Militairen, leraren en agenten komen samen in actie De 'liftvrouwen' zijn in een klap wereldberoemd 8 LIQUIDATIES WILLEM HOLLEEDER De actievoerders hopen de politiek nu écht wakker te schudden. „De publieke sector is de afgelopen ja ren kapotbezuinigd. Waarom gaat er nu wél een voordeel van 2 miljard naar de multinationals? De woede binnen de politie is erg groot", zegt Teun de Vries van de Facebook- groep voor agenten, Malieveld 2.0. En dat geldt niet alleen voor de politie. Ook op scholen, in de zorg en onder militairen is de onvrede groot. De salarissen zijn onder de maat, steeds minder mensen zijn te porren voor een carrière in de publieke sector, waardoor de werk druk voor het huidige personeel groeit. „Het is voor militairen moeilijk om hun zorgen te uiten, maar je ziet bijvoorbeeld op Facebook dat die er wel zijn. Een 39-jarige onderoffi cier, die voor dertig mensen mede verantwoordelijk is, en daar 1800 euro netto per maand aan over houdt voor hem en zijn gezin, kan weieens weggaan", zegt majoor bij de landmacht Erik. Protestmars Na alle acties die de sectoren zelf standig voerden, slaan ze voor het eerst de handen ineen. Boze werk nemers verzamelen zich morgen op het Lange Voorhout in Den Haag. Gekleed in het zwart gaan ze in een protestmars langs de betrok ken ministeries. De organisatoren van Publieke Sector in Actie tasten nog in het duister over hoeveel mensen er op afkomen. Volgens Ton Wilthagen, hoogle raar arbeidsmarkt, is het juist van belang dat de massa meedoet. „Als deze actie niets doet, staan de werknemers zwakker", verklaart hij. De problemen die de publieke sector wil aantonen, zijn namelijk niet nieuw. Het enige verschil is dat de leraren, zorgmedewerkers en agenten nu met z'n allen zijn. Wilt hagen: „Bovendien geldt: als er resultaat is, zijn mensen eerder geneigd mee te blijven doen." De acties in het basisonderwijs hebben laten zien dat het kan. Totaal onverwacht stroomde het Haagse Zuiderpark bijna een jaar geleden vol met dik 60.000 boze le raren. PO in Actie-voorman Jan van de Ven beseft dat de publieke sector juist met massa best wat kan berei ken. „Het zal niet zo massaal wor den als in het Zuiderpark, want dat past niet op het Lange Voorhout. Maar we hopen wel dat er genoeg mensen op de been zijn om een krachtig signaal af te geven en te kunnen laten zien: we zijn met veel en zijn bereid de straat op te gaan." Zelfs als er slechts enkele honder den mensen komen protesteren, is er geen man overboord, stelt ^Protest tegen hoge werkdruk publieke sector moet politiek wakker schudden Zakaria Boufangacha, cao-coördi nator bij vakbond FNV. „Dit is voor ons pas het begin. We hebben al vervolgacties gepland en gaan door om de druk op te voeren totdat we de afschaffing van de dividend belasting van tafel hebben." Op 10 november organiseren FNV en CNV een grote manifestatie. Publieke Sector in Actie probeert ook voor dat protest zoveel mogelijk mensen te mobiliseren. Omdat niet iedereen naar Den Haag kan komen, roept Publieke Sector in Actie de achterban op ook digitaal te protesteren. „En we horen van mensen dat ze in het zwart gaan werken als ze niet kun nen komen", zegt Marijke Volgers van Zorg in Actie. „Zo maken we óók zichtbaar hoeveel mensen dit steunen." In de rechtszaak tegen Willem Holleeder draait het deze week veelvuldig om de moord op de Amsterdamse cafébaas Thomas van der Bijl. In zijn kroeg zit nu een hippe vestiging van Bagels Beans. homas van der Bijl? „Daar lag- ie", wijst Moni que van de Velde, bedrijfsleider van de Bagels Beans-vestiging in Amsterdam-West, naar de vloer in het pand. „De stofzuiger naast hem stond nog aan." Zo was het. Cafébaas Van der Bijl zoog net de borrelnootjes van de houten vloer in zijn donker bruine kroeg annex uitvalsbasis voor de onderwereld, toen hij op de ochtend van 20 april 2006 werd doodgeschoten. Het beeld van de vermoorde barman/boek- houder/manusj e-van-alles, inclusief stofzuigerslang, werd een symbool van de bloedige onderwereldvete die vorig decen nium in de hoofdstad woedde. Op de plek waar Van der Bijl als uitbater van café De Hallen bier tjes tapte voor de Amsterdamse penoze, kunnen de klanten nu kiezen uit negen verschillende bagels, ook glutenarme en -vrije. Als beleg is er wilde zalm, room kaas, avocado, hummus en sprinkhanen. De koffie komt van fair trade robijnrode bonen uit Panama, de thee wordt geplukt op hooggelegen plantages in oostelijk Nepal. Zelfde pand, totaal andere eige naren en clientèle. Hoewel, de drie mid-twintigers die voor de deur van Bagels Beans nippen van hun binnen aangeschafte cappuccino met hazelnootsiroop, kwamen als puber ook al hier. Zodra je De Hallen binnenstapte, wist je: hier hoor ik niet „Mijn moeder zat er weieens, zodoende", zegt een van hen - zwarte kleding, dito cap, draad loze koptelefoon op de pet, 'zet mijn naam maar niet in de krant'. „Ik vond het altijd gezellig. Veel volk, muziek van Hazes, dat werk. Onderwereldfiguren? Nooit ge- merkt. Maar als kind doet ieder een leuk tegen je, ook boeven." Het was voorjaarskermis op het veldje aan de overkant van de Willem de Zwijgerlaan toen Van der Bijl vermoord werd. „Om alle mensen hier bij de politielinten weg te krijgen, ging de kermis door. Dus zaten wij gewoon weer in de botsauto's." Enorme slijptol Tobias Lundgren niet, hij was op zijn werk. De Zweed woonde toen al twee hoog boven het café en huurt die etage nog altijd. „Destijds kreeg ik allerlei berich ten over een schietpartij bij mijn huis. En toen ik 's avonds thuis kwam, zag ik agenten in de tuin achter het café in de weer met een kluis en een enorme slijptol. Wat ze ook probeerden, ze kregen hem niet open en de kluis ging mee naar het bureau." Alles is anders, ruim tien jaar later. De Amsterdamse onder- 'Hebben deze vrouwen Amerika gered?' was een veelgestelde vraag op Twitter. In ieder geval onder zoekt de FBI nu de aantijgingen tegen Brett Kavanaugh; zijn benoe ming is een week uitgesteld. Archila en Gallagher maakten vo rige week deel uit van een grote vrouwendelegatie om getuige Christine Blasey Ford te steunen. Met haar wilden ze zich verzetten tegen de benoeming van de Ameri kaanse rechter die beschuldigd wordt van - op zijn minst - betrok kenheid bij seksueel misbruik. Ana Maria Archila (39), geboren in Colombia, emigreerde op haar 17de naar de VS. In de lift vertelde ze voor het eerst openlijk dat ze misbruikt werd op haar 5de. „Ik vertelde mijn verhaal, omdat ik voelde dat Ford de waarheid ver telde", aldus Archila. Zij richtte zich tot de klemge zette senator Flake die aanvankelijk zelf twijfelde om voor Kavanaugh te stemmen - maar later meende dat hij hem toch ging steunen. „U laat het toe dat iemand die een vrouw seksueel misbruikt heeft, rechter in het Federaal Hoogge- Kijk me aan en zeg me dat het je niet kan schelen wat er met mij is gebeurd rechtshof kan worden. Dat kan ik écht niet dulden." De senator wilde vluchten, maar dat kon niet. Archila op de Amerikaanse tv: „Hij wilde dat de deuren zouden sluiten en het voorbij was. Ik wilde dat hij voor zijn en mijn kinderen zou opstaan. Ik wilde dat hij een held werd." Boos Ook Maria Gallagher (23) had nog nooit over haar eigen trauma ge sproken, tot het moment in de lift met senator Flake. We hielden de liftdeur tegen en ik deed mijn ver haal. Het maakte me heel boos dat hij me niet wilde aankijken", aldus Gallagher tegen The Daily Beast. „Ik werd ook seksueel misbruikt en niemand geloofde me toen." Senator Flake keek zijn belaagster niet aan en probeerde weg te ko men met 'dankjewel' en 'het spijt me', maar werd letterlijk in een hoek gedreven. „Kijk me aan!" be val Gallagher. „Zeg me dat het je niet kan schelen wat er met mij is gebeurd en dat je een persoon, die zelf misbruik heeft gepleegd, gaat steunen om rechter te worden." Flake doet geen toezeggingen, maar tussen het moment dat de liftdeuren eindelijk sloten en het moment dat hij zijn stem moest uitbrengen, was zijn mening veran derd. Hij eiste een FBI-onderzoek en dat is er nu, met instemming van Donald Trump. maandag 1 oktober 2018 GO Leraren, zorgmedewerkers, agenten en defensiepersoneel protesteren morgen tegen de bijna 2 miljard euro die de afschaffing van de dividendbe lasting kost. Ze willen extra geld voor het wegwerken van hun werkdruk en voor meer perso neel in de publieke sector. Ellen van Gaaien Den Haag Pils voor de penoze, cappuccino voor hipsters Jeroen Schmale Amsterdam Tobias Lundgren, buurman De politie doet onderzoek bij café De Hallen na de moord op kroegbaas Thomas van der Bijl. Ze heten Ana Maria Archila en Maria Gallagher. Beelden van een actie waarbij zij senator Flake in de lift indringend aan spreken over zijn steun voor kandidaat-rechter Kavanaugh vlogen de wereld over. Bob van Huët Rotterdam/Washington - Maria Gallagher, 'liftvrouw' Kijk op de site bij /video voor het moment met de twee 'liftvrouwen'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8