Hamilton wint dankzij een-tweetje met Bottas 5 FORMULE 1GP VAN RUSLAND Ondanks een vijfde plaats kende Max Verstappen een fijne 21ste verjaardag in Rusland. Hij trakteerde de racefans op een heerlijk potje inhalen en was de smaakmaker van de dag. Het team van Red Buil Racing had gis terochtend een origineel verjaardags cadeau voor de jarige Max Verstappen. Een Russische matroesjka, beschil derd met foto's uit zijn racecarrière. Van kleine Max in de kart, via de we reldtitel tot zijn Formule r-tijdperk. „Echt een leuk cadeau", vond de cou reur, die ook een gesigneerd PSV-shirt kreeg en een taart in de vorm van zijn helm kon aansnijden. Als het aan hem ligt, komen er bin nen een paar jaar nieuwe foto's in de houten pop. Op de vraag wat hij in de sport wil presteren zo lang hij zich twintiger kan noemen, antwoordde Verstappen voor de camera van Sky: 'Vier wereldtitels'. Het mag er eentje meer of minder zijn, maar dit is onge veer waar hij aan denkt voor de ko mende negen jaar. Computerspel Aan de boorden van de Zwarte Zee liet hij maar weer eens zien waarom het geen grootspraak hoeft te zijn. Gestart vanaf de voorlaatste stek op de grid slalomde Verstappen, alsof hij aan een computerspel bezig was, voorbij zijn tragere collega's. Het doel was om de inhaalrace te eindigen op plek vijf, hij had er nog geen acht rondes voor no dig om daar te komen. En als het regel- boek van de Formule 1 niet had voor geschreven dat één pitstop verplicht is, was het waarschijnlijk een podium plek geworden. „Nu ik op kop rijd, vinden Nederlandse fans dat mis schien een rare regel. Maar het is altijd zo geweest", zei de jarige een kleine twee uur na de race. Waar sommige Fr-commentatoren woorden tekort kwamen om de pres tatie van Verstappen te duiden, deed hij er zelf laconiek over. Het was wel lekker gegaan, het voelde goed. Neuh, er was niets te klagen geweest. Maar Verstappen had zelf ook de herhaling nodig om te zien hoe het allemaal pre cies was gegaan, die fabuleuze eerste rondes op het Sochi Autodrom. „Het gaat zo snel, je weet dat na afloop niet meer precies." TACTIEK Na een paar rondes was Max Verstappen zelfde tel kwijt en vroeg hij wat zijn positie was Na één omloop had hij al zes man te grazen genomen. Het herhaalde ver zoek van zijn race-engineer over de boordradio om het daarna even wat rustiger aan te doen om de auto te spa ren, was aan dovemansoren gericht. Verstappen had haast. Na een paar rondes was hij de tel kwijt en vroeg hij wat zijn positie was. „De meeste acties waren niet al te moeilijk", legde Ver stappen uit. Natuurlijk hebben de McLarens, Force India's en Saubers niet de snel heid van Red Buil. En heeft het geen zin er een gevecht van te maken als die Hollander opduikt in je spiegel. Maar het gros zag Verstappen waarschijnlijk niet eens aankomen, zo rap kwam hij voorbij. De één werd buitenom inge haald, de ander binnendoor, een derde op het rechte stuk. Daadkrachtig, maar met beleid. Ploeggenoot Daniël Ricci- ardo, toch het beste vergelijkingsma teriaal, was één plek voor Verstappen gestart, maar had veel meer moeite met het passeren van de 'kleintjes' en deed uiteindelijk vijftig seconden lan ger over de race. Bandenwissel Omdat de Mercedessen en Ferrari's vanwege hun bandenkeuze snel naar binnen moesten, lag Verstappen lange tijd aan kop. Op ouder rubber no teerde hij rondetijden gelijk aan die van zijn achtervolgers. Maar die ver plichte bandenwissel wierp hem tien ronden voor het einde terug naar plek 5. Meer dan tien punten leverde zijn foutloze race daardoor niet op. Een relatief magere beloning, maar net als afgelopen races wel weer het maximaal haalbare. En de kijkers wa ren de winnaar, want de Russische Grand Prix was dankzij Verstappen leuker om te zien dan afgelopen jaren. Voor actie was de regie aangewezen op hem, de uitverkiezing tot 'Driver of the day' logisch. Verstappen: „Ook een mooi cadeau." UITSLAGEN maandag 1 oktober 2018 GO Max Verstappen startte vanaf plek 19, maar na een serie fabel achtige inhaalacties reed hij zelfs lange tijd op kop en gaf hij de race kleur, fotosgettyimages/afp Rik Spekenbrink Sotsji SOTSJI De tijd dat er schimmig werd gedaan over teamorders in de Formule 1, ligt al enige tijd achter ons. Heel de wereld kon gisteren zien hoe Mercedes-baas Toto Wolft op de knop 'tactics' drukte en daarmee het sein gaf tot de, uiteinde lijk beslissende, actie van de race. Valtteri Bottas kreeg precies te horen waar hij Lewis Hamilton voorbij moest laten gaan, in bocht 13 (foto). Hij pro testeerde niet en maakte ruim baan voor zijn ploeg genoot. Mercedes neemt geen enkel risico met het oog op het kampioen schap. Hamilton bedankt zijn teammaat. „Normaal ben je erg opgetogen met een een-tweetje. Maar dit was een moeilijke dag. Want Valtteri verdiende te winnen. Hij was een echte gentleman vandaag", besluit de 33-jarige Brit. AUTOSPORT Sotsji (Rus). GP Rusland. Top 10:1. Hamilton (Eng) 1.27.25,181, 2. Bottas (Fin) 1.27.27,726, 3. Vettel (Dui) 1.27.32.668.4. Raikko (Fin) 1.27.41.724.5. Verstappen (Ned) 1.27.56,197,6. Ricci- ardo (Aus) 1.28.45,632,7. Leclerc (Mon) 1.29.03,571, 8. Magnussen (Den) +1 Ron den, 9. Ocon (Fra) +1 Ron den, 10. Pérez (Mex) +1 Ron den. Stand WK na 16 van de 21 GP's. Top 5:1. Hamilton (Eng/Mer) 306 pnt, 2. Vettel (Dui/Fer) 256,3. Bottas (Fin/Mer) 189, 4. Raikkönen (Fin/Fer) 186,5. Verstappen (Red) 158.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33