De hoofdrolspelers Bij toeval stuitte De Klerk op internet op een uitzending van radioprogramma Archief Rijnmond uit 2005. Daarin inter viewt programmamaker Roland Vonk Jan Straaijer, een van de laatste nog le vende leden van De Tondeldoos. Hij ver telde over de Vreewijkse wortels van de Fabeltjeskrant, verkozen tot het beste kin derprogramma van de 20ste eeuw. De Klerk zocht Straaijer op in diens woon plaats Aalten in de Achterhoek. Straaijer, die vaak als spreekstalmeester van het gezelschap optrad, bevestigde dat hij model stond voor Meneer de Uil. Hij had dat van Valkenier zelf gehoord, toen hij hem ergens in de jaren 70 toevallig was tegengekomen in de trein. Via via kwam De Klerk ook in contact met een ander nog levend lid, oud-ver pleegkundige Jopie Donkervoort, alias Juffrouw Ooievaar. Zij is inmiddels over leden. Hij zocht haar, samen met 'Meneer de Uil', toentertijd op in haar woning in Arnhem. „Ze wist dat Juffrouw Ooievaar op haar was gebaseerd, maar herkende zich maar ten dele in haar. Ze vond Juffrouw Ooi evaar baziger dan zijzelf. Haar kinderen dachten daar anders over." Menselijk tekort Donkervoort bleek getrouwd met Han Kullberg, een van de twee handige zonen van aannemer Kullberg die de techniek verzorgden bij De Tondeldoos. Inder daad: hij stond met zijn jongere broer Fred model voor de handige broers Ed en Willem Bever. Saillant detail: de broers maakten hun rekwisieten en decors in een werkschuur met de naam De Uil. Die brandde af, maar werd herbouwd en in 2016 her opend door de Rotterdamse burgemees ter Ahmed Aboutaleb, nadat De Klerk hem had verteld over de relatie met de Fabeltjeskrant. Ook andere karakters - zoals Truus de Mier, Momfer de Mol, Gerrit de Postduif en de Gezusters Hamster - zijn vrijwel zeker te herleiden naar mensen, weet De Klerk. „Daar zijn aanwijzingen voor, maar geen harde bewijzen. Het ligt wel voor de hand. Elke schrijver put uit zijn eigen ervaringen en Leen heeft niet anders gedaan." Valkenier zelf stond model voor Bor de Wolf. „Hij heeft dat later in interviews toegegeven. Uit de verhalen van zijn vroegere vrienden komt hij Valkenier naar voren als een wat introverte man, die graag op zichzelf was. Een beetje een stille buitenstaander, maar wel een scherp waarnemer met oog voor wat ik het menselijk tekort noem. Mensen wil len zich graag beter voordoen dan ze zijn en houden hun zwakheden het liefst ver borgen voor de buitenwereld. De Fabel tjeskrant houdt ons via de dieren een spiegel voor waarin we ons eigen men selijk tekort herkennen. Maar met mede dogen en humor, zodat we hartelijk om onszelf kunnen lachen." Leen Valkenier was vóór alles een groot schrijver, vindt Peter de Klerk. „Helaas heeft hij nooit de erkenning gekregen die hij verdient. Er werd in culturele kringen altijd wat lacherig gedaan over de Fabeltjeskrant. Onterecht, want het programma behoort tot het beste wat de Nederlandse televisie heeft voort gebracht. Deze expositie is dan ook be doeld als eerbetoon aan de makers van de Fabeltjeskrant en Valkenier in het bij zonder." 41 Meneerde Uil Juffrouw Ooievaar Jan Straaijer (1925) stond model voor Meneer de Uil, de hoofdpersoon uit de Fabeltjeskrant. In middels is hij de enige van de vriendengroep uit Vreewijk die nog leeft. Hij vertrok enkele jaren na de oor log uit Vreewijk. Jan Straaijer deed de kweekschool en de kunstacademie. In zijn werkzame leven was hij een geliefd onderwijzer en hoofd van een lagere school in Aalten, waar hij ging wonen, en hij was een en thousiast radiozendamateur. Hij is nog steeds actief als kunstenaar, volgt samen met zijn vriendin (met wie hij een latrelatie heeft) Hoger Onderwijs Voor Ouderen en staat - hoewel hij het vanwege zijn leeftijd rustiger aan moet doen - nog midden in het leven. Peter de Klerk omschrijft Straaijer als 'een man vol levenswijsheid die alles uit het leven heeft gehaald'. Jopie Kullberg-Donker- voort (1925-2018) volgde in de oorlog een verpleegstersopleiding en werkte daarna onder meer als verpleeg kundige in Rotterdam. Net als haar alter ego nam Kullberg graag de touwtjes in 261 zaterdag 29 september 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 90