NOG 1 WEEK 5 EN DAN IS HET ZOVER! g Zeeland Qvides Obama in Nederland. Dat betekent opwinding, stress en tientallen vei ligheidsvoorschriften. Obama zelf neemt alleen al zestien persoonlijke beveiligers mee. Wie dat wilde, kon de oud-president gisteren in Afas Live een uur zien voor ïooo euro (of 1300 euro voor een stoel vooraan). En Obama zelf? Die is een lucra tieve tweede carrière begonnen. „Wie president is geweest, gaat gewoonlijk eerst even detoxen, en komt daarna vaak in het lezingen circuit terecht", zegt Hans Janssen van DenkProducties. Hij is de man die heeft gezorgd dat Obama voor het eerst sinds zijn aftreden voet op Hollandse bodem zet. „We wisten nog niet of Obama dat ook ging doen, maar we hebben in mei 2017 vast een aanvraag ingediend bij The Harry Walker Agency, waar veel oud-presidenten bij zijn aangeslo ten." Slechts een paar maanden na zijn aftreden dus. In juli 2018 werd, zonder nadere uitleg, zijn verzoek gehonoreerd. Janssen mocht - ja mocht - voor een flinke som geld een immense bijeenkomst opzetten waar Obama zou optreden. Hoeveel Obama pre cies kost? Dat is top secret. Een be trouwbare bron zegt dat het 'zeker een paar ton gekost heeft, geen mil joen, maar het komt wel in de buurt'. „In mijn vakgebied is hij de Messi en Ronaldo in één. Het zou raar zijn als hij voor een boekenbon komt", grapt Janssen. „Hij is super geliefd in Europa en het is voor het eerst dat hij hier over leiderschap praat. Dat vergroot zijn marktwaarde", zegt Bas van der Veldt van AFAS Software, medeor ganisator en sponsor. Terug naar Obama. Want los van al het geld en geregel, is de vraag: hoe deed hij het? Wat leren we van hem? Obama zelf benadrukt dat leiderschap iets is voor iederéén. Hoe kun jij het positieve verschil maken in de maatschappij of orga nisatie? „Als iedereen die inspan ning doet, worden dingen een beetje beter en de wereld fijner." Een uur lang hoorde het publiek wijze woorden, grote woorden ook over globalisering, met af en toe een duidelijke sneer naar zijn opvolger Donald Trump: „Als je opvolger de credits neemt voor de successen" - doelend op alle maatregelen die Obama al tijdens de crisis nam om de werkloosheid tegen te gaan. Of: „Waar worden mensen door ge raakt? Niet door data en feiten. Ze ker nu niet." Leuk waren de inkijkjes in zijn persoonlijke leven in het Witte Huis. Dat zijn schoonmoeder gedu rende acht jaar bij hen inwoonde om 'een beetje normaal te blijven'. Hoe je in zo'n positie het gezin bij elkaar houdt: „Trouw een fantasti sche vrouw." En: „Ik was een thuis- werkvader, die gewoon boven de zaak woonde." Obama kan zijn verdiensten heel marginaal maken. Het gaat er niet om welke wet je erdoor hebt ge loodst, of datje een goede speecher was. „Daar zal ik niet aan denken vlak voor ik mijn laatste adem uit blaas. Ik weet zeker dat ik dan de hand van mijn geliefden, mijn dochters vasthoudt." athon <£Lghb 1*7{u&üuuv www.kustmarathon.nl zaterdag 29 september 2018 Obama is Messi en Ronaldo in één: gekkenhuis in Amsterdam Voor het eerst sinds zijn aftre den is Barack Obama in Neder land. In het Amsterdamse Afas vertelde hij gisteren een uur lang over leiderschap. Een les voor iedereen. Marleen Luijt Amsterdam Oud-presi dent Obama sprak een uur over zijn erva ringen in het Witte Huis en over leider schap. Een kaartje kostte minstens dui zend euro. FOTO FERDY DAMMAN 'j. Provincie Rabobank waterschapScheldestromen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5