Vgbert Jan Op z'n 10de kwam Egbert Jan te laat thuis met ook nog modder op zijn kleding. Dat kwam hem te staan op een harde confrontatie met z'n moeder. n de gelig gesausde gangen hangt een geur van incontinentie. „Wat moet ik hier? Is dit Ameide?" Ameide is het dorp waar we onze moeder na het overlijden van haar man Jan in een verzorgingshuis hebben on dergebracht. Maar nu, een paar jaar later, wordt de boel afgebroken. Er komt nieuwbouw. Alle hoogbejaarde bewo ners verhuizen voor anderhalfjaar naar deze locatie. Dit is dus niet Ameide, dit is Leerdam, 21 kilometer verderop. Haar nieuwe kamer hebben we tot in detail zo ingericht als in Ameide, waar ze juist begon te wennen. Daarginds zat ze op de begane grond met vrij zicht op de straat. Ze kon dage lijks haar hoofd schudden over de 'rare mensen' die voorbijkwamen. Ook in Leerdam kijkt ze - zij het vanaf de eerste verdieping - op een straat. „Ik snap er niks van. Wat moet ik hier?" Ameide of Leerdam, altijd als ik mijn moeder alleen moet laten, slik ik een brok weg. Dit is het moment waarop de juiste tedere herinneringen horen te volgen. De lieve zorgzame moeder die 'er altijd voor je was'. Die een fluitketel kocht toen je zelfstandig ging wonen. Je troostte bij liefdesverdriet. Zorgde voor een veilig thuis, sfeer, lekkere hapjes. Sorry, dat soort herinneringen heb ik niet. Onze nationale volksschrijver Gerard Reve wist al decennia voor hij ze schreef wat de titels van zijn boeken zouden zijn. Bezorgde ouders verscheen in 1988, uit dagboeken blijkt dat hij die titel al begin jaren 70 had liggen. Wat een inzicht, vervat in één term. Bezorgd. Haar grote moederliefde uitte zich daarin. Had een van de kinderen tegen slag of verdriet, dan leed ze daaronder. Dat zette ze om in verwijt: wat doen jullie me aan? Ooit, ik was een jaar of 10, sloeg en schopte ze zo hard op me in en bleef dat doen - ik was te laat thuis, mijn kleren bespat met modder - dat ik terug begon te meppen. Mijn broer (16) sprong ertussen. Hij beschermde haar, registreerde ik, niet mij. Nog zie ik haar van woede vertrok ken gezicht, en de schrik die erdoorheen trok. „Tegen jou kon ik niet op", zei ze twintig jaar later. Ze is weer terug in Ameide, in de als 'hypermodern' aangeprezen nieuw bouw. Het licht in de badkamer gaat automatisch aan als je binnenkomt, uit als je vertrekt. De meeste bewoners kunnen daar slecht mee uit de voeten. Mijn moeder al helemaal niet. „Wat is dat nou allemaal?" Ze wijst naar buiten. Daar prijkt een grijs, schuin dak. Geen straatleven meer om naar te kijken. De hypermoderne inzichten. Weg met dat brok. 41 Wat doen jullie me aan? ra Reageren? magazine@persgroep.nl Egbert Jan Riethof (64) is journalist. Hij heeft een dochter (25) en een zoon (23). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. 61 zaterdag 29 september 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 70