12 WEE REPORTAGE MOEDER KINDCENTRUM Glunderend ligt Cynthia Zwiers met baby Joanna Rosalynn in de gloednieuwe kraamafdeling van het ADRZ in Goes. Een kamer voor zichzelf, met kluis en koelkastje. „Wauw. Supermooi. Net een hotelkamer!" Ik heb het gevoel dat ik in een hotel ben m. -m Na maanden van verbouwen en voorbereiding was het woensdag dan zover: het nieuwe Moeder Kind Centrum van het ADRZ draait. Op deze afdeling, op de tweede verdieping van het zieken huis in Goes, komt alle zorg samen voor zwangere vrouwen, pasgebore nen en kinderen tot r8 jaar. Op één van de acht nagelnieuwe eenpersoons kamers op de kraamaf deling ligt Cynthia Zwiers bij te ko men van de bevalling. Joanna Rosa lynn een piepklein mensje van nog geen vijf pond, zag dinsdag om 8.07 uur het levenslicht op de oude kraamafdeling, beneden nog. Woensdagmorgen mocht de jonge moeder met haar baby'tje naar de tweede verdieping verhuizen. De draad met knijpertjes voor de felici- tatiekaarten is nog leeg, op een wel komstboodschap na: 'Jullie zijn de eerste gebruikers van deze kamer!! Namens het hele team van het Moe der Kind Centrum heten we jullie van harte welkom!!1 „Welke dag ben ik nou bevallen? Gisteren? Is het dinsdag? Woens dag?", vraagt de 31-jarige Vlissingse confuus. Ze kijkt naar het kleine, rimpelige schepseltje in haar armen. „Mijn eerste", zegt ze vertederd. Daar zijn de tranen weer. „Sorry hoor, normaal ben ik niet zo! Nooit ver wacht dat ik een kindje zou krijgen. Vreemd. Gek. Prachtig." De roze wolk is bijna tastbaar. De afdelingen en kamers van het nieuwe Moeder Kind Centrum zijn zo ingericht dat het gezin tijdens het verblijf in het ziekenhuis zoveel mogelijk bij elkaar kan blijven. Kon er voorheen op de oude afdeling een stretcher worden bijgeplaatst voor de partner, nu staat er standaard een comfortabele fauteuil die in een handomdraai om te toveren is tot bed. Handig als de moeder wat langer in het ziekenhuis moet blijven. Cyn- thia's kindje is wat klein. „Ik moet een paar dagen blijven, zodat ze zeker weten dat het goed gaat met Joanna", vertelt ze. Naast haar staat een baby bedje met gele dekentjes. Kraamver- pleegkundige Johanneke van Hors- sen komt aanrijden met een nieuw bedje met blauwe dekentjes. „Kijk", wijst ze, „Het matrasje ligt iets schuin, zodat je meer oogcontact hebt met je kindje. Al onze oude wiegjes, aankleedkussens en couveu ses gaan naar een ziekenhuis in Gam bia." Het Moeder Kind Centrum heeft zijn eigen medicijnruimte, linnenop slag, steriele opslag en keuken. Voor heen hadden de moeders keuze uit twee soorten groenten en vlees, nu zijn er zes verschillende maaltijden van Culisteam om uit te kiezen, naar keuze tussen 5 en 7 uur 's avonds. Er is nieuw servies in fraai gekleurd ke ramiek, inclusief Japans aandoende eenpersoons theepotjes. Een keuken medewerker vult een kan met water: takje munt en sinaasappelschijfje er bij, want dat staat zo mooi. De part- ner kan voor 7,50 euro (diner) of 2,50 (broodmaal tijd) een vorkje mee- prikken. Voor baby'tjes met 'op startproblemen' is er een cou veusesuite. Boven het aankleed kussen hangt een soort nachtlampje. Een blauw blok met daarin lijnen in de vorm van een oor: groen, oranje en rood. Dit is een 'sound ear', legt kin- derverpleegkundige Danielle Jobse uit. „Een kwetsbare of zieke baby kan minder geluid verdragen. Het oor vangt geluiden op in de kamer; als het groen kleurt, is het goed. Bij oranje wordt het te luid en rood is te hard. Bezoekers maken al snel te veel lawaai. Zo worden ze zich daarvan bewust." Pronkstuk van deze suite is 'de Mercedes onder de couveuses'. Jobse: „Deze kan ook open gebruikt worden dankzij een verwarmd matras en de stralingswarmte van boven. De cou veuse heeft een geïntegreerde weeg schaal en het matrasje kan omhoog gezet worden voor beter oogcontact tussen moeder en kind. Als de moe- mt* VI der op een stoel zit, kan de couveuse zakken zodat ze op gelijke hoogte zijn. Een groot pluspunt is dat deze couveuse ook als transportcouveuse te gebruiken is. Het kindje kan er in de verloskamer in gelegd worden en hoeft daarna niet meer van het ene naar het andere bedje te worden overgebracht." Rustgevend zachtblauw is de kleur van de verloskamer. Voor de partner is een relaxfauteuil neerge zet; de benen kunnen even omhoog zaterdag 29 september 2018 GO Ik zou best een week willen blijven. Het is hier top!' Ondine van der Vleuten - Cynthia Zwiers Moeder Cynthia met haar dochter Joanna Rosalynn. FOTO'S MARCELLE DAVIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 48