Nog nooit klonk cle muziek uan de complexe, latere studio albums uan The Beatles live zo overtuigend als tijdens de optredens uan The Analogues. Tot in Liuerpool, de geboortegrond uan The Beatles, oogst de Nederlandse band jubelende recensies en staande oucities. LIVERPOOL, AUGUSTUS 2018 lle 1700 stoelen zijn vanavond gevuld voor het optreden van The Analogues. Aan het begin van de liveshow in het monumentale Liverpool Philharmonic- theater zie je de zenuwen bij de band leden. De stembanden bibberen en de aankondigingen klinken ietwat onwen nig. Maar na de zinderende solo van gi tarist Jac Bico in While My Guitar Gently Weeps, op ongeveer een kwart in het concert, veert het publiek op voor een ovationeel applaus. De spanning is eraf. Het optreden van de Nederlandse band in Liverpool is een van de hoofd attracties tijdens het grootschalige Inter national Beatleweek Festival. In het def tige Adelphi Hotel en in The Cavern Club, een uit de krachten gegroeide re plica van de oorspronkelijke club waar The Beatles in het begin van hun carrière speelden, treden non-stop Beatlescover bands op van over de hele wereld. Wat The Analogues onderscheidt van al deze bands is dat ze elke vorm van imi tatie mijden. Geen bloempotkapsels en Beatlespakjes dus, en ook geen imitaties van de stemmen van John, Paul, George en Ringo. Bij The Analogues draait het om het zo authentiek mogelijk reprodu ceren van het vaak razend ingewikkelde latere Beatles-repertoire. Het is muziek die The Beatles zelf nooit live ten gehore brachten, enerzijds omdat de groep in 1966 besloot niet langer op te treden voor hysterische menigtes, anderzijds omdat de studioalbums na 1966 vol technisch gecompliceerde, soms orkestrale effecten zitten, die toentertijd niet live waren te reproduceren. Dat een groep Nederlanders dat nu toch doet en daar successen mee boekt, is een prestatie die aandacht trekt. Ook in Liverpool benadert de muziek van de groep de originele uitvoeringen tot in perfectie. Met je ogen dicht hoor je The Beatles, met je ogen open zie je een voortdurend van samenstelling wisse lend gezelschap mannen en vrouwen. Bij veel fans in de zaal, onder wie een hondertal meegereisde Nederlanders, zitten de Beatles-songs zo onder de huid dat ze de normaalste zaak van de wereld lijken. De optredens van The Analogues laten echter horen dat er niets alledaags is aan de meeste late Beatles-songs, al was het maar omdat je de zes vaste bandleden en tien gastmuzikanten zichtbaar ziet zwoegen om al die vreemde geluidseffec ten, klassiek aandoende melodieën en maffe overgangen waarheidsgetrouw te verklanken. Tijdens de breekbare uitvoering van Julia komen links en rechts tissues uit handtas sen. Ontroerend is ook de toegift Hey Bull- dog, waarin Jan van der Meij vocaal mag excelleren. Van der Meij is een tijd uit de running geweest door aanhoudende oor- suizen, zo'n beetje de vervelendste aan doening voor een muzikant. Door hem de spotlights te gunnen in de toegift hoort hij er toch helemaal bij. NEDERLAND, 2013-2015 Op feestjes hadden de bevriende muzi kanten en Beatles-fans Bart van Poppel en Fred Gehring het regelmatig over hun ge meenschappelijke droom het latere stu diowerk van The Beatles live ten gehore te brengen. „Je kent dat wel: op zo'n feestje praat je er heel enthousiast over en wor den de plannen steeds wilder", zegt Gehring daar nu over. „Maar de volgende dag ga je weer gewoon naar je werk en ver dwijnt het langzaam uit je systeem." In 2013 besluiten Van Poppel en Gehring serieus werk te maken van hun lucht kasteel. Gehring, die in de jaren 90 door Tommy Hilfiger bij zijn modemerk was gehaald om de noodlijdende Europese tak nieuwe impulsen te geven, is de financier. Van Poppel sluit zich twee maanden op in zijn studio om de albums Revolver en Magical Mystery Tour te ontleden en te analyseren. In de jaren voor The Analo gues maakte hij voor de reclamewereld covers van bekende nummers, bestemd voor radio- en tv-commercials. De multi- instrumentalist, bandleider en bassist in The Analogues: „Ik had dus veel ervaring in het ontrafelen, ontleden en reconstrue ren van songs." Met behulp van synthesizers achter haalt en registreert hij maat voor maat, Wie is wie? (62) (63) magazine 31 Tekst MARK ROOS Foto's DANIËL BURDETT, ELS ZWEERINK Oud nieuw The Analogues poseren bij de beeldengroep van The Beatles aan de Mersey-rivier in Liverpool. Fred Gehring (64) Oprichter, financier en zanger/drum mer. Drumt al zijn hele leven, maar een topbaan bij Tommy Hilfiger zat een muzikale car rière lang in de weg. Bart van Poppel Zanger/bassist, muzikaal archeo loog en bandleider. Speelde voor The Analogues onder meer in Loïs Lane, Shine en Tambou- rine. Jac Bico (61) Zanger/sologitarist. Speelde daarvoor in bands als Loïs Lane, Beeswamp en Tambourine en werkte in de studio met Doe Maar, Jis- kefet en Huub van der Lubbe. Diederik Nomden (42) Zang, gitaar, toet sen. Speelde in Johan en Daryll- Ann. Is vocaal ijzer- sterk in het zoet gevooisde werk. Jan van der Meij Zanger/gitarist. Speelde iin rock bands als Power- play en Vitesse. Heeft een goede 'ruige' Paul McCart- ney (denk aan het einde van Hey Jude) in huis. Felix Maginn (49) Noord-Ier van ge boorte. Zanger/gi tarist. Woont sinds jaar en dag in Ne derland en maakte furore in bands als Supersub en Moke. WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 95