EUWS 11 In 2009werd hij ambassadeur van Armenië in Zwitserland aangenomen en speelde sindsdien al lerlei kinderrollen. Toen hij in de pu berteit kwam, bereidde zijn zus Aida, die al bij een theatergezelschap werkte, hem samen met zijn moeder voor op het serieuzere acteerwerk. Hoewel Charles een opleiding volgde aan een technische school, was hij vastbesloten zijn toekomst te wijden aan acteren en zingen. Met dat laatste was hij begonnen nadat hij bevriend was geraakt met de jonge pianist Pierre Roche. In het door de Duitsers bezette Parijs trad hij met hem op in nachtclubs en na de be vrijding in de zomer van 1944 gingen ze samen op tournee door Frankrijk en België. De dichterlijk aangelegde Charles had inmiddels een aantal ei gen liedteksten geschreven, die door Roche of door hemzelf op muziek waren gezet. Zegetocht als solo-artiest De verrichtingen van het tweetal bleven niet onopgemerkt. Aznavour, die in 1946 trouwde (er zouden nog twee huwelijken volgen), kwam in contact met gerenommeerde arties ten als Edith Piaf, Maurice Chevalier en de zanggroep Les Compagnons de la chanson en ging ook voor hen lied jes schrijven. In 1947 nam Piaf het duo Azna- vour/Roche zelfs mee op tournee door de VS en Canada. Enkele jaren later verbrak Charles op aandringen van Piaf de samenwerking met zijn pianist, waarna Charles' zegetocht als solo-artiest begon. Via de Moulin Rouge belandde hij op de podia van grote theaters als het Parijse Olympia en Alhambra. Intussen had hij ook al in enkele films gespeeld, hoewel zijn grote doorbraak op het bioscoopdoek pas in 1960 kwam, toen regisseur Franyois Truffaut hem de hoofdrol schonk in Tirez sur lepianiste, een pro ductie die als Shoot the pianist inter nationaal furore maakte. Het ver schafte hem in de VS zo veel popula riteit dat hij al snel werd uitgenodigd voor een zangtournee, te beginnen in Carnegie Hall in New York. Het in 1963 op grammofoonplaat uitgebrachte nummer La Mama le verde Aznavour een vele malen door anderen gecoverde wereldhit op, die in miljoenen exemplaren over de toonbanken ging. Soortgelijke suc cessen boekte hij met Hier Encore (1961; in het Engels uitgebracht als Yesterday When I Was Young), Les Plai- sirs Démodés (1973; The Old Fashioned Way), La Bohème (1965) en She (1974). In Nederland, waar Corry Brokken al succes had gehad met haar versie van La Mama, vertaalde Lennaert Nijgh voor Boudewijn de Groot het lied Un Enfant De SeizeAns, dat als Een meisje van 16 een grote hit werd. Al in 2963 maakte Aznavour als zanger een immense wereldtournee, waarbij - zeer bijzonder voor die tijd - ook de toenmalige Sovjet-Unie werd aangedaan. Zijn mondiale po pulariteit stoelde voor een belangrijk deel op het feit dat hij zich niet be perkte tot het Frans, maar schijnbaar moeiteloos in vijf talen kon zingen. Bovendien werkten zijn ingetogen performance, aan het begin van zijn carrière nog als saai aangemerkt, en zijn vaak maatschappelijk geënga geerde teksten eveneens in zijn voor deel. Het nummer Comme lis Disent (Zoals ze zeggen) bijvoorbeeld, dat het leven van een travestiet be schrijft, bracht aanvankelijk een schok teweeg. Armeense wortels In de loop der jaren presenteerde de zanger zich in toenemende mate als kind van het Armeense volk. Hij ver oordeelde in woord en zang de vol kerenmoord van 1915 en benadrukte bij tal van gelegenheden zijn Ar meense wortels. Toen in t988 een aardbeving in Armenië tienduizen den doden eiste, bracht Charles Aznavour een grote hulpcampagne op gang. Dit alles leidde ertoe dat de zelf standig geworden vroegere Sovjetre publiek Armenië hem in 2008 het Ar meens staatsburgerschap toekende. Tevens benoemde de VN-organisatie Unesco hem tot permanent vertegen woordiger van Armenië. In 2009 werd hij (bijna 85 jaar oud) ambassadeur van Armenië in Zwitserland. Op filmgebied beleefde Charles Aznavour een van zijn hoogtepun ten in 1979, toen hij een rol speelde in de Duitse film Die Blechtrommel van regisseur Volker Schlöndorff. De film, gebaseerd op de gelijknamige roman van Günter Grass, won een Gouden Palm op het filmfestival van Cannes. Al sinds 1999 deed Aznavour een serie afscheidstournees waarbij hij de hele wereld rondreisde. In totaal schreef hij in zijn leven ruim dui zend chansons. In 2997 benoemde de toenmalige Franse president Jacques Chirac hem tot officier van het Lé- gion d'Honneur. dinsdag 2 oktober 2018 Charles Aznavour met zijn vrouw Ulla. Ze kregen samen drie kinderen en waren meer dan vijftig jaar samen, fotohh Met Liza Minnelli tijdens een optreden in Parijs in 1987. FOTO AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11