Capella Amsterdam zet de tijd even stil.... 20 Z Deltagoot, die gebruikt werd om de Stormvloedkering te testen, is hersteld Wat gaan we doen met deze be tonnen bak van 240 meter lang? Dat vroegen ze zich af bij Natuur monumenten toen de Deltagoot in 2015 cadeau werd gedaan. Het gevaarte was overbodig geworden door de opening van een nieuwe testgoot in Delft, bij het instituut Deltares. „We mochten de Delta goot niet meer gebruiken", zegt boswachter Ingrid Scholten. „We besloten er een kunstwerk van te laten maken. Dat mocht wél." Proeftuin De Deltagoot is in 1980 in gebruik genomen als proeftuin voor de stormvloedkering. Door water in grote golven tussen de betonnen wanden te laten bulderen, werd de kracht van de pijlers getest. Tot 2015 is de goot gebruikt in het Wa- terloopboos bij Marknesse in de Noordoostpolder. Ook de con structies van bijvoorbeeld olie platforms en windmolens in zee zijn er getest. „Het is de laatste plek in het Waterloopbos waar waterstaatkundige proeven zijn gedaan", zegt Scholten. Via de Rijksdienst voor Cultu reel Erfgoed (RCE) kwam Natuur monumenten bij Atelier de LyonlRAAAF terecht. Dat heeft een bunker bij Culemborg door gezaagd en weet wel raad met grote betonnen bouwsels. Het ate lier heeft stukken beton haaks op We mochten de Deltagoot niet meer gebruiken. We besloten er een kunstwerk van te laten maken. de wand gezet, ook kun je op twee plekken onder de goot door lopen. „De goot is uitgegraven", weet Scholten. Voorheen stak-ie maar net boven het zand uit." Het kunstwerk heet Delta werk// en is gisteren 'geopend'. „Een eerbetoon aan de tweehon derd proeven die vanaf de jaren vijftig in het bos plaatsvonden", zegt Scholten. Deltawerk// en andere proeflo caties werden afgelopen weekend in de schijnwerpers gezet bij 'LICHT aan!'. Natuurmonumen ten hadeen route van zo'n 2 kilo meter uitgezet door het Water loopbos. Mensen komen, mensen gaan en de wereld blijft altijd bestaan is de achterliggende gedachte van het concert. Dat was zo in de 15de eeuw en dat is het nog steeds. Het leven begint, de mens ontdekt de liefde, het verdriet en als het einde nadert komt de berusting. De tek sten zijn gebaseerd op de Bijbel of eigen hedendaagse teksten. De muzikale vertaling ervan brengt een confrontatie met de werken van Josquin des Prez en de heden daagse Amerikaanse componist David Lang, aangevuld met een werk van Orlandus di Lasso, een gregoriaanse hymne uit de 9eeeuw en het Da pacem Domine van Part. Juist de grote verschillen in stijl in de muziek sprak aan. Als je een maal als luisteraar bent meege trokken in de draaikolk van de muziek is het of de tijd stilstaat. Het verhaal van de schepping wordt door Lang teruggebracht tot gezongen woorden. Geen zinnen met vloeiende lijnen maar zelf standige naamwoorden vol bete kenis die alle elementen van de schepping inhouden, licht, water, dieren, mens en steeds het terug keren van de ochtend en de avond. Hoe anders wordt de liefde uit gebeeld: bij Des Prez zingt een jong stel verzadigd van liefde over de natuur en brengen lof aan de flora en de fauna. David Lang putte voor Where you go uit het boek Ruth. Door het in stukken knippen van de zinnen wordt de tekst over de totale liefde en het nooit verlaten van elkaar, door dringend. Opvallend waren de glasheldere sopraansolo's. De diepe emotie van verdriet wordt uitgebeeld in klaagzangen om hen die vielen, vermoord of gesneuveld. Het ultieme van de vocale veelstemmige muziek uit de renaissance bestaat uit de men ging van de specifieke stemkleu- ren van de hoge heldere en de ronde lage stemmen. Alles komt mooi uit door de perfecte leiding van Daniël Reuss. In Solitary kwam in de klaag zang de totale ontreddering over. Doordringende muziek die als mi- trailleurvuur de ruimte inge stuurd werd. Nooit verscheurend maar met een niet aflatende sere niteit tot de laatste maten, waarin de dynamiek toenam. Na het kleine meerstemmige pareltje Pater Abraham van Lassus werd in Again van Lang de levens cyclus bezongen. Een werk met knappe dalende lijnen en intrige rende effecten. Na het Gregori aanse Audi tellus over de totale ondergang van de wereld was het berustende Da pacem Domine van Part, gecomponeerd na de bom aanslag op de trein in Madrid in 2004, een harmonieuze hommage aan de slachtoffers. Langzame me ditatieve muziek met nauwelijks dynamiek, hypnotiserend sterk. Muziek waar je stil van wordt. Muziekpodium Zeeland Werken van Des Prez, Lassus, Part en Lang. Door Cappella Amsterdam o.l.v. Daniël Reuss. Gehoord gisteren in St. Jacobs- kerk in Vlissingen maandag 1 oktober 2018 GO De Deltagoot in het Waterloopbos is in 1980 in gebruik genomen als proeftuin voor de stormvloedkering in Zeeland, fotofreddyschinkel Proefdam is nu een kunstwerk De Deltagoot, die in de jaren tachtig werd gebruikt om de Stormvloedkering te testen, is nu een kunstwerk in de Noord oostpolder. Cornelleke Blok Herre Stegenga Marknesse - Ingrid Scholten, boswachter Cappella Amsterdam bracht gis teren het programma Again and again, a-capellamuziek door de eeuwen heen, oude en nieuwe vocale muziek met een ode aan de cyclus van het leven. Jeanette Vergouwen RECENSIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20