ZOLANG IK MENSEN GELUKKIG MAG BLIJVEN MAKEN BEN IK DE GELUKKIGSTE MENS VAN DE WERELD „Dat ging om respect. Hij bedoelde dat je op de weg naar boven dezelfde mensen tegenkomt als wanneer je weer omlaag gaat. Dat zijn bijvoorbeeld de eigenaren van cafés waar ik altijd optrad, die mij niet meer konden betalen toen ik be roemd werd. Of die ik naar mijn manager moest verwijzen. Verschrikkelijk vond ik dat. Ik belde ze: sorry, het kan niet anders. Je moet echt mijn manager hebben, an ders wordt het een klerezooi. Het ging opeens zo skyhigh, ik kon niet verwach ten dat mijn hele wereld meegroeide." Gokkast Wat de jonge René, net als zijn zussen Kitty en Nancy, thuis ingepeperd kreeg: help altijd een ander. „Mijn vader was een oorlogskind, geboren in 1942. Hij is letterlijk aan de borsten van zijn zusters gevoed omdat mijn oma geen voeding had. In de oorlog hadden mensen niks, maar hielpen ze elkaar wel. Ik steun goede doelen als de Voedselbank omdat ik dat verplicht ben aan mezelf. Niet omdat ik rijk ben; was ik timmerman geweest, had ik het ook gedaan." Armoede kende het gezin Froger niet, op één moment na. Het was kerst, eind jaren 70. „Ik was een jaar of r8 en het geld was op. Een belastingdingetje. Mijn vader was een keurige man, wilde altijd alles netjes doen. Toen had-ie zoveel rekenin gen betaald, dat er geen piek meer in huis was. Ik kwam op het idee om met mijn vader naar Bolle Jan te gaan om de gok kast leeg te halen. Er zat bijna duizend gulden in. Hadden we toch een kerst diner. Later hebben we er stierlijk om gelachen, maar ik vond het verschrikke lijk voor mijn vader. Een trotse man. Voor mij was dat moment bepalend. Het hoorde bij volwassen worden." Het gesprek is al ruim een uur onder weg en Froger wordt ongedurig. Trom melt al pratend voortdurend met zijn vingers op tafel. „Echt, heb je nog een zootje vragen? Djiezus." Hij staat op. „Laten we eerst maar die foto's doen. Ik ga zo verder met je." Een kwartier later zit hij er weer, nu in een zwarte polo, dat was beter voor het beeld. Hij neemt een hap uit een dubbel gevouwen boterham. „Sorry, effe iets eten, ik moet om 6 uur bij 538 zijn." We hebben het nog niet over de Top pers gehad. Het succesconcept dat jaar- Paspoort René Froger lijks drie tot soms zes avonden de Arena vult. Tevens een in samenstelling wisse lend drie- of viertal dat door de jaren heen tal van ruzies uitvocht. „Nooit met mij, hè", zegt Froger terwijl hij zijn hand opsteekt. „Maar ik begrijp wat je bedoelt en ik vind het heus wei eens lastig dat er dingen gebeuren waar ik niets mee te maken heb. Mijn naam is eraan verbonden. Het is ook des Toppers. Er moet wat gebeuren, anders wordt het een ingeslapen zootje. Ik kan me goed terugtrekken. Zodra Gerard (Joling, red.) en Gordon elkaar in de haren vlogen, ging ik er tussenuit. 'Zoeken jullie het lekker uit met z'n tweeën?' Dat Froger anno 2018 de Toppers nodig heeft om een stadion uit te verkopen ('In mijn eentje zou dat een moeilijk verhaal worden'), lijkt hem nauwelijks dwars te zitten. Groter is onpersoonlijker en dat is in zijn wereld geen pre. „In het theater kan ik iedereen een hand geven. Mensen kennen me en roepen van alles. 'Hoe is het met je vrouw?' 'Fiets je nog steeds?' Weet je, ik heb alle zalen in Nederland gehad, alle televisieprogramma's gedaan, heb geloof ik zeven miljoen platen ver kocht. Het mooiste moment is als ik me in zo'n theater een van die mensen voel. Ik ben de gelukkigste mens van de we reld zolang ik mensen gelukkig mag blij ven maken en mijn leven zo mag blijven leiden. Natuurlijk heb ik mezelf weieens afgevraagd of ik er alles uit heb gehaald. Toen ik 50 werd stelde ik mezelf de vraag of ik geen advocaat had willen worden, of journalist. Dan stond ik daarvoor de spie gel en dacht ik: eikel, je kan maar één ding. En dat is zingen." 41 Geboren 5 november 1960 in Amsterdam. Opleiding Leert het vak in het café van zijn ouders, Bolle Jan. Carrière Breekt door met Winter in America (1988), een jaar later heeft hij zijn eerste nummer 1- hit Alles kan een mens gelukkig maken. Groeit uit tot een van de suc cesvolste zangers van Nederland. Is met manager Benno de Leeuw de stuwende kracht achter de Toppers. Privé Getrouwd met Natasja Froger, ouders van twee zoons. Uit een eer der huwelijk heeft Froger een zoon en een dochter. Zij is de moeder van Frogers twee klein dochters. De theatertour René Froger - Favou- rites in concert begint woensdag. Meer informatie: renefroger.nl magazine 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 77