'Samenwerken om meer te bereiken' 'Even fluisteren met iemand zou soms handig zijn' Hoe goed is de zorg in Zeeuwse ziekenhuizen? IA 17 „Een eenmansfractie klinkt eenzamer dan het is", zegt Coen Bertijn uit Vlissingen. Hij is raadslid voor het CDA in zijn gemeente. „Ik heb een steunfractie van drie mensen, die meedenken en adviseren over de onderwerpen. We be reiden de vergaderingen met z'n vieren voor: we bepalen sa men de standpunten en be denken welke vragen we wil len stellen. Het zijn mensen die al lang meedraaien in de politiek. Ze kennen de dossiers en kunnen zaken in een con text plaatsen." En toch: tijdens de raadsver gaderingen staat Bertijn er al leen voor. „Het is soms lastig timen wanneer je inspreekt en wanneer je beter je mond kunt houden. Dan zou het handig zijn om iemand naast je te heb- Je wordt als kleine fractie gedwongen om verbanden te zoeken ben, met wie je even fluiste rend kunt overleggen." Geluk kig zit er vaak wel een steun- fractielid op de publieke tri bune. „Als ik twijfel of ik mee- of tegenstem, dan vraag ik om mee te denken via Whatsapp." Om zijn standpunten beter naar voren te brengen, zoekt Bertijn soms raadsleden van andere partijen op. „Je wordt als kleine fractie gedwongen om verbanden te zoeken. Dan sta je in het debat veel sterker." Hoewel het als eenmansfrac tie moeilijk is om echt invloed uit te oefenen, vindt Bertijn een hogere kiesdrempel geen goed idee. „De vergaderingen zouden efficiënter verlopen als er maar vijf partijen in de raad zouden zitten. Maar dan zou een deel van de bevolking niet vertegenwoordigd zijn. Dat zou ik geen goede ontwikke ling vinden." Op de vernieuwde ziekenhuis- check.nl is te zien hoe goed de zorg is en welk rapportcijfer patiënten geven. Helemaal nieuw is de verge lijkingssite van de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen niet. Wie iets wilde weten over de kwa liteit van een ziekenhuis, kon te recht op nvz-kwaliteitsvenster.nl. Die website is nu vernieuwd, biedt meer informatie en vergelijkt zie kenhuizen voor het eerst met el kaar. Rekenmethode Opvallend is dat de Zeeuwse zie kenhuizen over 2017 op de nieuwe site lagere rapportcijfers krijgen dan op de oude. Haalde het Adrz eerst nog een 8, krijgt ze nu een magere 6,7. ZorgSaam zakt van een 8,1 in 2016 (laatst bekende cijfer), naar een 7,8. De lagere cijfers ko men niet doordat de zorg slechter is, maar omdat een andere reken methode wordt gebruikt. „Voorheen ging het rapportcijfer over zowel de zorg als het gebouw, parkeren, eten, wachttijden, beje gening en gastvrijheid", zegt Adrz- woordvoerder Mirjam van Zui len. „Nu zijn cijfers voor de zorg en We zijn tevreden met een 7,8, maar het cijfer is niet transparant die voor andere zaken uit elkaar ge haald. Ook geldt het voortaan niet voor één, maar voor twee jaar (dus 2016 en 2017). We zijn het zieken huis aan het verbouwen en hebben allerlei problemen opgelost. Dat zien we dus pas terug in 2019", zegt Van Zuilen. Wie wil weten hoe goed de zorg is, moet naar andere getallen op de site kijken. Die cijfers zijn een se lectie van de data die ziekenhuizen elk jaar moeten doorgeven aan on der meer de inspectie en de zorg verzekeraars. Knieoperaties Het Adrz scoort op twee vlakken minder dan gemiddeld. Zo worden bij geboorten minder ruggenprik- ken gegeven. „We bieden ze wel aan, maar hier kiezen minder men sen voor een ruggenprik", verklaart Van Zuilen. Verder doet het Adrz het iets minder goed bij knieopera ties die opnieuw gedaan moeten worden. ZorgSaam is tevreden met de 7,8, laat woordvoerder René Maas we ten. Al vindt het ziekenhuis het cij fer niet transparant. „Daarom plei ten we ervoor in de toekomst de gegevens van ZorgkaartNeder- land erbij te betrekken." Op die site kunnen mensen hun mening over het ziekenhuis geven. Uit Ziekenhuischeck.nl blijkt dat de artsen in ZorgSaam minder dan 50 prostaten per jaar verwijderen en dat is te weinig, vindt de over heid. Die stelt dat als artsen een be handeling vaker doen, ze er beter in zijn. Daarom stuurt ZorgSaam pa tiënten waarbij de prostaat moet worden verwijderd voortaan door naar Maria Middelares in Gent. De voor- en nazorg gebeurt wel bij ZorgSaam. Als eenling in de gemeenteraad heb je een druk bestaan, vindt Pe ter de Kraker. Hij is raadslid voor D66 in Terneuzen. „Als je met meerdere mensen bent, kun je het werk verdelen. Ik moet alle dos siers kennen. Ik stop makkelijk twintig uur per week in het raads werk." Voor de verkiezingen, toen De Kraker nog een fractiegenoot had, was dat vijf uur minder. Toch ziet hij ook voordelen. „Het is han dig dat je in je eentje ter plekke be sluiten kunt nemen. Andere frac ties vragen regelmatig een schor sing aan om te overleggen. Ik ben „Met de SGP zit ik vaak op één lijn wat betreft de sociaal-economi sche thema's. We hebben onlangs samen een motie ingediend. Je maakt gelegenheidscoalities om meer te kunnen bereiken." Daar naast onderhandelt De Kraker achter de schermen met andere fracties. „Ik vraag andere partijen wat ze van de motie vinden en wat ze er in missen. Zo probeer ik ze mee te krijgen. Wie niet sterk is, moet slim zijn." Ik moet alle dossiers kennen. Ik stop makkelijk 20 uur per weekin het werk er altijd snel uit in mijn een tje." In Terneuzen bestaat de helft van de fracties uit een lingen. De Kraker ziet de na delen van de versnippering in de lokale politiek. „Iedere partij mag z'n zegje doen. Dat maakt het vergaderen niet ef ficiënter. Voor buitenstaanders komt het misschien over als veel praten en weinig beslissen." De eenmansfracties zoeken elkaar vaak op, zegt De Kraker. maandag 1 oktober 2018 snel uit in mijn eentje' Coen Bertijn is raadslid voor het CDA in Vlissingen. foto ruben oreel Cornelleke Blok Vlissingen Ziekenhuizen kunnen vanaf maandag beter met elkaar wor den vergeleken via ziekenhuis- check.nl. Opvallend is dat de Zeeuwse ziekenhuizen op de nieuwe site lager scoren dan op de oude: het Adrz heeft een 6,7 en ZorgSaam een 7,8. Maar hier zit een adder onder het gras. Jeffrey Kutterink Goes - René Maas, ZorgSaam Peter de Kraker, raadslid voor D66 in Terneuzen. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Cornelleke Blok Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17