ZEELAND GEBOEKT Kinderboekenweek in het teken van vriendschap Smaak van onschuld en van passie ZEELAND 21 Lo van Driel geeft de 19e eeuw steeds een nieuw gezicht. Nu met het levensverhaal van Gerrit Pieter Roos, de zwager van de grote Johan Hendrik van Dale. Johan Hendrik van Dale is de oor zaak. Sinds Lo van Driel zich in het laatste decennium van de vorige eeuw in het leven en werk van de woordenboekenman uit Sluis ging verdiepen, laat Zeeuws-Vlaanderen hem niet meer los. Natuurlijk was Van Driel als geboren Terneuzenaar (1944) geen vreemde in de re gio. Maar zeker nadat hij zijn leven en werk op Walcheren verankerde, werd het een liefde op afstand. Tot hij in Van Dale dook. In 2003 pu bliceerde hij Een leven in woorden, de biografie van een schoolmeester, archivaris en taalkun dige. In het archiefonderzoek voor het verhaal van de man die voortleeft in De Dikke Van Dale, kwam hij volop nevengebeurtenissen en nevenfiguren tegen die hem intrigeerden. In de loop van de afgelopen vijftien jaar heeft Van Driel in tijdschriften, jaarboeken en soms ook in op zichzelf staande publicaties blijk gegeven van zijn fascinatie voor de 19e eeuw van West-Zeeuws-Vlaanderen. Enkele voorbeelden. Het boekje over onderwijzer Jan Jobse in Sint Anna ter Muiden, dat in 2007 als Geschenk van de Week van het Zeeuwse Boek verscheen, vond een breed publiek. In Met de rug naar de zee (2010) bundelde hij historische artikelen over het gewest. Van Driel presenteerde vorige week in Aar denburg Omtrent Gerrit Pieter Roos, het levens verhaal van een vergeten West-Zeeuws-Vla- ming. Daarmee zitten we volledig terug in de Van Dale-sferen, in de tweede helft van de i9e eeuw. Roos was getrouwd met Levina van Dale, Johan Hendrik en hij waren zwagers. In het geval van Roos kunnen we het geboorte- en sterftejaar niet achteloos tussen haakjes vermelden. Van Driel: „Zelfs in de wiki-versie van de Zeeuwse Encyclopedie worden de ver keerde jaartallen gemeld: geboren in 1822 in Aardenburg, gestorven in 1893 in Calais. Ik heb ontdekt dat het sterfjaar niet klopt. Roos is in 1905 in Croix bij Roubaix overleden. Dat je zo maar iemands leven met twaalf jaar verlengt, dat is toch de moeite waard." Gerrit Pieter Roos was archivaris, historicus, had een boekhandel en een postagentschap. gerrit pieter £n hij was dichter. Van roos Driel noemt hem 'een bruisende figuur': „In de geschiedenis van West- Zeeuws-Vlaanderen in de i9e eeuw draait het om grootheden als Van Dale en Vorsterman van Oyen. Het is goed om daar een figuur als Roos tegenover te zetten. Roos was eigenlijk veel te persoonlijk voor een Zeeuws-Vlaming. Administratief was hij niet degelijk genoeg. Hij had voortdurend het ge voel dat hij dichter moest worden." Het moeilijk uitroeibare verhaal dat Roos Aardenburgse archiefstukken aan Gent zou hebben 'verpatst', wordt in het boek volledig ontkracht. Van Driel maakt van de gelegen heid gebruik om aandacht te besteden aan de - ook al vergeten - emigratie van West-Zeeuws- Vlamingen naar het Vlaamse Roeselare. Daar was werk in de textielindustrie en werd een protestantse gemeenschap opgebouwd. Roos was met zijn gezin één van die 'landverhui zers'. Zo kwam hij uiteindelijk in Noord- Frankrijk terecht. Van Driel schrijft in zijn nawoord: „In de loop van de tijd heb ik in toenemende mate sympathie gekregen voor Gerrit Roos: een vergeten gewestgenoot, met een onbekende laatste rustplaats, als dichter nooit tot wasdom gekomen, als historicus nauwelijks serieus ge nomen, als archivaris verguisd, als Zeeuws- Vlaming levend begraven in Noord-Frankrijk. Wie zou voor zo'n miskende banneling geen zwak hebben?" Kinderboeken over vriend schap staan centraal in de Kinderboekenweek 2018, die loopt van woensdag 3 oktober tot en met zondag 14 oktober 2018. De auteur van het Kinderboeken weekgeschenk is Jozua Douglas, bekend van onder andere De gru welijke generaal en De ongelooflijke Ravi Ravioli. De maker van het Prentenboek van de Kinderboe kenweek 2018 is illustrator Milja Praagman. Boekhandel De Drvkkery in Middelburg ontvangt beide kin derboekenweekauteurs: Milja Praagman op donderdag 4 okto ber, Jozua Douglas op vrijdag 12 oktober. Meliskerke, boekhandel De Boe kenmolen, vanaf 13.30 uur: kinder boekenfeest met Desiree van de Werf die voorleest, poppentheater 'Poppenenmeer'. Zeeuws-Vlaanderen, bibliothe ken Terneuzen, Hulst en Oost burg, vanaf 13.30 uur: Kinderboe- kenweekfeest. De drie bibliothe ken worden omgetoverd tot een speelparadijs met activiteiten rondom het thema vriendschap. Voor kinderen van 4 t/m 12 jaar. Middelburg, boekhandel De Drvkkery, 11.00-12.00 uur: toverte- kenen met Milja Praagman, auteur van het Prentenboek van de Kin derboekenweek. Goes, boekhandel De Koperen Tuin, 11.00 uur: prijsuitreiking door het kindercollege van de knutselwedstrijd 'maak een vriend'. Middelburg, boekhandel De Drvkkery, 13.00 -17.00 uur: kin derboekenfeest, met Ingrid Die ter Schubert tekenen en lezen voor uit Moemf, vrolijke quiz met Sanne Rooseboom, Middelburgs muziekkorps 8c Jan de Vlieger: Peer Gynt, Pieter Koolwijk over Prutje, schrijfworkshop Fiona Hack, pannenkoeken in de Brasse rie, samen kleuren op groot pa pier, schrijven in het vrienden boek en voorleeshoekjes. Goes, boekhandel De Koperen Tuin, 15.00 uur: yogaworkshop voor kinderen over het Kinder boekenweekthema vriendschap door Sandra Konst, aanmelden is fijn. Meliskerke, boekhandel De Boe kenmolen, 9.00 uur: Mira de Boert vertelt/signeert 'Niet van hier'. Middelburg, boekhandel De Drvkkery, 14.00 -16.00 uur: ont moet Jozua Douglas, de schrijver van het Kinderboekenweekge schenk. Goes, boekhandel Het Paard van Troje en Bibliotheek Goes, 10.30- 16.00 uur: de Gruffalo komt op be zoek, 'word vriendjes met de Gruffalo'. Zeeuwse schrijvers Beloof me, vertel het niet verder, maar lang geleden schreef ook ik gedichten, tenminste iets wat daarvoor door moest gaan. Ik stopte ze in zorg vuldig uitgekozen enveloppen, heel gele in mijn herinnering, en zo gingen ze naar Azaleahof 35. Het hart bloot, mijn 16- of 17-jarige wild bonzende hart. Gek genoeg klonken die schrijfsels ongeveer net zo als de teksten die Hero Noom ons voorlegt in zijn pas ver schenen debuutbundel Het vertrek vanuit vandaag (15,99 euro, Boek- scout). Smachten en klachten: 'Jij bent mijn credo' of'Voel jou/ dichtbij/ dichter bij.' Alleen is Hero Noom dit grote ge- voel eigen lijk al lang voorbij, hij is namelijk van de jaargang 1963. Hij werd geboren te Goes, als Jacco Lauret, maar ver ruilde Zeeland later voor Bergen op Zoom. Er is nóg een naam: als geluidskunstenaar heet hij Mo Rooneh, met de letters van zijn poëziepseudoniem in een andere volgorde gezet. Denk niet dat ik spot. Want wil len we niet allemaal terug, terug naar ons 17-jarige ik, die zo heerlijk ongelukkig stamelde en tastte? Hero Noom heeft trouwens een excuus. Dat hij zich heeft laten meeslepen, komt door de muziek. Een nieuw project waarvoor hij teksten nodig had. Teksten die zo maar vanzelf ontstonden. In al hun kwetsbaarheid beginnen ze in dit bundeltje een eigen leven. En ze blijven overeind. Je moet maar durven, op meer dan middelbare leeftijd schrijven: 'Streel gedichten langs je haren./ Kus betekenis op je mond.' Hero Noom, om die naam maar vol te houden, durft dat dus. Zonder iro nie nog wel, of er zou ironie in de windroos op het omslag moeten zitten, zoiets als de richting kwijt. Richting of niet, het is een bij zondere dichterlijke onderne ming, een soort zoeken en proe ven, vijftig smaken vermiljoen, de smaak van onschuld en de smaak van passie. Aan het eind van de bundel dringen er meer gedachten dan gedichten binnen: 'Ik ontcijfer de chronische chaos/ als elastici teit op het behang.' Maar vaak vindt de dichter dat onwaarschijnlijke evenwicht tus sen geilheid en geloof: 'Mijn ogen kijken omhoog/ over jouw glooi ende huid.' En van hem mag je het wel verder vertellen. maandag 1 oktober 2018 GO Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Roos krijgt er 12 jaar bij Jan van Damme Lo van Driel OMTREJV^ Lo van Driel: „Ik kreeg sympathie voor Gerrit Roos." foto lex de meester Lo van Driel: Omtrent Gerrit Pieter Roos - Uitgave in de serie jaarboeken van de Heemkundige Kring West-Zeeuws-Vlaan- deren, 328 pag., 19,50 euro. Woensdag 3 oktober Donderdag 4 oktober Zaterdag 6 oktober Zondag 7 oktober Woensdag 10 oktober Vrijdag 12 oktober Zaterdag 13 oktober Mario Molegraaf Het vertrek vanuit vandaag Hero Jfooi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21