Vriend verdacht van dood jonge moeder Ophef om slaapplek gastarbeiders 9 wereldoorlog wordt vooral in shishalounges uitgevochten en niet meer in kastanjebruine kroe gen. Na de moord probeerde de weduwe van Van der Bijl de zaak nog voort te zetten. Ze woonde tussen het café en Lundgren in. „Op een avond is bij haar inge broken, naar verluidt omdat de daders vermoedden dat hier het zoekgeraakte losgeld van de Hei- neken-ontvoering lag." Van der Bijl was een boezem vriend van Cor van Hout, net als Willem Holleeder ontvoerder van Freddy Heineken. Ironie: het bier dat in De Hallen uit de tap stroomde, was ook Heineken. Lundgren: „Zweedse vrienden wilden hier weieens neerploffen. Maar zodra je daar binnenstapte, wist je: hier hoor ik niet thuis. Iedereen draaide zich om, keek je zwijgend en langdurig aan. Nee, geef mij maar Bagels Beans. Hun salades zijn heerlijk!" Formeel heeft het niets met zijn zaak te maken, maar Willem Hol leeder heeft er al vijftien maanden hoofdpijn van: de veroordeling van zijn oud-compagnon Dino Soerel, vorig jaar door het gerechtshof, voor de moorden op Kees Houtman (2005) en Thomas van der Bijl (2006). Want in hun arrest schre ven de raadsheren met zoveel woorden dat Soerel de opdrachten voor die twee liquidaties samen met Holleeder heeft gegeven. Soerel kreeg levenslang. En Hol leeder vreest nu hetzelfde lot. Hij had, anders dan Soerel, heldere mo tieven om de twee uit de weg te laten ruimen. Hasj- en vastgoed handelaar Houtman perste hij af, de criminele kroegbaas Van der Bijl - een vriend van Houtman - sprak over hem met de politie. Houtman werd vermoord voor zijn villa in Osdorp, Van der Bijl in zijn café De Hallen. Wordt zijn schuld bewe zen, dan dreigt voor Holleeder - die al straffen uitzat voor afpersingen en de Heineken-ontvoering - een levenslange celstraf. Kroongetuigen Vanaf vandaag begint de rechtbank in de zwaarbeveiligde 'bunker' in Amsterdam aan het doorspitten van de omvangrijke moorddossiers, en vanaf volgende week treden de kroongetuigen aan. Eerst Peter la Serpe, die heeft bekend dat hij Houtman in 2005 heeft dood geschoten. Aanvankelijk had La Serpe de rol van Holleeder als opdrachtgever weggelaten uit zijn verklaringen, uit angst, maar in 2011 gooide hij zijn bom: Holleeder had in zijn bijzijn gezegd dat 'Osdorp eerst' moest, van de uitstaande moordopdrachten. La Serpe heeft ook uitvoerig ver klaard hoe hij de liquidatie van Van der Bijl voorbereidde. Tot uitvoe ring kwam het overigens niet: tij dens de voorbereidingen werden ze gezien en de tussenpersoon, 'moordmakelaar' Fred Ros, wierf de uiteindelijke uitvoerders, die inmiddels zijn veroordeeld. Ros is een week later als getuige aan de beurt. Hij kreeg van de rechtbank dertig jaar. Hij koos i Holleeder had heldere motieven om Van der Bijl en Houtman uit de weg te laten ruimen eieren voor zijn geld en liep over naar justitie. Hij vertelde dat hij in Diemen, Beverwijk en Rotterdam van Soerel opdracht had gekregen voor de moord op Van der Bijl en het gerechtshof geloofde hem. Het hof zag ook 'onmiskenbaar aanwij zingen' dat Soerel in de aanloop naar de moorden op Houtman en Van der Bijl nog contact had met Holleeder - waar Soerel en Hollee der bij hoog en bij laag volhouden dat ze al lang hadden gebroken. Behalve twee spijtoptanten zijn er nog meer belangrijke getuigen. De 'bedreigde getuige' Q5 zegt als me dewerker van een Rotterdamse club Soerel, Holleeder en anderen in 2005 over vier moorden te heb ben horen schreeuwen. Achteraf duidde 'iemand uit de directe om geving van Soerel' dat het ging om onder anderen Houtman en Van der Bijl. Ook weduwe Maria Hout man en Holleeders zussen Astrid en Sonja beschuldigen Holleeder van de moordopdrachten voor Houtman en Van der Bijl. Schakelbewijs Dat die kort voor zijn dood in het diepste geheim tegen de recherche had gezegd dat Holleeder hem én Houtman zou laten vermoorden, speelt een belangrijke rol. Dat laat ste gegeven zullen aanklagers Sabine Tammes en Lars Stempher zeker als 'schakelbewijs' aanvoeren. Oók de slachtoffers in de andere tegen Holleeder ingebrachte zaken, Cor van Hout, Willem Endstra en John Mieremet, hadden in meer of mindere mate verteld dat Holleeder met ze wilde afrekenen - waarna ze werden vermoord. Officieren Tammes en Stempher zullen de rechters uiteindelijk vragen alle deeldossiers 'in onderling verband en samenhang te bezien'. BERGEN OP ZOOM Haar on stuimige relatie lijkt de 25-jarige Lara Sint Jago uit Bergen op Zoom het leven te hebben gekost. Zater dag trof de politie in haar huis niet alleen haar levenloze lichaam, maar ook haar huilende zoontje (4). Een dag later meldde Lara's 25-jarige vriend zich vrijwillig bij de politie. Hij wordt verdacht van betrokkenheid bij haar geweldda dige dood. Volgens een bekende had het stel een knipperlichtrelatie. „Dan ging het weer een tijdje goed, dan was het weer volop ruzie." Toch ontkende Lara zelf eerder tegen over de politie dat er sprake was van een explosieve relatie tussen haar en de verdachte. Bij de politie kwamen de laatste tijd meldingen binnen over luidruchtige ruzies tussen het stel in Lara's apparte ment. Agenten hebben na deze meldingen bezoeken gebracht aan het adres. „Beiden gaven telkens aan dat zij niet snapten waarom de meldingen gedaan zijn", meldt een politiewoordvoerder. Bij de jonge moeder werden bovendien geen zichtbare verwondingen ge zien. „Zij heeft ook geen aangifte gedaan van mishandeling." De kleuter is opgevangen door een pleeggezin. Het kind is niet het zoontje van de verdachte. POELDIJK Beelden van Oost- Europese gastarbeiders die op pallets in het Westland in een loods slapen, hebben afgelopen weekend flink wat stof doen op waaien. Op de beelden is te zien dat gastarbeiders op geïmprovi seerde bedden, gemaakt op pal lets, in een loods slapen. Een voormalige medewerker plaatste de beelden zaterdag op Facebook. „Dit kan gewoon niet", aldus Dave van der Meer van LPF Westland. „Van zulke taferelen wil je niet dat ze gelinkt worden aan het Westland en aan de tuin bouw." Hij meent dat als mi granten hier willen werken, er gezorgd moet worden voor goede huisvesting. Jenny Ver meer van CDA Westland deelt die mening en hoopt dat er snel begonnen wordt met het realise ren van huisvesting op beschik bare locaties. „Zodat excessen zoals deze niet meer nodig zijn." Directeur Van Loenen van uit zendbureau Axidus vindt de op hef overdreven. Hij legt uit dat twintig arbeiders al onderweg naar Nederland waren toen bleek dat zij niet in hotels terecht konden. „Andere hotels zaten vol en op campings waren de Oost- Europese gasten niet welkom." In overleg met de arbeiders heeft hij hen daarom in de loods laten slapen en hen hiervoor gecom penseerd. Het ging uiteindelijk om twee nachten en het is slechts één keer voorgekomen. maandag 1 oktober 2018 GO Op de plek van De Hallen zit nu Bagels Beans. fotogooglestreetview Krijgt Holleeder nu echt levenslang? Het moordproces tegen Willem Holleeder begint vandaag aan de meest cruciale fase. Twee liquidaties kunnen 's lands be kendste crimineel een levens lange celstraf opleveren. Paul Vugts Amsterdam Kijk op de site bij /video voor meer uitleg over de zaak Holleeder. Thomas van der Bijl (links) en Kees Hout man werden beiden geliqui deerd. FOTO ANP Beeld uit de video die op Facebook is geplaatst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9