Weg is die obsessie, de regenboogtrui is binnen u 6 WIELRENNEN WK IN INNSBRUCKA Tom Dumoulin reed in Innsbruck de beste eendagskoers uit zijn carrière. In een meeslepende finale was hij één van de vier mannen die mochten dromen van de WK-titel. „Maar ik kwam te laat terug." Normaal is ze zo nuchter. Zo rea listisch. Zo koel. Maar in Innsbruck was alles anders. Tranen over haar wangen. Minutenlange antwoor den, om uit te leggen waarom deze wereldtitel haar zo raakt. De voorbije jaren won Anna van der Breggen de meerderheid van de koersen waar ze haar zinnen op had gezet. Ze reed naar zeges in La Course, vrijwel alle klassiekers, won tweemaal de Giro Rosa, werd olympisch kampioen op de weg. Alleen op de WK wilde het niet lukken. Na zesmaal zilver wilde ze de regenboogtrui geen obsessie noemen, maar na afloop bleek het tegenovergestelde. Af en toe liefdevol kijkend naar de mooist denkbare wielertrui om haar bovenlijf gaf ze een inkijkje in de beladen aanloop naar de titel strijd, vol speculaties over een mo gelijke tweestrijd met landgenote Annemiek van Vleuten. „Ik heb wel gemerkt dat deze periode naar het WK toe niet de makkelijkste was voor mij. Iedereen verwachtte dat ik wel even goed zou zijn, dat het zou gaan tussen mij en Anne miek, terwijl ik weet dat er ook heel veel andere goede meiden zijn. Daar had ik best wel moeite mee. Ik heb nooit zo veel last van druk, maar dat heb ik wel gevoeld op dit WK. Ook omdat ik al zo vaak zo dichtbij was. Nu het gelukt is, valt dat allemaal van mij af. Ik ben nu ook wereldkampioen." Vermoedelijk als enige twijfelde ze zaterdagmiddag tijdens de fi nale nog aan haar zege. Omdat het zo vaak net niet lukte op de WK en ze in juli Van Vleuten nog in de laatste 25 meter van La Course voorbij zag komen, keek ze nu ze nuwachtig achterom in de laatste rechte lijn. Indrukwekkende solo Door het ontbreken van oortjes in de koers wist ze niet dat ze met haar indrukwekkende solo de nummers 2 en 3, de Australische Amanda Spratt en de Italiaanse Tatiana Guderzo, op haast vier en ruim vijf minuten had gereden. Van Vleuten (7de), Amy Pieters (8ste) en Lucinda Brand (9de) kwamen uiteindelijk op maar liefst zeven minuten binnen. Met haar beentempo reed ze de rest op zeldzaam grote achterstand. Gek werd ze van de bespiegelin gen vooraf over hoe zij en Van Vleuten als absolute favorieten sa men zouden werken. Ze voelde zich er ongemakkelijk bij. In de da gen voor de koers werd er door bondscoach Thorwald Veneberg en de acht vrouwen veel gepraat en afgesproken dat alleen goud zou tellen. De afspraken waren simpel i Na zes keer zilver valt er een last van Van der Breggens schouders en helder, om problemen te voor komen. Van Vleuten, net als Van der Breggen in geweldige vorm, zou het proberen op de tweede be klimming van de Gnadenwald. Van der Breggen zou dan buiten landse aanvallen pareren. Mocht Van Vleuten niet wegraken, dan was het de beurt aan Van der Breg gen en zou Van Vleuten alleen rea geren op buitenlands gevaar. Tus sen 42 en 39 kilometer van de fi nish speelde zich exact dat scena rio af en was de koers beslist. De Oranjevrouwen reden ondanks alle onrust als een blok en zorgden een jaar na Chantal Blaak weer voor een Nederlandse titel. Klein wonder Dat het een klein wonder was dat Van Vleuten überhaupt de koers uitreed, bleek na afloop in het zie kenhuis. Daar werd een breuk in haar knie geconstateerd, opgelo pen bij een vroege valpartij. Ge desillusioneerd door het mislopen van haar titel én een langdurige re validatie meldde Van Vleuten zich later op de avond in het hotel, waar een bijzondere omhelzing met Van der Breggen volgde. Beiden droomden ze vooraf van hun eerste wereldtitel op de weg, beiden voelden ze wereldbenen die naar de winst konden leiden, maar er was één probleem: er lag slechts één regenboogtrui klaar bij de finish. meter te gaan, zet Dumoulin aan. Alleen wordt zijn beoogde verras singspoging in de kiem gesmoord. Al voordat Dumoulin over de groep heen dendert, vangt Alejandro Valverde zijn poging op. Het wordt een sprint van vier, want de Spaanse routinier van 38 jaar ge bruikt in de finale al zijn wieier- wijsheid en doet werkelijk alles goed. Valverde (inzet) rijdt al een tijd op kop, wetende dat hij sneller is dan Romain Bardet, Michael Woods en Dumoulin. Uiterst rechts van de weg, zo dat hij alleen over zijn linkerschou der hoeft te kij ken om te zien of er wordt aangevallen. Hij durft de sprint van ver aan te gaan en valt niet meer stil. Op de Hij zit erbij. Na een krankzinnige muur en een doldrieste afdaling zit hij erbij. Tijd om uit te blazen en enigszins op krachten te komen, heeft hij niet. Tom Dumoulin (28) weet dat hij in de 1,5 kilometer die volgen weg moet springen en dan moet hopen dat de andere drie naar elkaar kijken. Dat is zijn kans, de enige kans, om wereldkampioen te worden. Onder de boog, met nog één kilo- Valverde was zó scherp en zogoed, die had 't direct door maandag 1 oktober 2018 Anna van der Breggen is pas 28 jaar. Maar het laatste grote gemis op haar erelijst werd zaterdagmiddag ingevuld. En hoe. Na zes tweede plaat sen op een WK reed ze op weergaloze wijze naar haar eer ste wereldtitel. Pim Bijl Innsbruck De vreugde: Anna van der Breggen is voor het eerst we reldkampioen op de weg. FOTO COR VOS 'Was dood Tom Dumoulin (r) kwam knap terug, maar moest in de finale de zege aan Alejan- dro Valverde (cofidis) laten. FOTO'S AFP/BELGA Van der Breggen komt solo over de finish. Een voorsprong van liefst 3.42 minuten op nr 2. fotoafp Pim Bijl Innsbruck -Tom Dumoulin

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 34