De pluk Ike hoort bij top CAD-tekenaars Relatief 'weinig' mensen overleden bij Adrz 2 MARLEEN BLOMMAERT Column Het begon lang geleden bij de Gouden Bock in Middel burg. De vriendelijkste res tauranteigenaresse van Zeeland presenteerde een doos met thee zakjes. Zakjes is eigenlijk een ver keerd woord, het waren driehoe kige netjes waarin heerlijke thee zat. Inmiddels is het driehoekje in geburgerd maar toen was het nog een noviteit. Een van de keuzes was Verveine. Ik was meteen ver kocht. Toen ik ergens zo'n Vervei- neplantje tegenkwam heb ik het meteen gekocht. ik nu braaf een middag lang de blaadjes te plukken. Zo heb ik een winter lang mijn eigen biologische Verveine thee. Na het tiende takje ben ik het eigenlijk wel beu, maar ik ga gestaag door. De beloning van een heerlijk kopje op een koude winterdag drijft me voort. Het werk wekt het bewustzijn dat goede dingen tijd vragen. Ik ben trots op mijn oogst en de pluk hoort er nou eenmaal bij. Even verderop woont een fruit teler, Vereecken, ook hij is trots op zijn oogst waar hij al zijn tijd en aandacht aan besteedt. De heer lijkste appels en peren teelt hij. Maar om de een of andere onver klaarbare reden krijgt hij ze niet verkocht. Zijn koelcellen liggen vol en tegelijkertijd hangen er nog duizenden kilo's aan de bomen. Ondertussen liggen er appels als Breaburn en Jazz in de super marktschappen die van ver tot heel ver komen. Een kilo kost 3,50 euro. Als u Vereecken en uw por temonnee wilt helpen dan gaat u zelf plukken bij hem en heeft u voor datzelfde bedrag 7 kilo. Dat kan deze week op woensdagmid dag tot 4 uur en donderdag tot en met zaterdag van 10 tot 4. van verder dan België komen ge woon links laten liggen. Dat ge sleep met eten wat ook hier goed gedijt, leidt tot verspilling. En de macht van de supermarktinkoper begint absurde vormen aan te ne men. Dus koop en eet deze week gewoon een Zeeuws appeltje of peer! We moeten appels die van verder dan België komen links laten liggen DESTELLING Vandaag: Zorg voor kwetsbare mensen is zaak van de overheid Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters NS WAARSCHUWT REIZIGERS VOOR VERTRAGINGEN AL IS &E REIZIGER NOG ZO SNEI .RE NS VERTRAAGT HEM WEL Aanhouding na vondst drugs Schrijver Paul Verhuyck(78) overleden COLIJNSPLAAT Twee bestelbusjes botsen op elkaar Ike werd eerder Nederlands kampi oen CAD-tekenen, en moest het de afgelopen dagen opnemen tegen elf concurrenten uit andere landen. Dat was 'heel pittig', vertelt de vier dejaars student. Ike bracht drie da gen achter zijn computer door. „Ik moest 3D-tekeningen van machi nes aanpassen, en missende onder delen intekenen. Het was een hele grote opdracht, met veel tijdsdruk." Terwijl hij aan het werk was, liepen overal evenementbezoekers rond. „Ik heb mijn oordopjes in gedaan, muziek geluisterd en gefocust op mijn beeldscherm." De mbo'er vond Euroskilis 'een superleuke er varing'. „Je krijgt er heel veel ener gie van, en het is leerzaam." Ike werd begeleid door Ronald Schroevers, docent werktuigbouw kunde bij Scalda. Bij de opdrachten mocht hij een kwartier meedenken over de opdracht en tips geven. „Maar Ike mocht daarbij niks op schrijven." Schroevers is hoe dan ook trots op zijn student. „Hij hoort bij de top van de Europese CAD-te- kenaars. Hij heeft drie dagen kei hard gewerkt. Ik vind het ontzet tend knap wat die jongen op zo'n jonge leeftijd presteert." Ike was even teleurgesteld toen bleek dat hij niet in de prijzen ge vallen is. „Maar even later was ik hartstikke blij. Ik ben zesde van Eu ropa. Daar ben ik trots op. Ik heb al les uit mezelf gehaald." Mbo-school Scalda huldigt Ike vandaag op zijn school in Vlissingen. Goes Elk jaar moeten ziekenhuizen be kendmaken hoeveel patiënten zijn overleden. Maar dat getal zegt niet of het aantal sterfgevallen afwijkt van andere ziekenhuizen. Dat komt omdat het ene ziekenhuis meer pa tiënten behandelt met levensbe dreigende ziekten dan het andere. Toch is vergelijken belang rijk, omdat het iets kan zeggen over de kwaliteit van de zorg. Daar is een list op verzonnen, de Hospital Standarised Mortality Rate (HSMR). Bij deze rekenme thode wordt gekeken naar de ver houding tussen het werkelijke en het 'verwachte' aantal sterfgeval len. Bij het verwachte aantal wordt rekening gehouden met de aandoe ning, leeftijd en conditie van pa tiënten. Het landelijk gemiddelde is bij de HSMR 100. Uit nieuwe cijfers blijkt dat de HSMR van het Adrz in 2017 op 85 ligt. In 2016 lag die nog op 112 en in 2015 zelfs op 126. Dat kwam door een onjuiste en onvolledige registratie, aldus het Adrz. De cij fers zijn zo vers dat ziekenhuis ZorgSaam nog niet meteen kon aangeven wat daar het HSMR is. EXECUTIEVERKOOP 3,4 of 5 dagen naar Sauerland o.b.v. halfpension maandag 1 oktober 2018 Aan het eind van elke zomer zit Misschien moeten we appels die 1 Reageer op pzc.nl Weekend: Teloorgang van de Hedwigepol- der is eeuwig zonde 1877 reacties MIDDELBURG Een 38-jarige Rotterdam mer en 31-jarige vrouw uit Goirle zijn vrijdag kort voor middernacht op het Podium in Middelburg aangehouden omdat ze een flinke hoeveelheid drugs in de auto hadden. Surveillerende agenten hielden de auto tegen omdat de apk was verlo pen. Tussen de voorstoe- len en de achterbank werden gevulde gripzak jes, een kleine digitale weegschaal, 7,8 gram amfetamine, 0,5 liter GHB, 11 gram cocaïne en een hoog bedrag in cash gevonden. GRAAUW In zijn woonplaats Graauw is woensdag, op 78-jarige leeftijd, schrijver Paul Verhuyck overleden. De in Antwerpen geboren auteur schreef samen met echtgenote Corine Kisling historische ro mans, zoals het Leugen verhaal (Zeeuwse boe kenprijs 2007) en De duim van Alva. In totaal publiceerde Verhuyck tien romans en twaalf verha len. Ook publiceerde hij journalistieke bijdragen over literatuur in onder meer de Gazet van Ant werpen en De Tijd. Op de 1ste Deltaweg bij Colijnsplaat heeft zater dag rond 09.15 uur ter hoogte van de verkeers lichten een ongeval plaatsgevonden. Twee bestelbusjes klapten hard op elkaar. Daarbij raakte een van de be stuurders gewond. Het slachtoffer is per ambu lance naar het zieken huis vervoerd. Scalda-student Ike Vermeulen (19) uit Biervliet is zesde gewor den bij Euroskilis, de Europese wedstrijden voor jonge vakmen sen in Boedapest. De mbo'er deed mee aan het onderdeel CAD-tekenen. Boedapest Ike Vermeulen werkte drie dagen lang met veel tijdsdruk aan een opdracht tijdens Euroskilis in Boedapest, fotoworldskillsnetherlands In het Adrz zijn vorig jaar 350 mensen overleden. Dat zijn er 60 minder dan 'verwacht'. Jeffrey Kutterink vdlingdeurwaarder.nl Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst: kijk op www.veilingdeurwaarder.nl Belastingdienst Parkhotel Andreasberg 2,3 of 4 overnachtingen incl. ontbijtbuffet Dagelijks 4-gangendinerbuffet Gevestigd in voormalige dorpsschool In 2018 gedeeltelijk gerenoveerd v* Tip: de Warsteiner Brouwerij hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2