Tips voor de zondag O O 'De mensen weten niet meer waar hun vlees vandaan komt' MARGOT 19 Margot Verhaagen schrijft op deze plaats elke week overeten en drinken in Zeeland Laatst werd ik gevraagd mee te werken aan een programma bij Omroep Zeeland: Zeeuws Diep. In dat programma schuif ik eens in de zoveel tijd aan met telkens wisselende panelleden. Leuk om te doen, mede omdat je zelf onderwerpen mag inbrengen. Ik moest ineens weer denken aan lang geleden toen ik een heus radioprogramma had bij Radio Kloetinge. Twee jongens waren dat radiostation begonnen en vroegen mij voor een programma op de zondag ochtend. Margot op de Radio, of De Radioshow van Margot, precies weet ik het niet meer maar het was erg leuk om te doen. Het programma werd op zaterdagmiddag opgenomen op een jongens kamer ergens in Kloetinge. Een uur is best lang, maar naast de laatste hits en een paar gouwe ou wen, gaf ik ook tips voor de zondag en meldde ik de weersverwachting. Later kwamen daar ver zoeknummers bij, wel altijd van mensen die ik kende want veel andere luisteraars had ik niet, geloof ik. Op zondagochtend zocht mijn vader de juiste frequentie op om te luisteren, wat nog best lastig was. Ik woonde immers wel vier kilometer verder op. Er zal in mijn oude cassettebandjesver zameling vast nog ergens een bandje te vinden zijn met krakerige opnames van destijds want van internet had nog niemand ooit gehoord. Nu zou ik natuurlijk eettips in mijn radioprogramma meenemen naast muziek met eten in de hoofd rol. Daar kom ik later nog eens op terug. Nu eerst een recept voor het zondagochtendontbijt. Mijn favoriet is een snee geroosterd zuurdesembrood, met een plak zalm met daarop een geprakte halve avocado gemengd met wat hüttenkase, limoen sap, tuinkers, zout en peper. Eet, terwijl je na tuurlijk heerlijk naar de radio luistert. Op zondagochtend zocht mijn vader de juiste frequentie op om te luisteren, wat nog best lastig was een mespuntje zout en een flardje peper. Vle zig als een oerham, bonkig als Jerommeke. Prachtig glazig is de zeewolf, als het mes er doorheen vloeit. Enkele druppels citroensap stuwen de krachtige zilte smaken nog meer omhoog. Uitmuntend. De champignons, lamsoren en grijze garnalen zijn ook perfect op smaak. Dit gerecht heeft geen saus nodig en is majestueus in zijn eenvoud. Mijn tafelgenoot verorbert inmiddels een perfect rosé gebakken tournedos met peper saus. Lamsoren houden van lams- en kalfs vlees, maar kunnen het ook prima vinden met dit onmetelijk malse rundvlees. De saus is fijn pittig, en heeft niet dat keeldichtknijpende dat een pepersaus uit een pakje heeft. De desserts stroken warempel niet met het doe-maar-gewoon-principe van De Branding. Mijn bollen chocolademousse worden verge zeld door een kwart passievrucht, rode besjes, een groen schuimpje, een goudbes met ge droogde bladeren, takjes munt en een klets kop. Een tikkeltje veel en ook onnodig. Alleen de passievrucht en rode bessen helpen de mousse, waar verder niets mis mee is. Er zit ten (onbedoelde?) kleine stukjes chocolade in. Lekker crunchy. Dat geldt in overtreffende trap ook voor de bruine suikerlaag op de crème brülée van mijn tafelgenoot, die vreest voor zijn gevulde kiezen. „Hier kun je de Elf stedentocht op schaatsen", recenseert hij. De custard smaakt zoet zoals je van een crème brülée verwacht, maar is nogal waterig. Dat is is niet het water waarvoor je naar Yer- seke afzakt. Dat doe je voor dat van de Ooster- schelde, waar de paling zwemt en de mossels groeien. Hoofdgerecht Nagereehl Bediening Ambiance Prijs kwaliteit NIEUWERKERK Willem Stout- jesdijk is de derde generatie var- kensboer. Samen met zijn broer heeft hij een bedrijf met 1500 scharrelvarkens in Nieuwerkerk. Hun vlees wordt helaas maar bij drie slagers in Zeeland ver kocht. „Ja, jammer hè", reageert Stoutjesdijk laconiek. „Ik snap het ook niet. Ons vlees is wellicht wat duurder, maar we moeten er wel veel meer voor doen. Zo groeien onze varkens minder snel, krijgen ze veel meer vers stro, hebben ze een uitloopje, krijgen ze meer voer omdat het klimaat in onze stal frisser is en ze leven een maand langer dan reguliere var kens." Stress Alle biggen die hier het bedrijf verlaten worden bij slager Slager in Tholen nog op ambachtelijke wijze geslacht. „Ook daar beta len we meer voor, zegt Stoutjes dijk. „Dan worden ze door men sen geslacht en hebben ze min der stress, dat vinden we heel be- langrijk." Afgelopen zomer haalde hij met zijn broer het nieuws omdat ze tijdens de warmte met de var kens gingen zwemmen in de Oosterschelde. Uit liefde voor het dier. Vet „Mensen weten helemaal niet meer waar hun vlees vandaan komt en wat er zoal mee gebeurt. Ze willen minder vet vlees, dus krijgen de varkens, naast het graan dat we zelf verbouwen, soja." Toch houdt Stoutjesdijk veel van een speklap, met zwoerd natuur lijk. Haal vier speklapjes bij de slager en bestrooi ze met zout en peper. Bak ze even aan in olijfolie en smeer ze daarna in met tijm, rozemarijn, knoflook gemengd in olijfolie. Leg ze 20 min. in een oven op i8o°C met een lekbak er onder. Eet er bietjes bij. eindscore BEOORDELING Voorgerecht zaterdag 29 september 2018 GO Het kan niet op. (Prijs/kwaliteit telt dubbel) Samen met zijn broer heeft Willem Stoutjesdijk 1500 schar relvarkens. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA te zijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 55