Feiten en fabels Juffrouw OoievaarBor de Wolf, Ecl en Willem Bever en Meneer de Uil: vrijwel alle hoofdrolspelers van de Fabeltjeskrant zijn destijds gemodelleerd naar leden van een theatergroep uit de keurige Rotterdamse wijk Vreewijk. De expositie Fabeltjesland, een reis door 50 jaar Fabeltjeskrant' vertelt hun verhaal. et was midden in de oorlog, ze waren jong en verveelden zich. Om de sleur te verdrijven, begonnen de leden van de christelijke jongemannenvereniging en de christelijke jongevrouwenvereniging in de Rotterdamse wijk Vreewijk in 1943 een theater- en cabaretgroepje. Op zaterdagavond kwamen ze bijeen in het leegstaande houten noodgebouwtje van de Hervormde Gemeente Vreewijk, waar ze voor hun wijkgenoten anti- Duitse liedjes zongen. Bij voorkeur bij volle maan, want vanwege de verplichte verduistering kon je dan tenminste nog iets zien. Een van de leden van het theatergroepje, dat zich na de oorlog De Tondeldoos ging noemen, was Leen Valkenier. Zijn bij naam was Leen de Pijp, vanwege het kromme 'neuswarmertje' waarin hij zijn goedkope oorlogstabak rookte. Een kwarteeuw later putte Valkenier uit zijn ervaringen toen hij begon te schrijven aan wat de legendarische televisieserie Fabeltjeskrant zou worden. „Het verhaal achter de Fabeltjeskrant is een tot dusver tamelijk onbekend geble ven stukje Rotterdamse geschiedenis", zegt Peter de Klerk (66), Vreewijker van geboorte en initiatiefnemer van de expo sitie Fabeltjeslandeen reis door50 jaar Fabeltjeskrant. „Er deden wel geruchten de ronde dat de karakters uit de serie waren gebaseerd op mensen uit de wijk maar niemand wist er het fijne van." Als voorzitter van het comité dat de viering van het honderdjarig bestaan van Vreewijk in 2016 voorbereidde, besloot De Klerk uit te zoeken hoe het zat. Dat werd een fikse zoektocht, want geen enkel lid van De Tondeldoos woonde nog in de wijk. Naar later bleek waren de meesten elkaar na hun verhuizing uit het oog verloren. Velen waren al overleden. magazine 25 Meneer de Uil Tekst JOHAN NEBBELING l oto s ANP EN RUBINSTEIN WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 89