g-3 Eenpitter, let op uw zaak Problemen betonrot in Doel 3 spelen al langer Brandweer Aalsmeer wordt landskampioen Schoen 16 ZE Steeds meer Zeeuwse raadsleden moeten het op eigen kracht doen. Ruim een kwart van de fracties bestaat inmiddels uit slechts één persoon. EENMANSFRACTIES IN OPKOMST Commentaar In de Zeeuwse gemeenteraden zitten steeds meer eenmans fracties. Het zijn er nu 28. Zij symboliseren de versnippering van de politiek. Hoe lang blijft dit goed gaan? Eenpitters hebben eigenlijk geen toekomst. Het is vrijwel onmogelijk alle beleidsterreinen voldoende te beheersen. De gemeenteraden zijn weliswaar van oorsprong een vorm van lekenbestuur, maar met allerlei nieuwe maatschappelijke taken voor de gemeente zijn de raden ook steeds belangrijker geworden. Er is veel ken nis nodig om zinnig mee te beslissen en veel politiek gevoel om echt weerwerk te bieden aan het college van burgemeester en wethouders. De verleiding is groot eenmansfracties minder kans te geven door de kiesdrempel te verhogen. Dat is geen goede keuze. Want politieke vernieuwing begint soms bij één persoon. Een eenpitter in een kleine Zeeuwse raad kan de kiem zijn van een grote politieke beweging. Het zou echter wel nuttig zijn om bij alle afsplitsingen te kijken of de betrokkene slechts heeft meegelift op de goede naam van de partij die hij de rug toe keert. Als een afgesplitst raadslid niet genoeg voorkeurstem men heeft voor een eigen zetel, is het onwenselijk dat hij blijft zitten. Want de kiezers die verwachten dat het partijpro gramma wordt gevolgd, zullen zich dan bekocht voelen. Som mige eenpitters trekken zich hier niets van aan. Als zij dan ook nog heel weinig nieuwe ideeën hebben, is het beter hen vol strekt te negeren, vooral bij de volgende verkiezingen. Afgesplitst raadslid dat niet genoeg voorkeurstemmen heeft voor eigen zetel, kan beter gaan De betonrot werd volgens eigenaar Engie Electrabel in september 2017 ontdekt waarna de reactor werd stilgelegd. Uit de beelden die de Waalse zender RTBF deze week naar buiten bracht, blijkt dat de slij tage van Doel 3 al veel langer aan de gang was. Op foto's uit november 2016 is de betonrot ook al zichtbaar. Volgens de zender zou het pro bleem zelfs al spelen sinds de jaren negentig en wordt onderhoud steeds op de lange baan geschoven. Engie Electrabel reageert ver baasd op dat nieuws. Volgens het bedrijf kloppen de beweringen niet. De problemen in Doel 3 staan niet op zichzelf. Van de zeven kern centrales in België is er deze winter slechts een in bedrijf, namelijk Doel 3 waar de problemen zouden zijn hersteld. Ook in Doel 4 werd Van de zeven kerncentrales in België is er deze winter een in bedrijf betonrot gevonden en is de centrale stilgelegd tot 2019. Ook bij de kern centrales in Tihange spelen de zelfde problemen. In België dreigt er daarom een stroomtekort. ALMANAK Spelen met het vrouwtje. Die kleine poezenmeid uit dat Zuid-Bevelandse dorp kan er geen genoeg van krijgen. Sjoe len met een melkdopje onder de toiletdeur door. Voetballen met een wiebeldopje over de keukenvloer. Hengelen naar propjes papier aan touwtjes. Ravotten met een bol wol. Dikke pret. Maar voor het sla pen gaan wel netjes je speel goed opruimen, zo heeft het vrouwtje haar geleerd. En zo vindt het baasje elke ochtend een verrassing in zijn werk schoen. Dit keer was het een verse muis. Trouwstoet bekeurd na overlast Weer drugsafval gedumpt op Tholen MIDDELBURG Jongetje botst tegen autodeur Deze maand werd bekend dat Jet van Gent, nog geen halfjaar na haar installatie als gemeenteraadslid op Schouwen-Duiveland, uit de fractie van GroenLinks stapt. Zij voelde zich niet meer thuis bij de partij en gaat nu alleen verder als 'Lijst Van Gent'. Daarmee wordt zij de 28ste 'een pitter' in de Zeeuwse lokale poli tiek. Dat aantal is de afgelopen jaren sterk gegroeid. Na de gemeente raadsverkiezingen van 2010 zaten er 11 eenlingen in de raden. Vier jaar later steeg dat na de verkiezingen naar 19. Afsplitsingen Tijdens de zittingsperiode 2014- 2018 liep dat door afsplitsingen op naar 2t. Na de stembusgang van maart van dit jaar waren er 24 raadsleden die alleen hun partij moesten vertegenwoordigen. Sinds de jongste verkiezingen zijn er al meer splitsingen geweest. Op Schouwen-Duiveland verliet Laurence Haack de VVD en ging verder als Lijst Haack. In Vlissingen had Angelique Duijndam het al snel gezien bij de PvdA. Nu is zij ac tief als Lijst Duijndam. Door haar vertrek werd Frances Oreel meteen het enige PvdA-raadslid. Het resultaat is dat er nu 28 een mansfracties zijn, op een totaal van 106 fracties. D66 heeft daar het vaakst mee te maken, namelijk in 6 gemeenten. SP heeft in 5 gemeen ten één raadslid. In Terneuzen is de situatie het meest opvallend. Daar bestaat de helft van de 12 fracties uit eenlin gen: D66, SGP, GroenLinks, SP, SoPlus en Sociaal Terneuzen. In Vlissingen zijn het er, door de scheuring bij de PvdA, nu 5 van de 12. Behalve Lijst Duijndam en PvdA zijn dat Christenunie, D66 en CDA. In Terneuzen is de situatie het meest opvallend: 6 van de 12 fracties zijn eenlingen De raad van Schouwen-Duive land telt na de jongste ontwikkelin gen eveneens 5 solisten: PvdA, Christenunie, D66, Lijst Haack en Lijst Van Gent. Ook Noord-Beve land valt op, waar 3 van de 7 partijen één raadslid hebben: BEN, PvdA en D66. Versnippering De forse stijging van het aantal een pitters is het gevolg van de versnip pering van de politiek. Door afsplit singen en de opkomst van lokale initiatieven doen steeds meer par tijen mee aan de verkiezingen, ter wijl het aantal zetels niet groeit. Toch zijn er nog steeds gemeen ten zonder eenmansfracties. In Zeeland zijn dat Veere, Middelburg en Reimerswaal. In Veere heeft elke fractie zelfs drie zetels of meer. Brandweerwagens, ambulances, po litie... de achteloze passant moet za terdag gedacht hebben dat er heel wat aan de hand was aan de Hout kade in Goes. Nu was er ook van al les te doen, maar het ging niet om een calamiteit. De loods en het bui tenterrein van IHC Fundex vorm den het decor van een grote brand weervaardigheidstoets. Zeven ploe gen streden om de titel Landskam pioen Hoofdklasse 2018. De wedstrijd vormde het sluit stuk van een wedstrijdseizoen dat begon met provinciale en regionale voorrondes. Zeeuwse ploegen ver schenen zaterdag niet aan de start. „Maar dat had ook niet gekund, want geen enkele Zeeuwse ploeg deed dit jaar mee in de hoofdklasse", aldus Maarten Leune, Coördinator Vaardigheidstoetsen Zeeland. De teams die erwel waren, kregen een pittige opdracht voorgeschoteld met onder meer beknellingen en een brand. Er was een scenario uit geschreven, waarbij ook nog een brandweerman klem kwam te zit ten onder de auto van de toege snelde baas van het bedrijf. De ploeg uit Aalsmeer werd aan het begin van de avond gekroond tot landskampioen. De tweede en derde plaats waren voor de ploegen uit Amerongen en De Rijp. maandag 1 oktober 2018 De problemen met betonrot in de Belgische kerncentrale in Doel spelen al veel langer dan tot dusver naar buiten werd ge bracht. Deze week doken er in Belgische media foto's op van betonrot in Doel 3. Maartje Huijben Doel Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Een aantal deelnemers aan een trouwstoet die zaterdagmiddag door Vlissingen sukkelde, is bekeurd wegens het ver oorzaken van overlast. De stoet reed luid toete rend door de stad. Omdat meerdere mensen over het lawaai klaagden besloot de politie om de stoet te volgen en een aantal bestuurders op de bon te slingeren. De groep was onderweg naar Rotterdam. Om er zeker van te zijn dat er niet opnieuw overlast zou ontstaan is de stoet door een paar politievoertui gen gevolgd. Eenmaal op de A58 vervolgde ieder een afzonderlijk zijn weg. Het komt de laatste tijd met enige regelmaat voor dat trouwstoeten voor overlast zorgen. POORTVLIET En weer zijn er vaten met vermoedelijk drugsafval gedumpt op Tholen. Gis terochtend werden vaten gevonden in een sloot bij de Lange Zandweg/ Schoondorpseweg bij Poortvliet. De brandweer heeft ter plaatse metin gen gedaan. Een gespe cialiseerd bedrijf is inge schakeld om de vaten op te ruimen. Het is de zesde keer deze maand dat er vaten met vermoedelijk drugs afval op Tholen zijn ge dumpt. Een week gele den werden er nog 21 vaten gevonden in Sint- Maartensdijk. Een jongetje is gister middag ten val gekomen op de Noordweg in Mid delburg. Het kind reed op zijn fiets tegen een openstaande autodeur aan en moest per ambu lance naar het zieken huis worden gebracht. Over zijn verwondingen is nog niets bekend, maar hij kon nog wel met de bijstanders pra ten. De politie heeft van de bestuurder van de personenauto een ver klaring opgenomen. Ik ben er Rolf Bosboom Vlissingen Rob Paardekam Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16