. Het was zo adembenemend mooi daar. Raar hè, zeiden we destijds tegen elkaar, dat er nog mensen in Nederland wonen." Het leven is een avontuur. Met veel feestjes en flessen Chandon. Met een ja woord in een luchtballon. Met een anti lope als huisdier. Met schorpioenen en slangen in huis en soms een krokodil in het zwembad. Het dorpje zelf, Barber ton, is niet veel soeps. „We doopten het om tot Borington. Zó saai!" Met Peet is het nóóit saai. In Neder land is hij privédetective en diaman tair, in Zuid-Afrika werkt hij als reisleider, cameraman, piereer, tatoeëerder en bouw vakker. De eigen bed en breakfast wordt geen daverend succes. Arine: „Iedere keer weer die toeristen met dezelfde verhalen. Dat we hier zo mooi woonden en ze in de buurt al een olifant hadden gezien. Nou en? Wij ook al duizend keer." Arine ontpopt zich tot een veelgevraagd organisator van houseparty's. Uitgerekend op die 7de april is ze thuis. „Achteraf denken we dat we al een halfjaar in de gaten werden gehouden. De daders moe ten hebben geweten dat we een 'chill-avondje' hadden. De kinderen wa ren er niet." Ook vandaag kan ze de tranen niet be dwingen. Ze heeft om elke vinger een ring, maar niet haar trou wring. Die namen de overvallers mee. Terwijl een paar mannen naar bo ven hollen en haar man uren lang martelen, krijgt Arine een vuilniszak over haar hoofd. „Ik hoor het geknisper nog in mijn oren. Daar ga ik, dacht ik, daaag!" Maar ze komt weer bij en hoort de mannen schreeuwen om een kluis. De marteling moet bijna vijf uur hebben geduurd, denkt Arine. Even plotseling als de mannen zijn gekomen verdwijnen ze weer. In de halfdonkere kamer vindt ze Peet, levensloos op de grond. Ze reanimeert hem tevergeefs. Op televisie heeft Arine weieens iets ge hoord over 'plaasmoorde'. „Zwarte mensen begonnen meer en meer aanvallen uit te voeren op witte boeren. Maar wij waren geeneens boeren. We pikten niemands land in. Ik weet nog steeds niet waar deze haat vandaan komt." Pas later leest ze in de krant dat alleen al in het eerste kwartaal van 2017 zeventig overvallen op boerderijen hebben plaatsgevonden, waarbij 25 blanke agrariërs op gruwelijke wijze zijn vermoord. Therapie Het schrijven van het boek is 'een soort therapie' geweest. Dochter Sterre (22), die de flat binnenstapt, heeft het nog niet gelezen. „Dat durf ik nog niet aan." Het laatste beeld dat Sterre van 'thuis' heeft, is van zichzelf, op de knieën. „Ik heb huilend het tapijt geschrobd. Er lag zo veel bloed van mijn vader. Ik vond zelfs stukjes huid. Maar ik moest dat doen. Ik was bang dat zijn ziel gevangen zou blijven in die kamer." Sterre vond een baan als badjuf, maar voelt zich niet thuis in Vlaardingen. Ze gaat terug naar 'Borington'. „Om peace te zoeken." Arine ademt diep in en uit. „Dit is zo'n horrorverhaal. Nor maal leg je een boek weg als het je te veel doet, maar ik ben het boek. Ik kan het niet wegleg gen." dinsdag 2 oktober 2018 GO 'Hij was zó aan het gillen' Hanneke van Houwelingen Vlaardingen Arine Prins (links) met haar dochter Sterre. FOTO GUUS SCHOONEWILLE Arina, haar man Peet (zie ook rechts onder), zoon Beer en dochter Sterre. T Het gezin woonde in het plaatsje Barberton. privéfoto's -Arine Prins Moord in Zuid-Afrika, Uitgever: Sweek Kijk op de site bij /video Arine Prins vertelt haar verhaal: „Ik wil met mijn boek de wereld wakker schudden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13