Thuiswonende mensen met dementie of beperking hebben hulp nodig Nieuw boek Lo van Driel De 19de eeuw krijgt een nieuw gezicht GOES Terwijl mannequins zaterdag in de Grote Kerk in Goes over de catwalk liepen, werd er in de stad druk gewinkeld. De binnenstad stroomde de afgelopen twee dagen weer vol voor Goes Modestad. Op diverse locaties, vooral in de buitenlucht, konden bezoekers genieten van modeshows en andere gerelateerde activiteiten. Goes profileert zichzelf als dé modestad van Zuid-West Nederland. Vrijdag gaf de bekende couturier Claes Iversen al een modeshow in de Grote Kerk. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Steeds meer mensen met een ver standelijke of psychische beperking hebben behoefte aan iemand die ze bijstaat. „Deze mensen moeten zo lang mogelijk thuis blijven wonen, maar ze zijn hartstikke kwetsbaar", signaleert coördinator Lian Colijn van Stichting Mentorschap Zee land. Het gaat om cliënten van Ar duin of Emergis, of dementerenden. „Veel mensen laten in een levens testament bij de notaris vastleggen dat ze een mentor willen als ze zelf geen beslissingen meer kunnen ne men, bijvoorbeeld door dementie." Een mentor is een wettelijk ver tegenwoordiger en een belangenbe hartiger. Hij of zij houdt in de gaten of iemand voldoende zorg krijgt en of de zorg kwalitatief goed genoeg is. „We willen graag dat de mento ren hun cliënten heel goed kennen. Veel mentoren doen ook wel eens boodschappen of lopen een rondje met hun cliënt, al hoeven ze dat niet te doen", aldus Colijn. Overbelast De familie is vaak niet in staat om deze hulp te bieden. „Ze zijn over belast. Ze hebben al van alles gepro beerd, of al een enorme strijd gele verd, bijvoorbeeld met Stichting Ar duin. Ze zijn emotioneel betrokken; optreden als vertegenwoordiger is dan vaak te veel. Ze willen gewoon vader, moeder, broer of zus zijn." Verzorgenden Het is lastig om mentoren te vin den. „Voorheen meldden mensen die zeifin de zorg hadden gewerkt, zich vaak aan. In de crisistijd verlo ren veel van hen hun baan. Maar nu lopen alle verzorgenden op hun laatste benen. Ze kunnen er geen vrijwilligerswerk meer bij hebben." Iedereen die boven de 18 jaar is, kan in principe mentor worden. Er is wel een Verklaring Omtrent Ge drag nodig. Stichting Mentorschap Zeeland houdt met alle mensen die zich aanmelden een kennisma kingsgesprek en biedt nieuwe vrij willigers een cursus aan. „Het gaat Deze mensen moeten zo lang mogelijk thuis blijven wonen, maar ze zijn kwetsbaar om kwetsbare mensen, dus je moet wel wat in je mars hebben", bena drukt Colijn. „Maar het is het leuk ste vrijwilligerswerk dat je kunt doen. Je maakt in korte tijd deel uit van iemands leven. Je bent geen hulpverlener, maar je staat naast ie mand en bepaalt wat het beste is voor de cliënt." Landelijk zijn volgend jaar zes honderd extra mentoren nodig. Stichting Mentorschap Nederland, waar ook de Zeeuwse afdeling on der valt, is afgelopen weekend een campagne begonnen om meer mensen te werven. Op verschil lende landelijke radiozenders zijn radiospotjes te horen. De cam pagne, die 'Maakt u het verschil?' heet, moet ook de bekendheid van het mentorschap vergroten. e? maandag 1 oktober 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl P21 Mentoren voor zorg gezocht Zeeland heeft twintig tot dertig extra mentoren nodig om men sen met dementie of een ver standelijke of psychische beper king te helpen. Dat verwacht Stichting Mentorschap Zeeland. Het aantal aanvragen voor on dersteuning stijgt fors. Cornelleke Blok Vlissingen - Lian Colijn, coördinator Stichting Mentorschap Zeeland Meer informatie via mentor schapzeeland.nl. Aanmelden als mentor? Mail naar info@mentorschapzeeland.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15