wg magazine 27 Ed en Willem Bever BordeWolf Momferde Mol Juffrouw Mier Gerrit de Postduif Martha enMyra ft w- S Hamster LowiekedeVos ZWART-WITFOTO'S FAM. KULLBERG EN JEANNE VAN HEERE-BAAS handen, liet ze zich geen knollen voor ci troenen verkopen en roerde ze haar mondje. Ze stond graag in de belangstel ling en eiste in het theatergezelschap vaak op hoge toon de hoofdrol op. „Kreeg ze die niet, dan kon ze letterlijk stampvoeten van woede: 'anders doe ik niet meer mee!'", zegt De Klerk. Kullberg woonde in Arnhem, waar De Klerk haar in 2016 samen met Straaijer opzocht. Zelf herkende ze zich maar ten dele in het karakter van Juffrouw Ooievaar, die ze 'te bazig' vond. Haar echt genoot Han Kullberg - die met zijn broer model stond voor de handige Ed en Willem Bever - heeft weieens een sinterklaassur prise voor haar gemaakt in de vorm van Juffrouw Ooievaar. Kullberg overleed, tot grote spijt van De Klerk, begin augustus dit jaar. „Ik weet zeker dat ze de expositie nog graag had willen meemaken." Han (1923- 1997) en Fred (1927- 2016) Kullberg, waren twee van de drie zonen van de Vreewijkse aannemer Kull berg die ontzettend handig waren. „Die twee konden van niets iets maken", zegt De Klerk. „Kwam er bijvoorbeeld in een voorstelling een ballon voor, dan maakten zij een constructie met een wasmand, zeil doek en katrollen waardoor die ballon echt kon opstijgen." Han was de oudste. Fred verhuisde in de jaren 90 naar Noorwegen, waar hij zich aansloot bij een religieus ge zelschap. Huug, de jongere broer van Han en Fred, leeft nog. Hij kan zich weinig herin neren van de Vreewijkse tijd. Leen Valkenier (1924- 1996) woonde in de oorlog aan de Langegeer in Vree wijk, zijn vader werkte bij de Oranjeboom-brouwerij. Val kenier stond bekend als een wat eenzel vige, melancholieke jongeman. Hij trouwde drie keer en woonde met zijn laatste vrouw lange tijd op Ibiza, waar hij ook overleed. Na de oorlog werkte hij als copywriter bij reclamebureaus en als redacteur bij de Legerkoerier, waar hij op zekere dag, zonder zelfs maar ontslag te nemen, verdween. „Dat tekent hem. Hij trok zich weinig aan van conventies en ging zijn eigen gang", zegt De Klerk. Valkenier verhuisde later naar Amsterdam, waar hij bekend stond als een flinke drinker. De Fabeltjeskrant was zijn grote succes, de rechten van het programma zijn aan veertig landen verkocht. Hij schreef ook mee aan televisieseries als Paulus de Bos kabouter en het mislukte kinderprogramma De Woefs en de Lamaars uit de jaren 70. Valkenier heeft ook een bijdrage geleverd aan de carnavalskraker Een lijster in de la, vertolkt door Adèle Bloemendaal. Jan Bogaart, een jongeman uit Sprang-Capelle die in 1944 naar zijn vriendinnetje in Vreewijk reisde, maar door de opmars van de geal lieerden niet terug kon naar Bra bant. Hij was een verwoed roker die alles opstak wat hij maar te pakken kon krijgen en die altijd ge huld was in rookwolken en een in dringende tabaksgeur. De moeder van Valke nier, een nijvere huis vrouw die altijd druk doende was met haar huishouden. Barman 'Ome Gerrit' uit het Amster damse café Zee- en Rijnvaart aan de Zeedijk, waar Valkenier jarenlang kind aan huis was. Als hobby hield Ome Gerrit postduiven. ■L Waarschijnlijk stonden de zusjes Adri en Corri van Halem model. Een tweeling waren ze niet maar ze leken wel erg op elkaar. Van de magere jongeman uit Vreewijk genaamd Klaas, die altijd honger had en op zoek naar eten vaak de term 'smikkelen en smullen' gebruikte, is jammer genoeg geen foto. Hij was de inspiratie voor Lowieke de Vos.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 91