WAT ZE ZEI, WERD TRAGER EN VERLOOR LANGZAAM AAN SAMENHANG Verenigde Staten aan toe reguliere artsen raadplegen. Maar niets hielp. Ik zie mijn moeder nog zitten op het bankje in de tuin, ver stild voor zich uit starend. Ze zag bijna niets meer - alleen via de binnenzijde van haar rechteroog ontving ze nog een klein streepje licht - en ze had de naar binnen gekeerde blik gekregen die blin den kenmerkt. Haar gezicht was opge zwollen van de Prednison, een paarden middel dat ze slikte tegen de zware hoofdpijnen. Een tulband camoufleerde haar kale hoofd, een wat kolderieke uit dossing waarom ze zelf soms sardonisch lachte. Steeds vaker kon ze niet op woor den komen. Wat ze wel zei, werd trager en verloor, langzaam maar onmisken baar, aan samenhang. Hitkrantposters Ik vond haar onttakeling ondraaglijk om te zien. Mijn moeder, een rijzige gestalte met een sterke persoonlijkheid, was altijd het epicentrum geweest van ons gezin. Ze kwam poolshoogte nemen op mijn met Hitkrant-posters behangen jongens kamer als ze vermoedde dat ik ergens mee zat. Wat vaak zo was in die verwar rende puberjaren: onbeantwoorde lief des, pesterijen op school, onzekerheden over beugels en acné. Dan praatten we, urenlang soms. Zoals we dat ook vaak deden op haar studeerkamer, een soort tempel waar ze wierook brandde en ta rotkaarten legde, pedagogiekboeken be studeerde en telefoongesprekken voerde. Vaak was ze mijn enige toevluchtsoord. Totdat de kanker ons die intimiteit ontnam. Niet één keer hebben we samen stilgestaan bij het onuitsprekelijke dat stond te gebeuren. Jaren heb ik wroeging gehad dat ik haar, toen het nog kon, niet eens stevig tegen me aan heb gedrukt. Om ons beiden te troosten. Mijn moeder probeerde het wel. Dan draaide ze haar hoofd totdat ze me in het vizier had, greep me iets te hard bij mijn schouders en zei iets als: 'Ha, jongen!' Maar die po gingen tot verbinding waren voor mij eerder beangstigend dan bemoedigend, omdat ze zo in mijn gezicht wreven hoe ziek mijn moeder was. Niettemin bleef mijn moeder het leven hardnekkig omarmen. Op donderdag 10 september vierden we, op haar aan- Begin jaren 80 Datum onbekend Vakantie Herinneringen aan vakantiesin Egmond en Zuid-Europa. Beginjaren 80 magazine 19

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 83