4 4 Nederland kroop door het oog van de naald. Zeven terreurverdachten zijn gearresteerd. Maar wat moeten we hier nu van denken? Vijf vragen over de verijdelde aanslag. TERREUR AANSLAG VERIJDELD Nee! Ten eerste is dat precies I wat de terroristen willen. Het zaaien van angst is het belangrijk ste wapen om de samenleving te ontregelen én mensen tegen el kaar op te zetten; daarom wordt juist naar aanslagen gegrepen. Ook een relatief klein aantal slachtof fers kan zorgen voor een enorme impact. Maar belangrijker: het is in Nederland nog nooit tot een grote aanslag gekomen en het lijkt er ook nu op dat we de zaken écht best goed voor elkaar hebben. De verdachten hadden plannen om een 'groot evenement' te treffen, maar die zijn nu verijdeld. Onze veiligheidsdiensten zeggen tot nu toe enkele pogingen tot aanslagen verijdeld te hebben. In dit geval waarschuwde de AIVD via een ambtsbericht, waarna werd ingegrepen. „Als het erom gaat dat we in Nederland nog niet te maken hebben gehad met een aanslag, kan de factor geluk niet uitgevlakt worden", zegt onder zoeker Bart Schuurman. Er zijn in Nederland 'enkele honderden aanhangers van de ji- hadistische beweging en enkele duizenden sympathisanten', aldus de AIVD. Daarbij helpt het dat we met zo veel op een klein stukje aarde wonen: afwijkend gedrag loopt al snel in de gaten en we kennen geen no-goarea's, zoals in Frankrijk bijvoorbeeld wel het ge val is. Het scheelt ook dat een aan tal verdachten al volop in beeld was bij zowel politie als veilig heidsdiensten, zij zijn dus al 'op de radar'. Al kunnen de diensten niet iedereen in de gaten houden. Schuurman: „Tegelijkertijd heeft onze politie met wijkagenten goed zicht op wat er speelt in de wijken. In dit geval lijkt toch ook echt een potentieel gevaarlijke groep op tijd onschadelijk te zijn gemaakt." Opvallend is dat de groep geko zen lijkt te hebben voor een aan- Een potentieel gevaarlijke groep lijkt op tijd onschadelijk te zijn gemaakt slag die behoorlijk veel voorberei ding vereist. Het aanschaffen van wapens en grondstoffen voor bommen vergroot de kans dat de actie in de gaten loopt. En dan is er nog het contact dat met een relatief groot aantal medeverdachten moet worden onderhouden. Niet voor niets 'adviseren' terreurorganisa ties het simpel te houden, als het gaat om het plegen van aanslagen, zowel wat betreft middelen als mankracht. Eén jihadist kan een ravage aanrichten door met kwade bedoelingen achter het stuur te gaan zitten, bleek bijvoorbeeld in Nice, Frankrijk. Al-Qaeda advi seerde 'lone wolves' hun keuken kastje te plunderen om een bom in elkaar te knutselen. Kan gewoon in de keuken van je moeder, zo klonk het. Terreurorganisatie al-Qaeda hield er een sterk hiërarchische or ganisatie op na, waarbij een aantal leiders terreurcellen aanstuurde. De AIVD gaat van die structuur niet meer uit. De jihadistische be weging wordt omschreven als een zwerm, die vooral is verbonden door de gezamenlijke ideologie, in dit geval de radicale islam en het internet. Er zijn geen vaste leiders die de organisatie aansturen, wel wordt gesproken over 'regisseurs' die zorgen dat informatie onder gelijkgestemden wordt verspreid. Met de arrestaties is de ideologie die de verdachten lijken aan te hangen dan ook niet verdwenen. Toch lijkt het er niet op dat meer arrestaties zullen volgen. Deze zeven verdachten lijken de betrok kenen die samen een aanslag plan den, aldus justitie. Factor geluk kan niet worden uitgevlakt bij het uitblijven van een aanslag Net zoals de weg naar het jiha- disme grillig is, is de terugweg dat ook. Radicalisering kan plaatsvin den om veel verschillende rede nen. Een sterke ideologische over tuiging, het willen vechten tegen onrecht, maar ook het vinden van een thuis bij gelijkgestemden. Een slechte thuissituatie, psychische problemen: heel verschillende persoonlijke omstandigheden kunnen leiden naar dezelfde ideo logie. Dat betekent ook dat er niet één methode is om iemand te de- radicaliseren. Door de trigger te vinden en daarop in te spelen, kan het proces worden omgedraaid. Een ideologische overtuiging kan wellicht met behulp van een is- lamgeleerde worden getackeld, psychische problemen kunnen worden behandeld, of er kan aan de thuissituatie worden gewerkt. Maar garanties? Die zijn er niet. Al een tijdje staat Arnhem be kend als stad met een stevig jiha- distisch netwerk binnen de gren zen, als enige stad buiten de Randstad. Al in 2014 reisden er meerdere Arnhemmers naar Syrië om te gaan vechten. Derge lijke netwerken of zwermen waren er ook in Den Haag, Zoe- termeer en Delft. Aan de opper vlakte lijkt het daar nu rustiger, maar dat gold tot afgelopen don derdag ook voor Arnhem. zaterdag 29 september 2018 GO ,eratoea 575000 politie 090p-88fi. Op meerdere plaatsen in het land, waaronder Vlaardingen en Arnhem deed de politie donderdag in vallen en werden huizen doorzocht. De toegang tot de kermis in Weert is extra beveiligd, fotosanpepa Waarom is deze groep niet gederadicaliseerd? Carla van der Wal Niels Klaassen Cyril Rosman Arnhem x Moeten we bang zijn? 2 Zijn onze veiligheidsdien sten dan écht zo goed, of zijn onze jihadi's amateurs? —Bart Schuurman, terreurexpert 3 Is dit nou zo'n terreurcel die onschadelijk is gemaakt? Als de verdachten al eerder vastzaten, waarom zijn ze dan niet gederadicaliseerd? —Bart Schuurman 5 Is Arnhem als grootleve rancier van verdachten nu jihadcity nummer 1?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4