Tijdelijk geen hulp van Humanitas Walcheren EN 19 Dominee Jan Nauta neemt afscheid van zijn gemeente DAUWENDAELE WEEK VAN DE EENZAAMHEID Eenzaam zijn in één van de grootste wijken van Middelburg? Echt, het komt voor. Ik woon er al 46 jaar. Maar toen ik voor mijn huis uit mijn scootmobiel viel, was er niemand om me te helpen. Niemand komt zijn huis uit als je roept." Toos Bruintjes maakte het mee. „Ik ben op mijn billen naar de deur geschoven en heb me opgetrokken." De wijk is echt veranderd, vindt ze. „Buren hebben veel minder contact met elkaar. Mensen blijven binnen." Dus de Week tegen de Eenzaam heid, ja, dat is een goed idee, vindt ze. Zaterdag kwam Bruintjes naar het Kom Erbij Festival in haar wijk, Dauwendaele. Met hapjes, drank jes, muziek, poëzie en vooral veel gesprekjes met andere wijkbewo ners. „Er zou veel meer aandacht voor eenzaamheid moeten zijn." Eenzaamheid is hier een probleem. Sommige mensen doen de deur niet eens open als we aanbellen om ze uit te nodigen Het Kom Erbij Festival is een ini tiatief van Kunsteducatie Walche ren (KEW). „We willen met kunst en cultuur en laagdrempelige acti viteiten zorgen voor ontmoeting en meer verbinding tussen men sen", legt directeur Han Eygen- raam van KEW uit. „Een high tea, een diner, een workshop. Dingen die je samen doet. En daarom heel simpel de uitnodiging: kom erbij." De opkomst is met enkele tien tallen bezoekers groter dan ver wacht. En oprichters Marlou Pluy maekers en Anda van Riet van het Pennywafelhuis, waar het festival plaatsvindt, zien veel onbekende gezichten. „De helft van de men sen komt hier normaal niet", zegt Pluymaekers. En dat is een goed te ken, want het Pennywafelhuis zet zich ook in voor verbinding tussen mensen in Dauwendaele. „Daar is in deze wijk echt behoefte aan. Eenzaamheid is hier een probleem. Sommige mensen doen de deur niet eens open als we aanbellen om ze uit te nodigen. Terwijl we weten dat best veel mensen de hele dag alleen thuis zitten." Dat probeert Bruintjes te voor komen. Ze trekt erop uit. „Ik zing in een koor, ben vrijwilliger in een verzorgingshuis, kom twee keer per week naar het Pennywafelhuis. Je moet het uiteindelijk zelf doen. Het leven is een feest maar je moet zelf de slingers ophangen." En toch, dat gevoel van eenzaamheid ligt altijd op de loer. „Want als ik thuiskom, is er niemand tegen wie ik mijn verhaal kan doen. Op die momenten voel ik me eenzaam." MIDDELBURG Dominee Jan Nauta heeft gisteren afscheid geno men van de Nieuwe Kerkgemeente in Middelburg. Hij gaat met emeri taat. Na de dienst in de Nieuwe Kerk volgde een afscheidsreceptie. Jan Nauta was eerder predikant in Domburg, Leiden (Vredeskerk) en Nieuwegein (Dorpskerk). In 2005 kwam hij naar Middelburg als pre dikant van de Morgenster/Getuige- niskerk. Sinds de sluiting van de Morgenster en samenvoeging van vijf wijkgemeenten van de Protes tantse Gemeente Middelburg in ja nuari 2017 was hij verbonden aan de Nieuwe Kerkgemeente. Walchenaren die geen weg meer weten in hun financiële admini stratie raken ook nog een belang rijke hulp kwijt. Humanitas Thuis- administratie Walcheren moet de hulp voorlopig stopzetten door het vertrek van de coördinatoren. Dat laat vrijwillig coördinator Harry Visser weten. De directe oor zaak is dat de vaste coördinator die door Humanitas voor dat werk werd betaald, na drie jaarcontracten moet vertrekken. Een vast contract zit er door geldgebrek bij de organi satie niet in. De twee vrijwillige coördinatoren leggen daarom hun werk ook neer. Zij vinden het een te zware verantwoordelijkheid om het werk volledig op zich te nemen. De vaste coördinator werkte twin tig uur per week.Humanitas Thuis- administratie Walcheren heeft zo'n vijftig vrijwilligers. Zij helpen ieder jaar ongeveer driehonderd mensen hun zaken weer op orde te krijgen en te houden. In praktijk zal het erop neerko men dat mensen die nu hulp ont vangen daar voorlopig gebruik van kunnen blijven maken. Nieuwe aanmelders komen voorlopig op een wachtlijst. Het bestuur van Hu manitas Zeeland is op zoek gaan naar een vervangende ploeg coördi natoren. maandag 1 oktober 2018 WA Eenzaam zijn kan ook in drukke wijk Maurits Sep Middelburg -Marlou Pluymaekers, oprichter Pennywafelhuis ONMACHT DE KEEL WORSTEUL Toos Bruintjes (I) voelt zich soms eenzaam in haar wijk Dauwendaele. Maar niet tijdens het Kom Erbij Festival, fotos ruben oreel Kinderen kunnen zich laten schminken tijdens het festival. A Velen nemen afscheid van dominee Nauta (I). foto ruben oreel Maurits Sep Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19