24 Atelier Bij binnenkomst in de woonkamer word je me teen naar het raam gezo gen. Water trekt. We kij ken naar wat ooit een aftakking van de Arne was, die van Middel burg naar Arnemuiden liep. Om algengroei en stank in de wijk Veersepoort te voorkomen, is het water daar afgedamd. Even ver derop ligt het drijvende huis - het enige, architect Herman Hertzber ger had er een hele vloot voorzien. Leen van Duivendijk (1954) noemt de Veersepoort 'een lekker spannende wijk, in elk geval voor Middelburgse begrippen'. Hij doelt op de verschillende typen huizen, het stratenplan en - vooral - het water. „Sinds we hier in 2000 wo nen", vertelt hij, „ben ik een soort water-autist geworden. Water werd het hoofdonderwerp van mijn schilderijen. Hiervoor het raam maak ik schetsjes, ik fotogra feer. En ik film, om zo het moiré- effect te ontrafelen - heel precies bekijken hoe verschillende golflij nen over elkaar lopen. Soms film ik ook de weerspiegeling van het wa ter op het plafond van de woonka mer. Je ziet de luchtstromen erin, je ziet de kleur van het water die bepaald wordt door de ondergrond en door wat er boven hangt. Echt fascinerend, ik kan er de hele dag naar kijken." Een flink aantal van zijn water schilderijen waren tot en met afge lopen zaterdag te zien in boekhan del De Drvkkery in Middelburg, waar ze onder Nescio's motto 'Wa- ter is het oog van de wereld' hin gen. Ook zijn serie 'Gouden Ge vels' van Middelburg was er te zien, tien huizen die uit de Gou den Eeuw stammen. De gevels zijn in een driepuntsperspectief gete kend." De schilder gaat ons voor naar de bovenste verdieping, zijn atelier. Een hoge kamer, 4,10 meter om precies te zijn. Tegen de achter wand rijkt een boekenkast tot in de nok. Zijn schildersezel is tegen de lage zijmuur bevestigd. Het raam in de tegenoverliggende zijmuur is niet bijster groot. Hij knipt een tl- lamp aan, een zogenaamde blauwe buis die daglicht produceert. Een verrijdbaar kastje met drie verdie pingen staat onder handbereik. Verftubes, kwasten, een paletmes. Hedwige Op de ezel staat een werk, dat hij voor het Hedwigeproject van Joop Menting heeft gemaakt. We zien een poeltje in de te ontpolderen polder: „Ik noem dit werk 'Ik dacht bomen'. De film op het water ver telt dat hier bomen stonden. Ik heb begrepen dat er in de polder vijf duizend worden gekapt." In de Ik schilder nu zo'n vijftig jaar. Hé, zal ik eens een opleding volgen, was de gedachte hoek naast het schilderij staat een geluidsinstallatie. Modern klassiek, de Middelburgse componist Douwe Eisenga kan hem inspire ren met zijn minimalistische, re petitieve klanken. Als hij aan het werk is, zit hij op een bureaustoel voor zijn schilderij. Hij wijst op de strook parket: „Dat is mijn ren baan. Ik loop ook vaak naar achte ren om het werk van een afstandje te bekijken. Dat heb ik nodig." Van Duivendijk werd geboren in IJzendijke. Zijn vader werkte bij de douane: eerst IJzendijke, toen Oostburg, daarna Terneuzen: „Ik ben de kosmopoliet van Zeeuws- Vlaanderen." In de vensterbank heeft hij een kraaienpoot liggen, een herinnering aan de soms ener verende baan van zijn vader. „Die kraaienpoten, die op de weg wer den gestrooid om smokkelaars tot stoppen te dwingen, heb ik in meerdere schilderijen verwerkt. Sinds kort volg ik lessen op de aca demie in Antwerpen. Ik schilder nu zo'n vijftig jaar. Hé, zal ik eens een opleiding volgen, dat was de gedachte. Ik was benieuwd hoe een professional naar mijn werk zou kijken. Stillevens, daar ben ik nu mee bezig, heel klassiek." maandag 1 oktober 2018 Leen van Duivendijk in zijn atelier in Middelburg, fotosmechteld jansen Water fascineert, de hele dag Jan van Damme Dit is een serie over Zeeuwse kunstenaars en hun werkplek. Vandaag: Leen van Duivendijk in Mid delburg. Zonder titeJ 5 Leen van Duivendijk Acryl op linnen ER1SMEER NEDERLAND BUITEN DE RANDSTAD. rn 1 - Leen van Duivendijk, schilder Van 3 tot en met 27 oktober ex poseert Leen van Duivendijk met Jorien Brugmans, Margriet de Vries en Johan Klein in Gale rie Het Moment in Zierikzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24