Musk verliest absolute macht bij Tesla EUWS 11 CYBERCRIMINALITEIT ALERTHEID Minister Ferd Grapperhaus (Justitie) neemt het Nederlanders'wel een beetje kwalijk'. Cybercriminaliteit is hun grote angst, maar de pc of smart- phone beveiligen, ho maar! Mensen hebben sloten op hun huis, maar zetten digitaal de achterdeur open „Ja, ik moet wel zeggen: twee van mijn zoons zijn digitaal nogal han dig. Die hebben eigenlijk altijd mijn spullen gepakt en gezegd: zo, nu gaan we je even helemaal safe maken. Maar ik heb ook dikwijls zelf allerlei beveiligingen opgetuigd." „Zeker, en die verwijzen niet naar mijn naam of geboortedatum. En ook niet naar die van mijn kinderen. Ik heb cijfers en woorden die alleen mij iets zeggen. En ik pas ze periodiek aan." „Ik kan zonder. Onder een codenaam heb ik wel een deel van mijn wacht woorden in mijn smartphone opge slagen. Maar wel achter twee wacht woorden en op verschillende plek ken, waardoor niet herleidbaar is waar ze op slaan of waar ze voor zijn bedoeld." „Je moet dus bij mij mijn smart phone kraken, dan weten welk be standen je moet hebben en als je een bestand hebt gegokt, moet je nog het codewoord daarvoor weten. Nou, dat vind ik toch wel een fatsoenlijke be veiliging." „Wel een beetje. Mensen hebben voor hun huis dievenklauwen, dub bele sloten en alarmen. Maar digitaal gezien, zetten ze de achterdeur open. Het is een soort goedgelovigheid, alsof we nog in een eeuw leven waarin iedereen elkaar kent en bij el kaar kan binnenlopen. Terwijl de dreiging groot is en de schade enorm kan zijn. Het gemiddelde schadebe drag als je slachtoffer wordt van cy bercrime kan oplopen tot tiendui zenden euro's." „Ik heb dat zelf meegemaakt toen ik nog een betrekkelijk anonieme advo caat was, zes jaar geleden. Iemand heeft toen mijn Linkedln gekraakt. Daar kwam ik gelukkig snel achter. Maar we moeten dus die reële risico's uitsluiten." „Nou, de campagne Online Alert die vandaag start, het werkt wel. Maar het is doorploeteren. De percentages van mensen die zich bewust zijn van gevaren, stijgen over langere periode wel wat. Maar niet snel genoeg, dat ben ik met u eens." „Ik vrees dat mensen de computer en hun telefoon nog te veel alleen als ze gen zien en zich te weinig bewust zijn van de gevaren. Het is, spijt me te moeten zeggen, toch een beetje ge makzucht." „Daarom zeg ik: wapen je ertegen. Cybercrime is een lucratieve, betrek kelijk weinig riskante manier om aan geld te komen. Dit is gewoon georga niseerde misdaad, vaak." „Zeker. Daarom investeren we dit jaar nog eens 30 miljoen euro. Naast de 95 miljoen structureel die het ka binet al extra besteedt. We zetten bij voorbeeld flink in op het verstoren van criminaliteit. Je moet je voorstel len dat we als het ware zien hoe bus jes met inbrekers om een gebouw heen cirkelen, maar dan digitaal. Dan grijpen we in." „Daar investeren we ook in. Door het bedrijfsleven te helpen zich te wape nen. Maar ook vitale overheidsorga nen. We waren niet volledig weer baar, maar we zetten flinke stappen. Ik ben zelf erg geschrokken dat En gelse ziekenhuizen vorig jaar lamge legd werden. En het is spectaculair te lezen dat bijvoorbeeld Noord-Korea een bank in Bangladesh heeft be roofd voor 100 miljoen dollar. Ik ga verder geen overheden noemen, maar we hebben aanwijzingen dat landen ook hier bezig zijn. De burger moet er gerust op zijn dat wij daar heel alert op zijn. Maar ik vind dat wij ook mogen verwachten van burgers dat ze hun computer goed op slot zetten." Ook dienen Musk en Tesla ieder een boete 20 miljoen dollar (17,2 miljoen euro) te betalen. Musk mag wel bestuursvoorzitter (ceo) blij ven en houdt dus veel macht bij Te sla. Maar omdat hij momenteel ook voorzitter van de raad van commis sarissen is, bepaalt hij nu alles bij de elektrische autobouwer. Die laatste functie verliest hij. Wel mag hij als gewoon lid aanblijven in de raad van toezicht. Tesla zal verder twee nieuwe toe zichthouders in het topmanage ment moeten benoemen, ook wordt er een speciale commissie in gesteld. Die moet Musks in toene mende mate onvoorspelbare com municatie in de gaten houden. Nu de excentrieke ondernemer graag op Twitter losgaat over van alles, zal dat nog een helse klus worden. Met deze maatregelen hoopt de toezichthouder beleggers te be schermen tegen het grillige gedrag van de 47-jarige Tesla-baas. De SEC had Tesla en Musk vorige maand aangeklaagd wegens fraude, nadat Musk op 7 augustus had getwitterd dat hij de elektrische automaker bij een prijs van 420 dollar per aandeel van de beurs wilde halen en dat de financiering rond was. Het aandeel Tesla steeg daarop liefst 13 procent. Toen er een toelichting kwam, die bleek te rammelen, daalde de koers weer. Het geld van de boetes zal ten goede komen aan investeerders die daardoor schade hebben geleden. De deal, die nog goedgekeurd moet worden door de Amerikaanse rechter, is opmerkelijk. Afgelopen weekeinde meldde The New York Times dat er een voor Musk gun stige schikking op tafel lag, maar dat de topman die donderdag op het allerlaatste moment toch wei- gerde te ondertekenen. Daar kwam Musk later dus toch weer op terug. In de nu geaccepteerde deal mag hij drie jaar lang geen voorzit tervan de raad van commissarissen zijn. Beleggers zullen in ieder geval tevreden zijn dat Musk niet weg hoeft als ceo. Ondanks alle proble men is de toekomst van Tesla voor een belangrijk deel verbonden aan die van de geboren Zuid-Afrikaan. De SEC lijkt zich dat te realiseren. De vraag is of Musk zich nu in derdaad normaler gaat gedragen. De problemen van Tesla om de pro ductie van de nieuwe Model 3 snel op te voeren, zijn hem kennelijk niet in de koude kleren gaan zitten. Het hele jaar laat Musk zich al deni grerend uit naar beleggers en de pers. Op Twitter maakte hij een Britse grotduiker die hielp bij de redding van het Thaise voetbalteam uit voor 'pedo'. De redder heeft Musk nu aangeklaagd wegens smaad. maandag 1 oktober 2018 'Zet uw computer op slot' Tobias den Hartog Den Haag Heeft u zelf thuis anti-virussoft- ware geïnstalleerd? En heeft u verschillende wacht woorden? U heeft niet stiekem een boekje waarin u ze opschrijft? U vertelt dat openlijk. En u zou dat mensen dus aanraden? —Minister Ferd Grapperhaus Veel Nederlanders zijn achtelozer. U rekent hen dat aan. Het kan ook gebeuren, terwijl de consument er geen schuld aan heeft. Publiekscampagnes om burgers zich beter laten te beveiligen wer ken toch niet. Dus u dacht: ik begin weer een publiekscampagne? Hoe verklaart u dat? Een op de tien mensen werd vorig jaar slachtoffer. Dan moeten ook de opsporingscij- fers omhoog. Ook de overheid zelf is kwetsbaar, zei u. Bent u beter voorbereid nu? Elon Musk doet noodgedwon gen een stap terug bij Tesla. De topman trof zaterdag een schik king met de Amerikaanse beurs- waakhond SEC. Hij moet binnen 45 dagen aftreden als voorzitter van de raad van commissaris sen. David Bremmer Tynke Landsmeer Rotterdam/New York Elon Musk. fotoap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11