MIJN FOTO ZEELAND 25 ledereen heeft wel een foto waar een heel verhaal achter zit. Dat verhaal tekenen wij graag op. Vandaag vertelt Ineke van Weele uit Kloetinge over drie mensen die uit haar leven zijn verdwenen. Heinz, de man van Inge. De vriendschap met Annie en Karl dateert uit 1976. „We ont moetten elkaar bij gemeenschap pelijke kennissen en bleken vlak bij elkaar te wonen. Toen zijn we canasta gaan spelen. Met geldbe- dragjes. Ik met Annie, Jaap met Karl. Jaap hield de scores bij in een boekje. Het geld zetten we apart voor tripjes. Een culinair weekeind naar de Ardennen. In Ierland uit gebreid in een sterrenrestaurant eten. Het was een heel fijne vriendschap. Tot Annie klachten kreeg. Ze bleek alvleesklierkanker te hebben. Binnen een jaar was ze gestorven." „Ongeveer een jaar later - eind 2014 - werd Jaap ziek. Ook alvlees klierkanker. Hij overleed op 25 no vember 2015. Karl zat toen in het buitenland. Vlak nadat Jaap gecre meerd was, belde Karl. 'Ik kom morgen op de koffie', zei hij. Die ochtend belde hij op om te zeggen dat het niet goed ging. In januari 2016 is hij ook gestorven." Ineke wist van Karls ziekte, maar niet dat het zo slecht ging. „Hij had hier geen familie. De enige die ik had kunnen bellen, was Karls buurman. Maar die was ook juist overleden. Toen ik ont dekte dat Karl in een hospice lag, was hij al zo ver heen dat hij niets meer kon zeggen." Bijna vier decennia waren hun levens verweven. „Ik denk zo vaak: kon ik maar even praten met Jaap, met Karl, met Annie. Met Jaap vooral, natuurlijk. Nu moet ik ook afscheid nemen van het huis. Er gens denk ik: het is goed. Al die herinneringen - het doet gewoon te veel pijn. In 2014 kochten we een bed. Na zijn overlijden, een paar maanden later, heb ik er nooit meer op geslapen. Dat bed, waar hij nog op heeft gelegen, dat neem ik mee. Naar het nieuwe huis." Er staat nog geen tekoop- bordje op het huis, maar gisteren is de makelaar al geweest om foto's te ma ken. Het was een hectische dag: al les moest aan kant, helemaal pico bello moest het zijn voor de make laar en de fotograaf. Ineke van Weele is moe - niet alleen van het gedoe, maar ook van de emoties. Je huis te koop, waar je 41 jaar ge woond hebt, dat is niet niks. Ze kijkt naar de foto met daarop haar goede vrienden Annie, Karl en Inekes man Jaap. Met Jaap kwam ze hier in 1977 wonen. Het huis was nieuw, Ineke en Jaap waren jong. Nu is ze 74. De foto is voor de gelegenheid tevoorschijn gehaald. „Ik heb hem verstopt. Ik kan er niet naar kijken zonder verdrietig te worden. Zeker rond deze tijd. Jaaps verjaardag en zijn sterfdag, allebei in november." Op de foto is er nog geen wolkje aan de lucht. Zeven mensen kijken lachend in de camera. Ze hebben net de Rainbachscharte bereikt, op 2770 meter hoogte. „Dat was tij dens een huttentocht in Oosten rijk", verduidelijkt Ineke. Zelf staat ze niet op de foto. „Ik kan dat niet, vanwege mijn rug." Ze wijst: linksonder Inge, een Oostenrijkse vriendin. Daarachter Inekes man Jaap. Midden onder, de Zeeuws-Vlaamse Annie. „Zij woonde hier in Goes met haar Oostenrijkse man Karl Kemmek- müller. Hij staat rechts naast An nie." Achter Karl, een bevriend stel uit Vlissingen. Bij het bordje staat zaterdag 29 september 2018 Eén voor één ziek en dood Rainbacbscharle 2.770 m Krimralertauemhaus ZiliauerhüMe 3e AH Sekf-Hjnsdorl/lriBi.l De vriendengroep op grote hoogte. Ineke van Weele staat niet op de foto. REPRODUCTIE MARCELLE DAVIDSE Ineke van Weele. Ondine van der Vleuten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 61