OZCAN AKYOL Proef met online verlengen rijbewijs in aantal gemeenten Draag je steentje bij en ontvang tot auping 6 Column In elk vakgebied waar ik actief ben - de journalistiek, de litera tuur en de televisie - hoor ik beleidsmakers verzuchten dat hun doelgroep te oud is, of in elk geval niet volledig voldoet aan het pu bliek dat zij zouden willen bedie nen. Er heerst een diepgewortelde frustratie, doordat de vergrijzing van de samenleving, in combina tie met de toenemende digitalise ring, ervoor zorgt dat er een grote mediakloof is ontstaan tussen ver schillende generaties. Deze trend werd gisteren per fect geïllustreerd: radiopresentator Felix Meurders, tegenwoordig vooral bekend van Spijkers met Koppen, moet volgend jaar zijn plek afstaan, omdat zijn omroep (BNNVARA) op zoek is naar ie mand die een jonger publiek kan aanspreken. De strategen en toekomstden kers in Hilversum kunnen ons vast goed uitleggen waarom hun plan goed is, met name vanuit commercieel oogpunt, maar de massale protesten die gisteren ontstonden, in verschillende lagen van de samenleving, bewezen toch het tegendeel. Voor adverteerders maakt het niets uit: zij hebben een papieren werkelijkheid en mikken vooral op jongeren. Maar wie eens wat vaker het land zou ingaan, bijvoorbeeld naar een literaire lezing, of een theatervoorstelling, moet toch ook de conclusie trekken dat vooral de oudere doelgroep ervoor zorgt dat dit soort evenementen nog steeds kan bestaan. Vorig weekend hadden we een abonneedag met de krant. Er kwa men zevenhonderd bezoekers op af, stuk voor stuk enthousiaste mensen, die zich niet laten leiden door sarcasme of pessi misme, maar oprecht blij en dankbaar zijn voor wat ze elke dag krijgen voorgeschoteld. Een ander voor beeld: Omroep Max is momen teel de meest toonaange vende pro grammaleverancier van de pu blieke omroep. Bij die omroep we ten ze precies op welke manier ze de senioren moeten raken die nog steeds geïnteresseerd zijn in tradi tionele media. Wie Felix Meurders voor een ge tapte jongeman wil vervangen, schoffeert die honderdduizenden mensen die elk weekend naar een programma willen luisteren dat aansluit bij hun voorkeuren. Bo vendien is het een intellectuele flater om te denken dat plotseling jongeren op NPO Radio 2 zullen afstemmen omdat de deejay niet grijs maar blond haar heeft. Wat deze kwestie vooral ver raadt, is dat Hilversumse bestuur ders, hoe merkwaardig ook, blij ven geloven in een maakbaar- heidsideaal. Maar tieners gaan niet ineens de papieren kranten, radio en televisie omarmen vanwege andere presentatiekoppels. Zij hebben hun eigen mediaka- nalen. Het heeft geen zin daarte gen te vechten. Bestuurders blijven geloven in een maakbaarheidsideaal Inwoners van de deelnemende gemeenten hoeven niet meer naar het gemeentehuis te komen om verlenging aan te vragen en kunnen het nieuwe rijbewijs na twee werkdagen ophalen. Arnhem is de eerste gemeente waar online verlenging van een rijbewijs mogelijk wordt. In de komende maanden sluiten Albas- serdam, Amsterdam, Dordrecht, Eindhoven, Haarlemmermeer, Hendrik-Ido-Ambacht, 's-Herto- genbosch, Hollands Kroon, Mo- lenwaard, Papendrecht, Rotter dam, Sliedrecht, Utrecht en Zwijndrecht aan. Online aanvragen kan alleen bij verlenging van het rijbewijs of bij uitbreiding van de categorieën erop. Iemand die voor het eerst een rijbewijs aanvraagt, moet hiervoor wel naar het gemeente huis komen. De proef duurt mi nimaal een jaar. Minister Cora van Nieuwen- huizen (Infrastructuur en Water staat): „Als je je rijbewijs wilt ver lengen, moet je nu twee keer naar het gemeentehuis: eerst om de verlenging aan te vragen, daarna om het rijbewijs op te halen. Dat moet gemakkelijker worden." Het zou volgens de bewindsvrouw mooi zijn als automobilisten in de toekomst maar één keer naar het loket hoeven. „Zover zijn we nog niet. De proef moet eerst een suc ces worden en aan alle eisen rondom privacy voldoen." t Aanvrager moet foto laten maken bij erkende fotograaf Bij de digitale verlenging moet de aanvrager eerst een pasfoto laten maken bij een erkende fotograaf. Een overzicht van erkende foto grafen is te vinden op de website van RDW, de vroegere Rijks dienst voor het Wegverkeer. De fotograaf stuurt de foto daar digi taal heen. Zodra de foto is goedge keurd, kan de aanvrager met zijn DigiD online de verlenging van het rijbewijs regelen. Door de di gitale aanlevering is de kwaliteit van de foto's op de rijbewijzen goed en zijn de foto's minder fraudegevoelig, aldus de minister. Wij maken van je oude matras een judomat Auping Plaza Poortvliet Woonboulevard Poortvliet, Paasdijkweg 33 zaterdag 29 september 2018 PC @ÖzcanAkyol Mediakloof Overmorgen start een experi ment waarbij inwoners van vijf tien gemeenten hun rijbewijs online kunnen verlengen. Edwin van der Aa Den Haag 500 eur inruilvo< *Kijk voor de actievoorwaarden op auping.nl/actie Kijk op auping.nl/plaza voor de openingstijden of maak een afspraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 6