Misbruik laat sporen na 4 Kerstspecial We De tsunami, die zeker 1200 mensen het leven heeft gekost op Sulawesi, was te voorzien geweest. Het waarschuwings systeem waar zoveel in is geïnvesteerd, bleek niet goed te werken. ewoner Adri Mangati uit de zwaar getroffen kustplaats Palu I kan zich niet herinneren dat hij het geluid van een sirene heeft gehoord. Evenmin ontving hij een telefonisch waar- schuwingsbericht. Tegen de tijd dat het sms-systeem in werking had moeten treden, lagen de zend masten al op de grond, vernield door de aardbeving. Mangati overleefde de twee op eenvolgende zes meter hoge gol ven die afgelopen vrijdag na een zware zeebeving een groot deel van Palu verwoestten. Overal lig gen de restanten van ingestorte huizen, staan auto's op hun kop en liggen bootjes in de straten. En li chamen. Veel lichamen. De stoffe lijke resten van honderden niets vermoedende bewoners, die totaal werden verrast door het wassende water. Net als Adri Mangati hoor den ze vrijdag geen enkele waar schuwing. De sirenes bleven stil. Golfbewegingen En dat is opmerkelijk. Want na de verwoestende tsunami in 2004, die in Indonesië aan 160.000 men sen het leven kostte, creëerde de Indonesische overheid een vroeg tijdig waarschuwingssysteem op zee. Voor 450 miljoen dollar wer den zestig boeien met zenders geïnstalleerd, die iedere verdachte golfbeweging moesten registeren. Bij gevaar, zo was het idee, krijgen de kustbewoners met sirenes en telefoonberichtjes de opdracht zo hard mogelijk te rennen. Maar op papier ziet het meldingssysteem er beter uit dan in werkelijkheid, zo bleek in de afgelopen dagen. Waar ging het mis? Het Indone sische Rampen Management Agentschap, dat na de tsunami in 2004 werd opgericht, legt de schuld bij de Indonesische Meteo rologische en Geografische Dienst. Meteen na de beving van afgelo pen vrijdag werd een eerste tsu- nami-alarm afgegeven. Maar vol gens Sutopo Purwo Nugroho van het rampenagentschap waren zijn medewerkers nog volop bezig in formatie te vergaren, toen de geo- Met betere apparatuur hadden we de waarschuwing nooit ingetrokken grafische dienst de tsunamiwaar- schuwing 'abrupt' introk. „Het is schandalig dat onze Geo grafische Dienst heeft gefaald door de vroegtijdige tsunamiwaarschu- wing binnen 40 minuten na de aardbeving in te trekken", stelt het rampenagentschap in een statement. De Geografische Dienst houdt vol dat na de zeebeving wel degelijk de standaardprocedure werd ge volgd. De beslissing om de tsuna- miwaarschuwing af te blazen, werd genomen op basis van de data die de dichtstbijzijnde boei op 200 kilometer voor de kust van Palu verstrekte. De golven waren AMSTERDAM Een derde van de 83 slachtoffers van crècheme dewerker Robert M. heeft ge dragsproblemen aan het mis bruik overgehouden. Dat blijkt uit het promotieonderzoek van arts Thekla Vrolijk-Bosschaart dat over twee weken verschijnt. Robert M. werd in 2010 opgepakt wegens grootschalig misbruik van kinderen op een kinderdagverblijf Het AMC richtte na het bekend worden van het misbruik meteen een spoedpoli in. 130 kinderen die met Robert M. in aanraking waren geweest, werden daar onder meer onderzocht op eventuele verwon dingen en soa's. Bijna drie op elke tien door Robert M. bewezen mis bruikte kinderen (28 procent), ver toonden tijdens onderzoek aan hun geslachtsdelen en/of anus vreemd gedrag. „Dan raakt het kind in zichzelf gekeerd", vertelt Vrolijk-Bosschaart. „De een wordt angstig, de ander afwerend. Som mige kinderen duiken met hun hoofd in hun knuffel en keren zich van de wereld af." Andere slachtoffertjes deden seksuele handelingen na of ver toonden 'uitdagend gedrag', vol gens het onderzoek. De onderzoe ker kreeg van 125 ouders fiat om i Het AMC richtte na het bekend worden meteen een spoedpoli in het geanonimiseerde dossier van hun kind te gebruiken. Vrolijk-Bosschaart laat ook zien hoe moeilijk het is om kindermis bruik te herkennen. Van de 32 dos siers van misbruikte kinderen die ze aan vijf deskundigen voorlegde, hadden de experts bij vijftien het idee dat er niets of weinig aan de hand was. Dat ligt volgens de on derzoekster niet aan onkunde van de deskundigen. „Als een kind geen problemen aangeeft, er komt niks afwijkends uit het lichamelijk onderzoek en ouders merken ook geen lichamelijke of psychische klachten bij hun kind, is het voor een expert ook moeilijk om te zeg gen: dit kind is seksueel mis bruikt." maandag 1 oktober 2018 GO Een gewonde man wordt met een militair vliegtuig vanaf vlieg veld Mutiara Sis Al Jufri geëvacueerd, foto reuters Vanuit de lucht is de omvang van de verwoestingen in en rond Palu nog beter te zien. fotoepa Ramp die voorkomen had Palu, Sulawesi -T. Rahmat, Geografische Dienst Beleef een kerst om nooit te vergeten! Alleen Oad-gasten hebben toegang tot de meest bijzondere locaties Hoogtepunten y kerstavonddienst in de St. Michaelkirche y 3-gangen diner op 23 en 26 december y 4-gangen kerstdiner in de balzaal y 4-gangen galakerstdiner in Palais Ferstel op galadiner in het Gundel restaurant 25 december y bezoek aan Palais Schönbrunn na sluitingstijd y kerstconcert op de Börsensale op 26 december stadsrondrit en wandeling o.l.v. Nederlandssprekende gids Boek nu op oad.nl/kerstspecials of C, 0547 20 16 83 (ma-zal Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. '35 1 busreis vliegreis van Richter. INDONESIË Kali- mantan veroorzaakt een tsunami met golven die in de baai naar Palu tot 6 meter hoog worden. rdiu Hoofds tad '"Sulawesi jj 350.000 inwoners 18/TU

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4