Huizenbezitter hard geraakt door klimaatplannen 3 TERREUR AANSLAG VERIJDELD Alle tot nu toe bekende verdachten die donderdag zijn opgepakt bij de grote antiterreuractie hebben een band met Arnhem. Een bijna vergeten jihadistisch netwerk blijkt springlevend. I I 1 Oktober 2017: Het gaat steeds beter met Hardi N., staat in een uitspraak van de rechtbank. De Arnhemmer van Iraakse afkomst heeft weer goed contact met zijn dochter en probeert de banden met de rest van de familie te herstellen. Er is één zorg: Hardi is 'nog kwetsbaar'. „Hij heeft de behoefte bij zijn sociale netwerk te blijven horen en ande ren te behagen." September 2018: Hardi N. wordt samen met zes andere mannen uit dat sociale netwerk opgepakt in een grote antiterreuroperatie. De Arn hemmer wordt gezien als de hoofd verdachte van de jihadistische groep die, volgens de politie, bezig was een aanslag in Nederland voor te bereiden. In 2017 was N. een van de tiental len Nederlandse jihadisten die voor de rechter moesten verschijnen. Omdat hij in 2014 had geprobeerd naar Syrië te gaan, maar werd te gengehouden. Nu is hij het kopstuk van een jihadistisch web waarvan alle draden naar Arnhem leiden. Allerlei namen uit het verleden duiken op. Vijf van de zeven ver dachten zijn inmiddels bekend. Zoals Wail el A. (21) uit Arnhem, sinds kort Rotterdammer. De bouwvakker stond al eens terecht voor een poging naar Syrië te rei zen. Hij werd opgepakt voordat hij daar was. Nu zit hij weer vast. Net zoals de Afghaanse Arnhem mer Nadeem S. (25). Hij probeerde eerder samen met Wail el A. naar Syrië te gaan. De twee verklaarden dat ze alleen maar een vriend wil den ophalen die terug wilde, Syrië- ganger Marouane B., beter bekend als rapper Maru-One. Uiteraard ook uit Arnhem. De rechter geloofde er weinig van. Ook S. werd donderdag opgepakt. Marouane B. is waar schijnlijk nog in Syrië. Morad M. (21) duikt ook weer op. Een begenadigd bokser uit Arn hem, die recent naar Vlaardingen verhuisde. Hij zat ook een tijd in een gesloten jeugdinrichting omdat de autoriteiten bang waren dat hij naar Syrië zou gaan. M. is namelijk de halfbroer van een van Neder lands beruchtste Syriëgangers: Abdelkarim el Attrach. Die Arn hemmer riep in 2014 in een video, opgenomen voor de rokende puin hopen van Aleppo, op tot 'een ste vige daad' tegen Nederland. Hij zou inmiddels zijn overleden, halfbroer Morad zit nu vast. Een nieuwe naam in het gezel schap is Amir B. (18), een student uit Arnhem. Hij werd donderdag thuis opgepakt, zijn ouders konden het gisteren nog niet geloven. Net zoals de broer van hoofd verdachte Hardi N. dat niet kan. Toen hij gistermiddag langs de wo ning van zijn broer liep, zei hij te gen aanwezige journalisten: „Het is allemaal lariekoek." Om er verder het zwijgen toe te doen. Het halveren van de C02-uitstoot in 2030 gaat Nederland 3 tot 4 miljard euro per jaar kosten. Dat blijkt uit de analyse door het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL), dat de voorstellen onder de loep nam die het Klimaatberaad in juli presenteerde. In maart ging het planbureau nog uit van 2 tot 3 miljard euro per jaar. Hoe die lasten precies worden verdeeld over burgers en bedrijven is nog volstrekt onduidelijk. Hui zenbezitters lijken vooralsnog op te draaien voor een relatief groot W Elke bespaarde ton C02-uitstoot door huizen van het gas te halen kost 140 euro deel van de rekening. Gebouwen afsluiten van gas is namelijk inge wikkeld en duur; elke bespaarde ton C02-uitstoot gaat zo'n 140 euro kosten. Dat is twee keer zo veel als het verminderen van de uitstoot van bedrijven in de industrie kost, en zelfs bijna vijf keer zo veel als in de landbouw. Bovendien leveren de plannen om huizen energiezuiniger te ma ken in 2030 'slechts' 3,7 megaton minder CO2 op. Dat is 7 procent van de totale oogst. In de industrie is volgens het PBL 15 megaton CO2- winst te halen, met het opwekken van meer groene stroom zelfs 18,6 megaton. Splijtzwam Het besluit om alle huizen van het gas te halen ligt bovendien gevoe lig, omdat het iedere Nederlander direct raakt. De klimaatplannen vormen nu al een grote splijtzwam in het kabinet. VVD en CDA vin den de plannen te vaag en willen geen maatregelen invoeren waar van onduidelijk is wat de effecten zijn. D66 en Christenunie willen juist doorpakken. „Het halen van de klimaatdoelen vraagt leiderschap van de minister president", zegt VVD-prominent Ed Nijpels, voorzitter van het Kli maatberaad. „Hiermee hebben we de basis gelegd voor de grootste verbouwing van Nederland sinds de Tweede Wereldoorlog. Maar de weg erheen wordt niet één groot feest. Er zullen pijnlijke knopen moeten worden doorgehakt." P16 zaterdag 29 september 2018 GO A Een speciale eenheid van de politie valt een woning van een van de verdachten A Een aantal verdachten wordt aangehouden in hun auto. fototwitterpolitiële binnen, foto twitter politiële Arnhem centraal in bijna vergeten groep Morad M. Cyril Rosman Arnhem Nadeem S. Wail el A. Hardi N. Amir B. Onbekend Onbekend Het halen van de klimaatdoelen kost Nederland fors meer geld dan tot nu toe werd gedacht. De rekening lijkt het hoogst voor huizenbezitters: woningen van het gas halen is naar verhouding de duurste maatregel. Annemieke van Dongen Peter Winterman Den Haag Voorzitter Ed Nijpels van het Klimaat- beraad. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3