15 Dit is vruchtbare kleigrond, voor je gevoel schuurt dat klaar om de woning en bijbehorende schuren een definitief zetje te geven. Binnen zijn werklui bezig met het strippen van de gebouwen. Gestripte woningen, gestripte vel den. In de Hedwigepolder gebeurt nu alles voor het laatst. „Het is me nens", zegt Van Walle als hij de be tonnen wegversperringen ziet. „Dat gaat hier toch anders dan bij ons. De Hollanders kondigen aan dat ze half oktober gaan ruimen. En zie, de weg is al geblokkeerd. Bij ons zeggen ze misschien ook half oktober, maar dan kun je er meteen een paar maan den bij optellen." Bij hem geen tra nen over de ontpoldering. Zijn maat Jan Vroegop (1945) uit Kapelle-Bie- zelinge is evenmin van de grote woorden en gevoelens. Hij kwam in 1976 als ziekencontroleur van de agrarische bedrijfsvereniging voor het eerst in de polder, bij de oom en tante van zijn vriend Mare Van Walle. Sindsdien bleef hij een vaste bezoeker, twee keer per jaar was hij er op de schorren te vinden om van de stilte te genieten. Geen emoties. Toch zegt hij: „Ik heb zelf de waters nood van 1953 meegemaakt. Dit is vruchtbare kleigrond, gevoelsmatig schuurt dat. Plan Tureluur en de in lagen van Noord-Beveland, daar had je dat niet, daar kan ik wel met ple zier naar kijken." Voor de stevige opinies moeten we de dijk op, de dijk die in 1986 nog werd verhoogd om het zeewater bui ten te houden. Bestond het woord 'natuurcompensatie' toen al? Fabian Van Haesendonck (1963) heeft posi tie gekozen op het bankje met uit zicht op de haven van Antwerpen. Zijn twee stabijs begroeten nieuws gierig. Rechts de koeltorens van Doel. Slechts één rookt, de kernener giecentrale is weer eens voor het grootste deel buiten bedrijf gesteld. Van Haesendonck woont in Prosper- polder, we zien het kerktorentje in de verte. De bosjes met fazanten en konijnen, het boerenland, de Vla ming is een dagelijkse genieter. Uit gesproken is hij, zeker als het over de ontpoldering gaat: „Dat is weer voor die vogelmannen zeker. Heel jam mer, straks mag er geen boom meer staan. Al jaren gaat het hier fout. Door de vossen, die vreten het wild op. En weet u wie de vossen in de polder hebben uitgezet? De groene mannen, natuurlijk." Bij de ingang van de polder zagen we bij aankomst de protestborden van 'Red onze polder' staan. Als we af scheid willen nemen is net Erik Ver- vaet (1959) gearriveerd. Twaalf jaar lang heeft hij zich met de actiegroep 'Red onze polder' tegen de onderwa terzetting sterk gemaakt. Noem de naam van Karla Peijs, oud-mi- nister en- commissa- ris van de Konin- uit zijn oren. Hij is bezig met het op halen van de borden: „Ik kreeg een seintje, anders gaat de sloper er mee aan de haal." De ontpolderde Hed- wige zal één grote slibbak worden, dat is zijn overtuiging. Zijn auto zit vol stickers: 'Ontpolderen nee' en 'Red onze polder'. Nee, hij is niet van plan ze eraf te halen. Ook de protest borden worden opgeslagen. In het geruchtencircuit circuleert al de naam van de Eendragtpolder, niet al te ver ten oosten van Terneuzen. We kijken over de dijk. Een Maersk-telg, niet eens helemaal volgeladen met containers, ver laat de haven. Kenners we ten het, de havenbedrij ven zijn de afgelopen jaren angstig dicht bij gekomen. Ver- vaet sputtert nog t na. We vangen nog iets op over 'vermalen door de havenbaron nen en het grootkapitaal'. gin, en er komt stoom zaterdag 29 september 2018 GO alles voor het laatst .#*>-vérJSW - Jan Vroegop

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 51