Overheid: er mag geplunderd worden in verwoest Palu II Rookworst zonder vlees, maar mét bite SflMEn EnERGIE inKOPEn 5 levertje scherpe tarieven op Het is een kwestie van overle ven geworden op het Indonesi sche eiland Sulawesi. En dus nemen bewoners koekjes mee, chips, gasflessen, alles eigenlijk. Het ligt voor het grijpen in winkels en supermarkten, waarvan de deuren en ramen vaak zijn weggespoeld door de kracht van de metershoge tsu nami. En anders zijn ze wel in getrapt of ingeslagen door wan hopige mensen. Honderden van de armste bewoners nemen de winkel voorraad in de getroffen toeris tenplaats mee. De lokale over heid grijpt op last van de cen trale overheid niet in. „We heb ben geen andere keus. We moe ten eten", rechtvaardigt een plunderaar het stelen. „De win kels zijn gesloten, de markten zijn leeg. We gaan van de ene winkel naar de andere", zegt 'Eddy'fo). De lokale autoriteiten heb ben gemeld dat ze niet op plun deraars gaan jagen. Er zijn be langrijker prioriteiten. Getrof fen winkeliers kunnen later een vergoeding krijgen als ze een rekening insturen. Ze moeten alles maar registreren, dan is het geen plundering", aldus minister van Binnenlandse Za ken Tjahjo Kumolo in een ver klaring. Wachten beu Twee dagen na de schok die in middels ten minste 1200 slacht offers heeft gemaakt, ontbreekt het nog aan van alles in Palu: voedsel, drinkwater en brand stof vooral. Honderden bewo ners zijn het wachten beu en bedienen nu zichzelf in de supermarkten en bij de benzi nepompen. Tijdens het plunderen slaat regelmatig de paniek toe. Niet vanwege vrees voor de winkel eigenaren of de politie, maar vanwege naschokken. Op zo'n moment vluchten veel plunde raars weg, vrezend voor hun le ven, meldt persbureau AFP. Maar zodra het veilig lijkt, gaan ze weer de winkels binnen. Politiemensen kijken vaak toe bij de plunderingen, bij voorbeeld bij een benzinepom pen, waar wordt 'getankt' met flessen, potten en pannen. na de schokken niet hoger dan normaal. „De informatie was dus niet geheel betrouwbaar", aldus directeur Triyono Rahmat van de Geografische Dienst. „Met betere apparatuur hadden we de waar schuwing nooit ingetrokken. Dat is de wijze les die we hebben ge leerd." Een les die vele honderden le vens heeft gekost. Bovendien was al langer bekend dat lang niet alle zendboeien van het alarmsysteem nog functioneren. Door slecht on derhoud doen ze het niet meer, of ze zijn door vissers meegenomen en doorverkocht. Verdwenen Zowel de regering als de verant woordelijke instanties zijn van het falende waarschuwingssysteem al jaren op de hoogte. Na de zeebe ving voor de kust van Sumatra in 2010, die een kracht had van 7,7 op de schaal van Richter, spoelden vijf meter hoge golven bijna alle dorpen op de Mentawi-eilanden in één klap weg. Ook toen had de bevolking geen informatie ont vangen. Uit onderzoek bleek dat de twee seismometers in de Indi sche Oceaan, die de beving had den moeten registreren, waren verdwenen. En in Atjeh klaagt de bevolking dat de meeste schuil plaatsen die na de tsunami van 2004 werden gebouwd, al niet meer bestaan. Ook doen veel van de geïnstalleerde sirenes langs de kust het al niet meer. De gevolgen zijn dramatisch. De ware omvang van de ramp is nog We bidden voor zijn ziel, en voor die van alle andere slachtoffers steeds niet duidelijk: vermoed wordt dat het verderop gelegen dorp Dongalla nog zwaarder is be schadigd dan Palu. Door de aard beving is de kustweg langs de ber gen afgesneden, en communicatie met het toch al minder ontwik kelde gebied is onmogelijk. Hulp verleners hebben dan ook de grootste moeite om het gebied te bereiken. Hulpdiensten, gesteund door het Internationale Rode Kruis, proberen in de buurt van het rampgebied te komen. Zon dagavond waren meer dan 1200 dodelijke slachtoffers geteld. Eén van hen, de 21-jarige lucht verkeersleider Anthonius Guna- wan Agung, redde voor zijn dood het leven van vele anderen. Nog tijdens de zware aardbeving, die het vliegveld van Palu waar hij werkt deed schokken, hielp hij de laatste commerciële vlucht uit de stad vertrekken. Op het moment dat het toestel veilig de lucht in was, sprong hij van de al instor tende verkeerstoren. Hij over leefde de sprong niet. „Hij verliet de controlekamer pas toen het vliegtuig veilig in de lucht was", stelde zijn werkgever AirNav In- donesia in een verklaring. „We bidden voor zijn ziel, en voor die van alle andere slachtoffers." ROTTERDAM Vleeskoning Unox presenteert vandaag de ve getarische rookworst. Daar blijft het niet bij: in 2019 volgen knak worstjes, leverpastei en stoof potjes. Unox heeft er naar ei gen zeggen jaren over gedaan om een vleesloze versie te ontwikkelen van zijn beroemde rook worst. „Eigenlijk hadden we die al vier jaar terug willen introduceren, maar het heeft lang geduurd om de smaak en textuur écht goed te krijgen", vertelt Thijs Sleddering, marketingma nager van Unox, dat sinds 1957 rookworsten maakt. Pas twee jaar geleden hadden de vleestechno logen in Rotterdam en Oss een acceptabele versie te pak ken. „De rookworst is zó iconisch. Die moet het origineel echt benade ren." De vleesspecia list komt met een ve getarische rookworst, omdat de vleesconsump tie sinds 2010 daalt. Al ruim de helft van de Nederlan ders zegt minstens drie dagen in de week vleesloos te eten, blijkt uit recente cijfers van het Voe dingscentrum. consumentenbond.nl/energiecollectier V Zonder gedoe V 100% groene stroom V Je overstap regelen wij maandag 1 oktober 2018 moeten worden Een man neemt een tv mee uit een winkel, fotoepa De ruim 330.000 bewoners van het door de tsunami ver woeste Palu, Indonesië, heb ben honger en plunderen winkels. De overheid staat het toe vanwege de nood situatie. Bob van Huet Rotterdam/Palu -Werkgever van slachtoffer Beelden van het getroffen eiland Sulawesi. site bij /video consumentenbond SCHRI)F )E nU VRIJBLIjVEnD II n ontvang een gratis online special met bespaartips

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5