Aat Veldhoen viert het leven in zijn kunst ik 9 Terneuzen accepteert tolgeld voor fietstunneltje PILEMTAA, 5C0UT//S6 ■k COR DE JONGE TERNEUZEN Terneuzen accep teert een bijdrage van 100.000 euro van de Westerscheldetun- nel voor de aanleg van een fiets tunneltje bij het nieuwe bedrij venterrein Maintenance Value- park. De beslissing lag de Terneu- zense gemeenteraad zwaar op de maag. Een eerdere bijdrage van de Westerscheldetunnel aan knooppunt Drie Klaauwen bij 's- Heerenhoek kon op zware kri tiek rekenen. Tolgelden gebruik je alleen om de tunnel eerder tol vrij te maken, stelde Terneuzen. Zes partijen in de Terneuzense gemeenteraad, goed voor negen stemmen, waaronder de PW en PvdA, hielden donderdagavond vast aan dit principe. Zeven par tijen, samen negentien stem men, waaronder de grootste frac ties TOP/Gemeentebelangen en CDA, gaven vanwege de ver keersveiligheid voorrang aan de aanleg van het fietstunneltje. Terneuzen heeft niet om de bijdrage van de tunnel gevraagd, voerde wethouder Ben van As- sche als verzachtende omstan digheid aan, maar de ontwikke laarvan het Valuepark. Verkeers opstoppingen op de plek waar het fietstunneltje komt, hebben bovendien effect op de tunnel wegen daar vlakbij. Aat Veldhoen ontwierp de poster voor Film by the Sea. Het festival is voorbij, maar dit weekend is het werk van Veldhoen in Vlissingen nog te bekijken. Op de begane grond van WVO Zorg in de voor malige Zware Plaatwer kerij in Vlissingen krij gen zeventien schilderijen en vijf tien tekeningen van Aat Veldhoen de ruimte. Het schilderij dat de ba sis vormt voor de poster van Film by the Sea hangt er ook. Lekker ge schilderd, los, vlot, krachtig. Een schilder en zijn model. Innig ver strengeld. Een wederzijds vieren van kunst en leven. Of het voor een filmfestival een adequaat beeldmerk is betwijfel ik. Maar het is een heerlijk schilderij. Veldhoen (Amsterdam, 1934) heeft van meet af aan in zijn kunst het leven gevierd. Allereerst als graficus. In die jaren 60 beroemd rend skelet. Het is de moeite waard om dit weekend nog even te gaan kijken naar wat een begenadigd kunstenaar te melden heeft over kunst en leven. en berucht om de prenten die hij voor 3 gulden verkocht vanaf een bakfiets in Amsterdam. Kunst moest voor iedereen bereikbaar zijn. Vaak was de liefde, de ge deelde extase, zijn onderwerp. Hij nam daarbij geen blad voor de mond. Voor sommigen aanleiding om hem te verketteren. Veldhoen is verknocht gebleven aan liefde en levenslust. Maar heeft de ets naald vervangen door de schil derkwast. In Vlissingen kun je een mooie, beknopte dwarsdoorsnede van zijn oeuvre zien. De vrouw, zijn muze, is nadrukkelijk aanwe zig. Dansend, maar ook ingetogen poserend. Jong, zoals het subtiele portret van Lenneke. Op leeftijd zo als Oude dame. Beiden naakt en krachtig op hun eigen wijze. Len neke terughoudend, de oude dame zelfbewust: 'Ik ben er en voorlopig blijf ik nog. En ik geniet ervan'. Toveren Veldhoen weet hoe hij met verf moet toveren. Soms schildert hij droog en sober, zoals in Begrafenis waarin mannen een doodskist een melancholiek ogend bos in dragen. Maar hij kan ook uitbundig uit de hoek komen, zoals in Dames dans- antes, waarin hij vette toetsen en subtiele partijen mooi afwisselt. Een apart hoofdstuk vormen de Bootvluchtelingen. Zes aangrij pende doeken tonen op steeds an dere wijze volgepakte bootjes die mensen voeren naar een onge wisse toekomst. Schimmen in de nacht. Opgebouwd uit losse streepjes en vlekken. Veldhoen maakt door de combi natie van onderwerpen duidelijk hoezeer hij het leven liefheeft. En dat wil hij delen met zijn publiek. Hij doet dat aanstekelijk en schuwt daarbij de ironie niet. Zo zet hij in Militant de macht te kijk die vooral bezig is zichzelf te etale ren. In Jan Steen danst met model, etaleert hij een heerlijke melange van schilderplezier en inhoude lijke vondsten. Het palet van Steen is een hart. En een schilderij op de achtergrond toont een telefone- zaterdag 29 september 2018 Overzicht van de werken van Aat Veld hoen in Schel- dehof. FOTO'S NICO OUT Nico Out Vlissingen T/m 30/9. WVO Zorg, Scheldehof, Peperdijk 263, Vlissingen. Dage lijks 9.00-17.00 uur. 'Bootvluchtelingen' van Aat Veldhoen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 45