m i BS r 14 Wl REPORTAGE HEDWIGEPOLDER Volgende maand begint de onttakeling van de Hedwigepolder. Huizen worden gesloopt, wegen worden opgebroken. Het is tijd voor het grote afscheid. Nog één keer oogst, nog één keer herfst. Dag Hedwige. Van meneer DeCloedt moest iedere boom er onberispelijk uitzien De Hedwigepolder zal een grote slibbak worden en laatste saluut. In een polder waar de mais voor de laatste keer van het land is gehaald, waar de bie- j ten- en aardappel rooiers niet meer te rug zullen keren, waar de boer zijn ploeg niet uit het vet hoeft te halen. Slopers hebben de doorgaande we gen al geblokkeerd met zware, be tonnen blokken. Rust, stilte, eenzaamheid - daar hadden we op gerekend in het land waar de ontpolderaars over een jaar of vier victorie kraaien. Maar we zijn bij lange na niet de enigen die de Hedwigepolder als een geschikte na zomerbestemming hebben uitgeko zen. Fietsers, wandelaars, een hele club Solexrijders. Op de velden lo pen clubjes architectuurstudenten uit Gent. Zij doen inspiratie op, ze hebben opdracht gekregen om een woning te ontwerpen voor de laatste bewoners van de polder. Zwartgeblakerd Haast hoeven de jonge Vlamingen niet te maken, bewoners zijn er in de Hedwige niet meer te bekennen. Het boerderijtje meteen bij de ingang van de polder is dakloos en zwartge blakerd. Er staan hekken omheen. Wandelaars hebben het over krakers en andere ongure elementen, die het v;, 'SI- W ..s&ëim meest oostelijke hoekje van Zeeuws- Vlaanderen 's nachts onveilig ma ken. Er wordt daar gedeald, gesmok keld door zware jongens, die je in een maanloze nacht liever niet te genkomt. Een ruime driehonderd hectare. Om het in de taal van de antiontpol- deraars te zeggen: zo veel goede, vruchtbare klei wordt er aan de zee prijsgegeven. Dat moet overigens niet te letterlijk worden genomen. De vruchtbare laag klei zal worden afgeschraapt voor het zeewater hal verwege 2022 wordt binnengelaten. Kijk, een perceel aardappelen, he lemaal groen. Maisvelden zijn stop pelvelden geworden. Daar, nog een lapje uien, dit jaar het oogsten ken nelijk niet waard. Onderaan wat nu nog de zeedijk is, treffen we een hoek waar het koolzaad uitbundig geel bloeit. Een vergissinkje van de boer, waarschijnlijk. Dit koolzaad wordt normaal gesproken straks on- dergeploegd, als groenbemesting. Foutje, bedankt: waar niet meer ge zaaid en geplant zal worden, is er ook geen bemesting nodig. De populieren hebben de herfst in hun hoofd. Weten zij veel dat het hun laatste zal zijn. Jarenlang zijn ze gekoesterd. Dat vertelt Mare Van Walle. De Vlaming is met zijn vriend Jan Vroegop overgekomen om nog één keer de Hedwige in volle glorie te zien, zoals hij haar altijd heeft gekend. Van Walle (1952) hielp in 1987 één jaar lang fazanten fokken voor 'meneer De Cloedt', de Belgi sche eigenaar van de polder. Duizen den fazanten waren er. In hun ren kregen ze brilletjes op, om ze te blin deren, anders pikten ze elkaar dood en was er voor de jagers geen lol meer aan. We staan in de Engelbert- straat, een lange populierenlaan. Van Walle wijst: „Zie je dat takje daar, halverwege de stam? Meneer De Cloedt reed met zijn chauffeur Char- lie door deze straat. Stop, zei hij dan, Charlie, noteer, boom nummer zo veel. De chauffeur gaf dat door aan het personeel, want elke boom moest er onberispelijk uitzien. Als wij als werknemers iets te melden hadden, dan moesten we dat schrif telijk doen. Meneer sprak niet zelf met zijn personeel." Sloper De Engelbertstraat is aan het eind geblokkeerd met onverzettelijke roadblocks. Die dienen om de sloper ruim baan te geven bij het vakantie huis van De Cloedt. Dat is ook al om ringd met hekken. Op het erf staat een kraanvoertuig op rupsbanden n fanliiiiil - ::tvv «-V.; zaterdag 29 september 2018 GO In de Hedwige gebeurt nu Jan van Damme - Mare Van Walle ,.|I - Zé- V V f Het vakantiehuis van Gery De Cloedt, de kraan van de sloper staat in de aanslag, foto's camileschelstraete -ErikVervaet V: F» Mare Van Walle (links) en Jan Vroegop komen afscheid nemen van hun Hedwige. Afsluitingsblokken maken duidelijk dat je er niet meer mag kom - 1liGïf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 50