Bs 5 Donkere wolken pakken zich samen boven het testcentrum voor getijdencentrales in de Grevelingendam. Rijkswaterstaat eist dat de bouw van het Tidal Technology Center (TTC) in de Flakkeese Spuisluis bij Bruinisse maandag wordt stilgelegd, omdat het stormseizoen begint. Maar het werk is nog niet af. Het bedrijf BT Projects maakt in de doorlaat van de Grevelingen dam drie stroomgo- ten van 50 meter - één van 3, één van 6 en één van 10 me ter breed - waarin ontwikkelaars van getijdenturbines hun prototy pes kunnen uittesten en laten cer tificeren. Het project wordt ge steund met 4,1 miljoen euro van de 25 miljoen die Den Haag vorig jaar beschikbaar stelde om de ad viezen van oud-premier Jan Peter Balkenende over de Zeeuwse eco nomie uit te voeren. Volgens woordvoerder Edwin de Feijter van Rijkswaterstaat is BT Projects aangezegd dat het werk maandag moet stoppen. Dan be gint het stormseizoen - dat duurt tot 1 april - en mag niet aan een waterwerk worden gesleuteld. BT Projects had maandag klaar willen zijn, maar de bouw heeft vertra ging opgelopen, onder meer door dat Rijkswaterstaat het werk in de zomer ook al een maand heeft stil gelegd. Toen ontbraken de vereiste werkplannen, aldus De Feijter. Als de bouw een halfjaar stil komt te liggen, betekent dit een fi nanciële strop en gaat het testcen trum later open. Toch heeft direc teur en mede-eigenaar Menno Broers van BT Projects na twee da gen crisisoverleg met Rijkswater staat nog goede hoop dat het werk De deur staat op een superklein kiertje na een paar dagen weer kan wor den hervat. De Feijter is terughou dender: „De deur staat op een su perklein kiertje." Het zou namelijk uniek zijn als Rijkswaterstaat een uitzondering maakt op de regels voor het storm seizoen. „De veiligheid is extreem belangrijk", erkent Broers. „Dat vindt Rijkswaterstaat en dat vin den wij ook." BT Projects betoogt dat de veiligheid van de Grevelin gendam alleen nog maar is ver hoogd, omdat voor de werkzaam heden ter plekke een extra dam- wand is geslagen. Daarachter is een bouwput droog gepompt. Broers: „Er is dus aanvullende vei ligheid voor het achterland." BT Projects moet begin vol gende week aantonen dat de extra damwand bestand is tegen wind kracht 11. Als dat het geval is en de bouwers werken niet in de Greve lingendam maar alleen erop - waar ze onder meer beton en zand moe ten storten - zou het werk volgens Broers door kunnen gaan. „In goed overleg met Rijkswaterstaat on derzoeken we nu die mogelijk heid." Daarvoor gaat BT Projects een veiligheidsrapport aanleveren dat volgende week door de experts van Rijkswaterstaat wordt beoor deeld. In het gunstigste geval zou het TTC Grevelingendam begin vol gend jaar in bedrijf kunnen wor den genomen. In het slechtste ge val ligt de bouw tot 1 april stil. De bouwput wordt dan tot die tijd onder water gezet. Er is ook nog een scenario denkbaar waarbij de bouwput tussentijds onder water moet, als het te hard gaat stormen. Dan kan ook pas op 1 april verder worden gewerkt. Deadlines Bij een pauze tot 1 april komt het TTC Grevelingendam op zijn vroegst volgend jaar zomer in be drijf. Dat uitstel is volgens Broers niet zodanig dat fabrikanten van getijdenturbines afhaken. „Er zijn geen kritieke deadlines die we dan missen." Over de financiële schade wil hij zich niet uitlaten, net zo min als over een schuldvraag. „Het project kost in totaal 30 miljoen euro. Daar zit de subsidie van het Rijk en de provincie in, maar ook veel eigen geld en bankleningen. We hebben een post onvoorzien waarmee we tegenvallers moeten opvangen." optiek de pnge - - zaterdag 29 september 2018 GO Blik vanuit een stroomgat van de Flakkeese Spui- sluis bij Briiinisses ;op de bouwput waar gewerkt geweS^;^ wordt aan het testcentrum vopr getijdénturbines. FOTO'SDIRKJANGiJELTEMA Ernst Jan Rozendaal - Edwin de Feijter van Rijkswaterstaat over een mogelijke uitzondering op de regels voor het stormseizoen llli».. -Cv iiinimin- - ipiii Qiiiiiiiiii"! k» in iiiiuiiiii minui nmiiiiiiijiiiiiiimm.., "-"h 11 Tp^KïLM1ni8ll»!9 Blik op de bouwput van TTC Grevelingendam; een tijdelijke dam houdt het water uit de Grevelingen tegen. De tien meter brede stroomgoot tegen de spuisluis waarin via sponningen aan de zijkant straks testturbines het water in kunnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41