HIJ ZOU VOOR EEN CONCERT IN DE ARENA LIEFST OOK HET VERKEER REGELEN n de goed verzorgde tuin van René Frogers Blaricumse villa verwijzen slechts een paar blaadjes die het tuinhuis zijn binnengewaaid naar de aanstaande herfst. Een kwartiertje later dan bedoeld komt hij op deze zonnige nazomerdag aanlopen. Blauw overhemd, spijkerbroek, onopvallende schoenen. En een bril. Het is, hoe kan het ook anders, een multifocaal exemplaar. Model Lawson, verraadt de binnenkant van de ene poot. In de andere staat de naam van het dank zij Froger zo bekend geworden merk: Eyelove. „Ik ben 57 en ja, ik heb een bril nodig", zegt hij bijna verontschuldigend. „Inderdaad, een multifocale. 99 euro, briljant!" De verwijzing naar het reclamefilmpje ('Briljant!') is niet eens om leuk te doen, Froger is serieus. „We hebben de spotjes hier bedacht", zegt hij terwijl hij met zijn vlakke hand een paar keer op het mas sieve tafelblad slaat. „Het idee voor dat tweede spotje over de zonnebril was er zo, we deden gewoon de werkelijkheid na. Dat eerste spotje was zo bekend geworden dat iedereen op straat naar me riep: 'Multifocaaaaaaale bril!' Mooi toch? Ik heb het melodietje verzonnen en natuurlijk dat 'multifo- caaaaaaaaal'. Iedereen denkt: vocaal, dat is toch met je stem?" Met een grijns: „Die kwinkslag hebben we bedacht." Froger - ondanks bijna 25 jaar in Blari- cum is hij zijn Amsterdamse tongval niet kwijtgeraakt - zit met een blikje sinas in een van de leren stoelen aan een lange tafel in zijn tuinhuis, dat dient als kan toor. „Al mijn afspraken doen we hier. Zomer en winter", zegt hij met lichte trots over het met veel bloemen ver sierde, overwegend paarse vertrek met warmtelampen, een open haard, uit- schuifbare wanden en een keukentje. „De muziek wordt 20 meter verder opge nomen." Hij wijst over zijn rechterschou der naar een klein gebouw in de hoek van de tuin. „Daar zit een opnamestudio in." Hoewel Froger vandaag het huis voor zichzelf heeft ('Natas is naar het KLM Open'), is er veel bedrijvigheid. Vier hon den scharrelen rond de woning, zijn as sistente ontvangt de fotograaf en visa- giste Esther, voormalig lid van de Dolly Dots. Het kwartiertje vertraging werd veroorzaakt door een opnamesessie met een videoteam. „Ik neem voor elk theater waar ik speel apart een filmpje op. Kun nen ze gebruiken op social media. Van de week hebben we op een paar dingetjes gas gegeven voor de kaartverkoop en we kregen meteen respons. Op dit moment maken we reclame voor de eerste twee shows, in Uden en Spijkenisse." Froger is een perfectionist. Hij zou, zei zijn echtgenote eens, voor een concert in de Arena liefst ook nog het verkeer rege len. Hij houdt de kaartverkoop van zijn theatertour scherp in het oog ('het gaat goed, ik zit op 70,80 procent') en terwijl hij praat, let hij op de langzaam wegzak kende zon. „We moeten zo wel effe die foto's doen, anders stort het hele licht in." Hij wil dat de theaters vol zitten in zijn tour, die loopt tot en met maart. „Hon derd procent hoeft niet, wel 95. Als ik lege rijen zie, word ik gek." Terwijl hij het af klopt: „Gelukkig heb ik dat nog nooit meegemaakt." Middenstip René Froger raakte snel gewend aan suc ces. In 1989 - hij was 28 jaar - veroverde hij het land met Alles kan een mens geluk kig maken. In de jaren erna zong hij voor uitverkochte zalen. „In die tijd had ik elke dag wel iets te vieren. Alles wat ik aan raakte, veranderde in goud." Zijn beste jaar was 1995, hij woonde nog maar net in Blaricum. Tien keer een vol Ahoy, twee keer een uitverkochte Kuip, waarin hij per se wilde zingen op een podium op de middenstip. Opdat zo veel mogelijk fans dicht bij hem konden komen. „Dat jaar verkocht ik 585.000 kaarten, er kwam nog een theatertour achteraan. In de kleinste zaal, in Zeeland, pasten nog steeds 5500 mensen. 585.000 kaarten, kun je je dat voorstellen? Is daarna nooit meer gebeurd. Bij niemand. Dat zijn wel dingetjes waar ik trots op ben." Het was een jaar dat hij onmogelijk kon verbeteren. „Ik had wel kunnen ophou den, ja. Maar John de Mol is ook niet ge stopt. En weet je waarom niet? Omdat die man één ding heeft: passie voor het maken van programma's. Dat heb ik met muziek. Weet je waar ik pas echt trots op ben? Dat mensen al dertig jaar naar René Fro ger komen luisteren, tegenwoordig ook met hun zoon of dochter. Ik vind het een eer dat mensen voor mij een kaartje kopen. Daarom ook wilde ik midden in die Kuip staan en niet aan één kant. Want dan zit een deel van het publiek heel ver weg en dat vind ik verschrikkelijk. Voor mij zijn alle mensen gelijk; de één kan zich een kaartje van 75 euro veroorloven, een ander heeft maar 30 euro in zijn broekzak." Zijn publiek keert als gespreksonder werp meermaals terug. Zijn fans zijn Froger heilig. „Daarom vind ik het zo vreselijk om vlak van tevoren een concert af te zeggen. Dat is het er-rug-ste wat er is." Het overkwam hem maar twee keer, voor het eerst in zijn succesjaar 95. „Ik moest 's avonds naar de RAI, maar had vliegende koorts, 41 graden. Ik lag, hoor de ik achteraf, te ijlen in bed. Ik vroeg 101 zaterdag 29 september 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 74