Captain Pattinama waakt voor onderschatting BARRY VAN DER HOOFT 21 zo'n tien jaar vrij kwam." Daar wa ren geen andere gegadigden voor dan Tovaal. En dus speelden Mar kusse en zijn penningmeester het heel hard. „De eerste vraagprijs was 60.000 gulden. We hadden best wat gespaard, maar dat gingen we nooit betalen! Uiteindelijk zakte de prijs naar 15.000 gulden." Hoe belangrijk een eigen honk was, werd snel duidelijk. „Toen kon de club pas echt groeien. Het was ook lekker om onze gasten op een eigen plek te ontvangen." Maar na de eeuwwisseling klopte Tovaal bij de gemeente aan voor een nieuw onderkomen. Bij het hoofdveld, op 150 meter van het clubhuis. Maar daar wilde Goes niet aan. „De gemeente wilde al leen portacabins neerzetten.... Uit eindelijk werden we meegenomen in de nieuwe plannen voor Het Schenge. Goes vond het tijd dat we, na zo'n dertig jaar van zelfred zaamheid, iets moois kregen. Er is een clubhuis van 330.000 euro neergezet, ter compensatie van dat gebouwtje van 15.000 gulden... Ik sta er nog steeds van te kijken." Rugbyclub Tovaal heeft inmid dels zo'n honderd jeugdleden en enkele seniorenteams. „We heb ben echt een regiofunctie gekre gen. We hebben leden uit het hele gebied tussen Hulst en Haam stede." Tovaal heeft er een traditie van ge maakt om reizen naar het buiten land te maken. De eerste was in 1988 naar het Engelse Gravesend. Sinds 1991 gingen de Goesenaren jaarlijks op pad. „In totaal zijn we al in veertien of vijftien landen ge weest", weet Markusse, die er foto boeken vol van heeft. De verste reis was naar Zuid-Afrika. „Tegen woordig gaan we met dertig a veer tig man. De jongsten zijn achttien - want dan mogen ze voor het eerst mee - en de oudsten al ruim in de zestig. Het klikt altijd, ieder een heeft die liefde voor de rugby." We hebben leden uit het hele gebied tussen Hulst en Haamstede De volgende bestemming is ook al bekend: Glasgow. Daar gaat To vaal in april 2019 heen. Markusse: „Op zulke reizen maak je vrienden voor het leven. Dat gaat met rugby heel snel. Ik hoop dat de komende jaren ook te kunnen laten zien aan degenen die voor het eerst mee gaan." Door al zijn trips met Tovaal en zijn bezoekjes aan clubs in Frank rijk heeft Markusse een groot aan tal connecties. Hij kent diverse (voormalige) topspelers uit tal van landen en veel anderen die actief zijn in de sport. Hij regelt kaartjes bij hen voor fraaie duels, bijvoor beeld in Parijs. „Er hebben jaren tussen gezeten waarin ik vier a vijf keer naar Parijs ging." Markusse maakte er een sport van om met kleine groepjes bij wedstrijden naar binnen te komen. „Er was altijd wel wat te ritselen", zegt hij. „Zeker in de tijd dat de kaartjes niet via internet verkocht werden en de controles minder waren. In het oude Pare des Princes kwamen we steeds binnen." En op de recepties na afloop, waar de spelers ook kwamen, za gen ze hem vaak ook. „Soms had den we maar één bandje gekregen. Maar dan gaven we die door het raam weer aan de volgende en die ging dan ook naar binnen. Zo kwa men we met z'n vijven binnen. Die toprugbyers waren vervolgens heel benaderbaar." Markusse knoopte een gesprek met hen aan en ging met ze op de foto. „Aan het eind was ik dan zo slim om een mail adres of een nummer op te schrij ven. Altijd handig. Later kon ik daar weer gebruik van maken." Column De twee broers uit Dongen die we op vakantie op Kreta leerden kennen, no digden me uit voor een wedstrijd van NAC. Ze zaten ieder thuis duel op de B-side en dat moest ik echt eens meemaken, vertelden ze. Het 'Avondje NAC' maakte inderdaad indruk op me. In het stadion aan de Beatrixstraat zweepte één supporter (zijn naam is me ontschoten maar hij was een beroemdheid in Breda) de boel 90 minuten op. Het elftal dat destijds, in 1993, op het veld stond, had veel kwaliteit en werd zevende in de eredivisie. NAC was toen een club met uitstraling. Je zag het ook in Zee land. De jongens met net iets meer talent dan de rest gingen naar RBC, maar de échte talenten werden door NAC ingelijfd. Hoe lang zou het lijstje zijn met Zeeuwse spelers die in de jeugd en/of de beloften van de Bredase club hebben gespeeld? En ik kom zo aan tien namen die het eerste elftal daar hebben gehaald. Dat het nu crisis is bij de Parel van het Zuiden, gaat veel mensen in deze provincie dan ook aan het hart. Gisteren werd het vertrek van onder andere technisch di recteur Hans Smulders wereld kundig gemaakt. Hij is de vierde td in vier jaar tijd die (vroegtij dig) vertrekt. De selectie die Smulders heeft samengesteld is nog slechter dan afgelopen sei zoen, toen NAC vijftiende werd. Het spelersbudget is voor dit sei zoen juist omhoog gegaan, las ik, maar dat is op het veld niet terug te zien. De afgelopen negen sei zoenen eindigde de club zeven Van Hooijdonk zag zoon Sydney weer scoren keer in het rechterrijtje. Twee keer was het in de top vijf te ont dekken. Alleen was dat wel in de Jupiler League.... Als NAC niet oppast, speelt het volgend sei zoen weer op dat niveau. Woensdagavond was ik toe schouwer bij NAC Onder 19 te gen ADO Den Haag Onder 19. Bij NAC deden de Zeeuwse talenten Jan Paul van Hecke, Yassine Az- zagari en Gianni Vandepitte mee. Rico van Nielen keek geblesseerd toe. NAC Ai won met 5-3, onder toeziend oog van Mitchell van der Gaag, de druk telefonerende hoofdtrainer van NAC. Pierre van Hooijdonk zag zijn zoon Sydney weer twee keer scoren. Weg met al die middelmatige vreemdelingen, hoor je steeds vaker uit de mond van NAC-aan hangers. De fans hopen op ter mijn de volgende Van Hooijdonk te kunnen toejuichen in het sta dion, als eigen jongens weer va ker de kans krijgen, met goede spelers om hen heen. Als de club inderdaad die weg in slaat, is het slechts een kwestie van tijd voor de volgende Zeeuw het eerste van NAC haalt. Al is het wel te hopen dat de club dan nog ge woon in de eredivisie actiefis.... Toch zegt die klassering niet zo veel, oordeelt Vlissingen-aanvoer- der Josimar Pattinama. „Voor het zelfde geldt hebben ze een goede dag", stelt de 29-jarige centrum spits. „Onderschatting is altijd een gevaar in de voetballerij." Pattinama benadrukt dat de be langen groot zijn. „Als we van Pa pendorp verliezen, wordt het las tig. Dan komen zij gelijk in punten, blijf je onderin hangen en wordt het al vroeg in het seizoen vechten om weg te raken bij de onderste plaatsen. Maar als je deze wedstrijd wint, ga je richting de midden moot." Twintig tegentreffers Papendorp is een potentiële schiettent. De formatie uit Utrecht moest tot dusver twintig tegen treffers slikken. „Vorige week ver loren ze met 6-0 van Unitas", weet Pattinama, die met zijn ploeg óók zonder punten van het veld stapte. Leonidas was met 2-1 te sterk. „Dat was niet terecht", blikt de aanvaller terug. „Wij kwamen op voor sprong en hebben toen vier grote kansen gehad op de 0-2. Als je die maakt, wordt het makkelijker voetballen." Vlissingen-trainer John Karelse kan morgen aan de Irislaan geen beroep doen op de geblesseerden Jiri van den Hemel, Vjeko Krezo en Quincy Gooding. zaterdag 29 september 2018 Hans Markusse. F0T0J0HAN VAN DER HEIJDEN BUITENLANDSE TRIPS - Hans Markusse CONNECTIES @Barryvdh9 NAC Breda Hoofdklasser VC Vlissingen treedt morgen voor eigen pu bliek aan tegen Papendorp. Vlissingen staat twaalfde, Pa pendorp bezet plek zestien en is dus hekkensluiter. Stefan Maas Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 57