'Natuurbeleid van provincie is niet inzichtelijk' Bekende namen op Contacta Provincie zoekt betaalbaarder plan voor veiligere toegangsweg Yerseke 4 r-eSöts!! De provincie meldt dat ze terug gaat naar de tekentafel. Ze wil op nieuw met belanghebbenden - be woners, bedrijven en gemeente - praten over een betaalbaarder plan om een veiligere toegangsweg naar Yerseke aan te leggen. De provincie meldt dat daarom nog geen gron den worden aangekocht voor een nieuw wegtracé. Gepraat wordt er al jaren over een veiliger alternatief voor de smalle en bochtige Zanddijk. Ideaal is een nieuwe weg door de polder. Dit jaar is gewerkt aan een deelplan: een nieuwe ontsluiting voor bedrijven terrein Olzendepolder met een ver binding naar de Molendijk. Na overleg met belanghebbenden, waaronder de dorpsraad van Yer seke, is een fietstunnel in het ont werp opgenomen. Ook is de ge plande rotonde ruimer opgezet. De uitvoering wordt daarom duurder dan de 6,4 miljoen euro die vorig jaar was begroot. Het zijn niet alleen de wensen die de prijs op drijven, ook de kosten die wegen bouwers rekenen zijn gestegen. Om die reden schuift de provincie het plan op. In de eerste helft van 2019 moet er een nieuw besluit worden genomen. Gedeputeerde Jo-Annes de Bat kan nog niet duiden hoe hoog de meerkosten zijn. Hij verklaart het besluit: „We doen even een stapje terug om te kijken of het nog steeds de juiste weg is om het gefaseerd aan te pakken of dat we er een inte graal, groot project van moeten ma ken. Doen we nu iets goeds, of zijn we aan het knutselen? We willen niet nu een rotonde aanleggen en er een paar jaar later achter komen dat we niet goed bezig waren. In tijd betekent dit dat het langer gaat du ren." In Yerseke valt het uitstel slecht. Directeur Erik de Koeijer van transportbedrijf De Koeijer/Kotra is furieus. „We pra- Er ligt nu een goed plan, maar nee, de provincie gaat weer een rondje praten ten al vele jaren over een nieuwe toegangsweg. Er ligt nu een goed plan, maar nee, de provincie gaat weer een rondje praten." De Koeijer wijst erop dat de Zanddijk steeds drukker wordt omdat het dorp groeit en de bedrijvigheid toe neemt. Steeds meer vrachtwagens rijden er over de smalle weg. „De Zanddijk is de enige zuidelijke toe gangsweg naar Yerseke. De breedte is niet meer van deze tijd. Als er een ongeluk gebeurt, is de weg naar het dorp geblokkeerd." Voorzitter Wilco Janse van de Ondernemersvereniging Reimers- waal laat een ander geluid horen. „Wij zijn blij dat de provincie de aanpak heroverweegt. De O VR ziet niks in aanleg in twee fasen. Dat lijkt ons ook duurder dan in één keer een nieuwe weg aanleggen. De vertraging die nu ontstaat, nemen we graag voor lief als er straks een beter plan uitrolt." Het ontbreekt aan data en rappor tages. Daarom is niet te bepalen of het natuurbeleid van de provincie wel effect heeft, stelt de Rekenka mer Zeeland vast. Het is opmerke lijk omdat er in het natuurbeleid veel geld omgaat. De provincie be heerst sinds 2014 natuurgebieden die het Rijk naar de lagere overheid heeft doorgeschoven. In Zeeland gaat het om zestien gebieden die samen het Natuurnet- werk Zeeland vormen. Ze maken deel uit van het Europese Natura 2000-netwerk van natuurgebieden waar dieren en planten voorkomen die belangrijk zijn voor de biodiver siteit. Bijvoorbeeld het Zwin, de Kapelse en Yerseke Moer, de Oos- terschelde, de Kop van Schouwen en het Volkerak-Zoommeer. De bedoeling is dat het netwerk in het jaar 2027 met 1.100 hectare is gegroeid naar 132.000 hectare. Dat is mogelijk door landbouwgrond om te zetten in natuur en zo na tuurgebieden met elkaar te verbin den. Een voorbeeld is de Passageule in West-Zeeuws-Vlaanderen, die de Braakman en het Zwin aan el kaar knoopt. De Rekenkamer signaleert dat de provincie achter loopt. Tot nu toe is 241 hectare nieuwe natuur ont wikkeld, maar dat is gebeurd op plaatsen waar het relatief eenvou dig kon. De Rekenkamer consta teert ook dat de provincie onvol doende geld en menskracht heeft om te versnellen. Ook de regie kan daardoor niet optimaal worden ge voerd. Hetzelfde geldt voor het toe zicht op natuurgebieden. Dat is vrij beperkt. Zwaargewicht Rico Verhoeven is sinds 2014 de nummer één bij Glory, de Champions League van het kickboksen. Waar Verhoeven doorgaans zijn vuisten laat spre ken, zal de in de Halsteren woon achtige en in Tholen opgegroeide topsporter op Contacta het met zijn mond afdoen. Hij vertelt er zijn verhaal 'over doorzetten en geloven in je dromen'. Ook gaat hij in op voeding en mentale fitheid. De kickbokser staat in de Arena ook als uithangbord van het pro- vinciebrede initiatief Gezond in Zeeland (te vinden in de Wester- scheldehal). Dat is bedoeld om Zeeuwen en toeristen te informe ren over en te prikkelen tot een ge zonde leefstijl. Gezonde werkne mers is één van de speerpunten op Contacta. MartSmeets Een andere bekende gast is sport verslaggever en radiomaker Mart Smeets. Jarenlang hét sportgezicht van de NOS en verslaggever bij de Tour de France, behoeft Smeets nauwelijks een introductie. Hij komt op donderdag 8 november praten over het thema van het net werkevent: de invloed van data. Centraal staat de vraag hoe bedrij ven in Zeeland, West-Brabant en Vlaanderen groeiende datastro- men kunnen benutten om markt te winnen en klanten optimaal te bedienen. DionneStax Al eerder werd bekend dat Dionne Stax, journalist en NOS-nieuwsle- zer, dinsdag 6 november het poli tieke café op Contacta leidt. Verder komt Quote-hoofdredacteur San- der Schimmelpenninck naar Goes om te praten over de 'impact van data'. Dat is ook het onderwerp van Ben van der Burg, commerci eel directeur van technologiebe drijf Triple, dat onder meer Voda- fone en Heineken tot zijn klanten mag rekenen. Het netwerkevent Contact vindt van 6 tot en met 8 november plaats in de Zeelandhallen in Goes. De beurs telt 350 exposanten. Organi sator LMG strategie+creatie ver wacht 24.000 bezoekers. zaterdag 29 september 2018 GO Aanpak Zanddijk uitgesteld Yerseke moet langer wachten op een verkeersplan voor de Zanddijk. Een nieuwe toegangs weg inclusief fietstunnel gaat meer kosten dan de geraamde 6,4 miljoen euro. Daarom trapt de provincie op de rem, tot ver driet van het Yersekse bedrijfs leven. Frank Balkenende Yerseke - Erik de Koeijer, transportbedrijf Het is volstrekt onduidelijk of het natuurbeleid van de provin cie effectief is. Die conclusie trekt de Rekenkamer Zeeland in een onderzoek naar het provin ciale natuurbeheerbeleid. Frank Balkenende Middelburg Wereldkampioen kickboksen Rico Verhoeven staat donder dag 8 november in de 'Arena' van het zakelijke netwerkevent Contacta in Goes. Frank Balkenende Goes 5 t/m 27 oktober Zeeuwsch-vaderen 1 Wereldtop Concerten in Zeeland! 5/10 ANIWERP SYMPHONY ORCHESTRA o.l.v. Philippe Herreweghe. Openingsconcert Sluis 6/10 The WOR FUNKHAUSORCHESTER UWAGA o.l.v. Conrad van Alphen 'Proms-sfeer' Terneuzen 7/10 PIANODUO SCHOLTES Sr JANSSENS Hengstdijk 11/10 ENSEMB1E PRIMA VOCE Night of Opera Sr Operetta IJzendijke 12/10 FOUR BARITONES GRUPETTO ENSEMBLE Thema: 'In Flanders Field' Koewacht 13/10 RESIDENTIE ORKEST The Hague o.l.v. James Feddeck Hulst 14/10 COAL HARBOUR 10 jonge musici jazz klassiek, Porgy Bess Terneuzen 19/10 ST. GEORGE QUINTET Thema: 'British Legends' Groede 20/10 NATIONAAL ORKEST van BELGIË o.l.v. Hugh Wolff. Wereldformaat, 93 musici Terneuzen 27/10 SINFONIA ROTTERDAM XL o.l.v. Conrad van Alphen. Slotconcert Hulst Kaartverkoop: www.festival-zvl.nl Aan de zaal op basis vol=vol. Of tel: 0900-3300033 Kickboxer Rico Verhoeven, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 40