II Kickbokskoning Rico verlegt grenzen 8 VOLLEYBAL WK IN JAPAN Op de Olympische Spelen werden de volleybalsters vierde, op de laatste twee EK's tweede. Nu een medaille op het WK, wat heeft Nederland nodig voor die laatste stap? 'Onnodig lastig' Maret Grothues klakt haar tong, plaatst haar hand schuin in de lucht en zegt: „De Nations League ging eind juni niet goed, we zijn nu weer hups... omhoog aan het gaan." De aanvoerster van het Nederlands vol leybalteam werd vierde op de Olym pische Spelen en won meerdere zil veren EK-medailles. Op het WK kwam Nederland nog niet verder dan de zevende plaats. Niet slecht voor een land dat een paar jaar gele den nog niet eens in de top to van de wereldranglijst stond. Maar inmid dels wil het team méér. Wat is nodig voor die laatste stap? Grothues moet even nadenken over die vraag. „Tja. Goeie. Bij ons moet alles wel samenvallen. En soms kan het zelfvertrouwen beter. Moeten we bij twee punten achter niet onze koppies laten hangen." Lonneke Sloetjes, een van de andere geves tigde namen uit het team, beaamt dat. „We hangen er nog nét wat te genaan. Op de juiste momenten geen fouten maken, is iets wat we nog missen. Het gaat om kleine din gen, maar elke beslissing telt drie Ik wil niet zeggen dat dit team over zijn top heen is, maar zonder nieuwe aanwas gaan ze niet meer omhoog dubbel als je tegen de wereldtop staat." Een medaille is dit WK het doel. Grothues: „Als dat lukt, denk ik dat we het heel goed hebben gedaan." Sloetjes: „Voor mij houdt dat dus in dat ik moet scoren als een malle. Het is typisch voor onze groep een doel te stellen dat we nooit hebben be reikt." Grothues gelooft in de kracht van het spelen van veel wedstrijden op hoog niveau, zoals de finaleronde van de Nations League, waar Neder land met dikke cijfers werd inge maakt door Brazilië. Grothues: „Dat heeft ons aan het denken gezet. Daarna zeiden we: de trainingen moeten beter, alles moet beter. En dat gebeurde vervolgens." Volgens Giovanni Guidetti, de topcoach onder wiens leiding Ne derland groeide van een plaats ruim buiten de top to van de wereld naar vierde op de Spelen, is verandering een belangrijke factor voor het team. „Ik wil niet zeggen dat dit Neder lands team over zijn top heen is, maar tegelijkertijd denk ik: als het alleen bij deze speelsters blijft, zon der nieuwe aanwas, dan gaan ze niet meer omhoog. Dan kunnen ze alleen nog omlaag." Sloetjes: „In de eerste paar jaren WK VOLLEYBAL Programma onder Giovanni kon het niet slech ter, kon het alleen maar omhoog. Het vervelende is dat je de kleine stapjes minder makkelijk terugziet. Maar het betekent ook dat we aardig tegen de top aanzitten." Geen Rusland Volgens Guidetti, na zijn vertrek uit Nederland bondscoach van Tur kije, heeft Nederland één of twee nieuwe speelsters nodig. „Speelsters die iets nieuws brengen. Ik geloof in deze groep, zij zijn een van de top to-ploegen van de wereld, maar ik weet niet of ze de volgende stap kunnen zetten zonder iets te veran deren. Nika Daalderop is een erg in teressante speelster, zij zou zo'n speelster kunnen zijn." Daalderop zit echter dit WK ge blesseerd thuis, evenals Robin de Kruijf. Nederland is geen Rusland, zegt Guidetti, waar de sport veel bre der wordt beoefend en vervanging van geblesseerde spelers makkelijker is. „Elk team heeft wel twee diago naalspeelsters, Nederland heeft al leen Lonnie (Sloetjes, die tijdens het clubseizoen onder Guidetti bij Va- kifbank speelt). Niemand in het team kan wat Lonnie doet. En nie mand was in de laatste vier jaar in staat om haar te helpen. Het team is VIJFSETTERS een eenheid en helpt elkaar waar schijnlijk als beste in de wereld. De andere kant van het verhaal is dat als iemand een slechte dag heeft, dit moeilijk is op te vangen." Dat besef leeft ook bij bondscoach Jamie Morrison, die de afgelopen pe riode veel jonge speelsters liet mee draaien. Grothues: „Ze haken ook goed aan, al weet je wel dat je met Robin een belangrijke speelster mist die iets extra's kan." Na de vaste plichtplegingen duikt Rico Verhoeven met zijn team het Amsterdamse nachtleven in. De wereldkam pioen gunt zichzelf een ver zetje na al die opofferingen van de laatste weken. Ook een bezoekje aan McDonald's, even zondigen. „Zes, zeven broodjes", verwacht Verhoe ven. „Twee Big Macs, een paar McChickens, wat kipnug- gets... In mijn eentje ben ik zo 50 euro kwijt." Hij kan het zich permitte ren, nadat hij zaterdag voor de achtste keer zijn zwaarge wichtwereldtitel had verde digd en zijn zeventiende zege op een rij had geboekt. Op eenzame hoogte staat Verhoe ven in het kickboksen. Wie - in dit geval Guto Inocente - zich ook meldt: de Nederlander is fitter, beter en scoort meer punten. Sneijder Naar eigen zeggen komt de zege op Inocente in zijn per soonlijke top 3. Verhoeven werd gadegeslagen door tal van BN'ers. Van Dirk Kuyt tot Wesley Sneijder, ze wilden al lemaal weieens met eigen ogen zien hoe goed die Ver hoeven nu echt is. Tegen Inocente, nummer 2 op de Glory-ranglijst, scoorde hij in alle vijf de rondes meer punten. Alleen de knock-out tegen de 'taaie' Braziliaan bleef uit. „Het is een harde jongen. Ik heb hem echt overal geraakt, maar hij bleef maar staan en terugkomen." Gisteren had Verhoeven nog een rustdag en ontbeet hij met Sneijder. Maar al snel gaat hij terug naar zijn gebruike lijke, strenge regime. Dro mend van een volgende vette hap. maandag 1 oktober 2018 'Alles moet samenvallen' Lisette van der Geest Istanboel - Giovanni Guidetti (ex-bondscoach) A De volleybalsters vie ren feest na hun zwaar bevochten WK-zege op Japan (27-25,14-25, 28-26,19-25,15-13). FOTO GETTY IMAGES EERSTE GROEPSFASE Vandaag 09.10 uur Nederland - Kameroen Woensdag 06.40 uur Argentinië - Nederland Donderdag 06.40 uur Nederland - Mexico Ned. tijden, alle duels in Yokohama YOKOHAMA Met de zege in vijf sets op gastland Japan, ver sloeg Nederland gisteren de nummer zes van de wereld en sterkste tegenstander in de eerste groepsfase. Het optre den volgde na de gewonnen vijf setter tegen Duitsland. „We heb ben het onszelf onnodig moeilijk gemaakt, net als tegen Duitsland eigenlijk", aldus aanvoerster Maret Grothues. Vandaag speelt Oranje tegen Kameroen zijn derde wedstrijd. A Na de overwinning op Guto Inocente. fotoanp Méér dan een miljoen tv-kij- kers en 15.000 fans in de Johan Cruijff Arena. Rico Verhoeven (29) stuwt het kickboksen in Nederland naar een steeds grotere hoogte. Chris Ottens Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36