Marcouch: groep van 25 radicale moslims in beeld 3 W*m o: '- Ruim een miljoen, voornamelijk oudere Neder landers voelt zich eenzaam. 22 van hen mochten gisteren in plaats van kinderen aan de hand van voetballers van FC Groningen en FC Utrecht het veld oplopen. Die Willem Janssen is mijn idool! Ik vind hem toch zogoed Buurvrouw Wil kijkt elke dag even hoe het met Arie Lems (77) is. Soms komt een van de kinde ren op bezoek. En op zaterdagen bezoekt Arie voetbalwedstrijden van zijn drie kleinkinderen. Maar toch, Aries kringetje is heel klein. Voor zijn gevoel nog niet eens zo lang geleden reisde hij heel Europa door voor zijn montagewerk aan chroom- en nikkelinstallaties van BASF. Nu bestaat zijn hele universum uit zijn flat in het Utrechtse Trans- wijk, het bejaardenhuis waar hij dikwijls een biljartje legt of mee- eet en de voetbalclub van zijn kleinkinderen. Ja, Arie is eenzaam. Vooral 's avonds. Gelukkig houdt hij van voetbal en is er tegenwoordig bijna elke avond wel een potje op de buis. Maar het is stil, veel te stil, sinds zijn vrouw zes jaar geleden overleed. „In februari vertelde de dokter dat ze long kanker had en dat hij niets voor haar kon doen. We wilden elk weekeinde dat we nog hadden weg met elkaar en de kinderen. Het waren er vier en het eindigde hier in Groningen. Zaterdags aten we nog gebak op de Grote Markt, op zondag werd ze onwel en kwam ze in het ziekenhuis terecht. Ze kwam niet meer bij, op dinsdag is ze overleden." Nooit kwam hij terug in Gro ningen. Maar nu stapt hij fier de spelerstunnel uit in het stadion van FC Groningen, vlak voor het begin van het eredivisieduel met FC Utrecht. Als eerste 'mascotte', aan de hand van Utrecht-aanvoer der Willem Janssen. Arie, die al blij is als hij op een dag meer mensen spreekt dan dat er vingers aan zijn bibberende hand zitten, wordt nu toegejuicht door 16.293 mensen op de tribunes. Hoe alleen Arie zich vaak ook voelt, hij is het in één pijnlijk opzicht niet. Ruim een miljoen Nederlanders voelt zich net als de Utrechter vaak eenzaam. Om daarbij stil te staan is de Week tegen de Eenzaamheid bezig en daar werkt eredivisie-hoofd sponsor KPN aan mee met haar Mooiste Contactfonds, dat sociale isolement voor kwetsbare groe pen probeert tegen te gaan. Zenuwachtig Voor één keer stapten de voetbal lers van Groningen en Utrecht niet met stiknerveuze kleuters het veld op, maar met al even ge spannen zeventigers en tachtigers uit de steden van de twee clubs. Het gebeurt hem nooit, maar de afgelopen nacht sliep Arie slecht door de zenuwen. Voordat hij en de andere mascottes na soep en broodjes afdalen naar de spe lerstunnel - al dan niet achter een rollator - wordt hen op het hart gedrukt vooral even te plassen. Net zoals bij de normale 'pupil len van de week' is er bij de se nioren eentje die veel te vroeg wil teruglopen naar de zijlijn, terwijl het voorstellen van de spelers nog bezig is. Hij wordt teruggestuurd, het veld op, raakt daar zijn leeftijdgenoten kwijt en probeert dan maar een boom op te zetten met scheidsrechter Bas Nijhuis, die zo zoetjesaan wel wil beginnen met de wedstrijd. Arie is dan al op weg naar de tribune waar hij de wedstrijd gaat kijken. Met een glinstering in de ogen alsof hij geen 77 maar 7 is: „Die Janssen is mijn idool! Ik vind hem toch zo goed." De Arnhemse burgemeester Ah med Marcouch roemt de samen werking van gemeente, politie, jon gerenwerkers en andere instanties in een programma dat sinds 2012 geradicaliseerde jongeren volgt. Zo werd begin dit jaar duidelijk dat de zeven mannen die vorige week werden op gepakt, zich aan het isoleren waren en steeds radicaler wer den. Ze keer den zich af van de twee Marokkaanse moskeeën in Arn hem. Als voorbeeld noemt Marcouch een gebeurtenis bij een babyshower van Morad M„ een kickbokser die van Arnhem naar Vlaardingen ver huisde. „Als je naar binnen wilde, moest je eerst zweren dat je niets meer met de mos kee in Arnhem-Zuid te maken wilde hebben. Zo creëerden ze een soort broederschap." In april werden de inlichtingendiensten ingeschakeld omdat de zorgen over de groep 'groter en ernstiger' werden. Marcouch: „Het is een opluchting dat een aanslag is voorkomen. Ik zie dat als een succesverhaal. Mensen denken dat de vermeende leider Hardi N. bij ons uit beeld was, maar dat is niet zo. We volgden hem continu en we zagen dat hij radicaliseerde. Hij was in de dertig, had een kind van zes en een zwangere echt genote. Je zou denken: een basis voor een stabieler leven. En toch was het hoogste ideaal om marte laar te worden." Marcouch zegt dat de groep van 25 grotendeels bestaat uit mannen die al geruime tijd in beeld zijn. „Een van deze mannen wilde op zijn vijftiende al naar Syrië uitreizen en is daarbij tegengehouden." De Arnhemse burgemeester zegt niet te geloven in deradicaliserings- programma's. „Het is niet zo dat je die jongens door een wasstraat kunt sturen en dat ze dan weer schoon zijn. Ik geloof in onze brede manier van werken: het verbinden van een lokale aanpak met lande lijke veiligheidsdiensten." maandag 1 oktober 2018 GO Even niet alleen... - ita\ Hitachi IET FRANSEN TRIBLf j '<Pn 'idealcpH^M^ SE PAN «V- ÏWHK Arie Lems (uiterst links) stond samen met 21 andere eenzame ouderen even in het middelpunt van de belangstelling, foto niels boersema Jeroen Schmale Groningen - Arie Lems In Arnhem wordt een groep van ongeveer 25 geradicaliseerde moslims intensief in de gaten ge houden. Burgemeester Ahmed Marcouch gelooft in de aanpak die leidde tot de arrestatie van zeven mannen afgelopen week. Rob Berends Arnhem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3