pot Het antwoord: Noodzaak verdubbeling Bernhardweg onderzocht TOT 50% 3 Advies- en ingenieursbureau Witteveen+Bos onderzoekt in opdracht van de provincie of de Bernhardweg-West (N254) bij Nieuwdorp moet worden verdub beld. Dat gebeurt op verzoek van de VVD. Met de verdubbeling van de Sloeweg (76,5 miljoen euro), de aanleg van het knooppunt Drie Klauwen (20,1 miljoen euro) en de Tractaatweg (60 miljoen euro) kunnen automobilisten in 2019 'vlot en veilig van Goes naar Gent', zoals de leuze luidt. Als het aan de VVD ligt, wordt ook het traject van Middelburg naar de Westerscheldetunnel twee keer twee rijstroken. Ongeveer vier ki lometer is nu nog tweebaansweg. In de gisteren gepresenteerde Najaarsnota meldt de provincie dat de verkenning van Witte veen+Bos nog niet klaar is. Gede puteerde ]o-Annes de Bat ver wacht dat dit wel het geval is voor de begrotingsbehandeling op 8 november. „In eerste instantie geven de cij fers niet aan dat er op de Bern hardweg een probleem is", ver klaart hij. „Maar om niet in een welles-nietesdiscussie te verval len, laten we de aantallen en de kosten onderzoeken, zodat we iets kunnen vinden van de nood zaak." op Jori showroommodellen IV K I I IM VI we maken plaats voor onze nieuwe collectie! zaterdag 29 september 2018 M Richard Gielens uit's- Heerenhoek ziet de voor zieningen in zijn dorp ^steeds minder worden ter- wijl in buurdorp Heinkens- zand de bomen tot indé hemel lijken te groeien. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN De vraag van Richard Gielens richt zich specifiek op de dor pen 's-Heerenhoek en Hein- kenszand. Maar hij is ook exem plarisch voor veel andere kernen in Zeeland. Toch spitsen we het antwoord toe op de situatie van de twee Borselse dorpen. Dus kloppen we aan bij de ge meente Borsele. Die geeft geluk kig thuis en ook een aantal rede nen voor het huidige verschil. Met daarbij gelijk de kanttekening dat er in Heinkenszand van oudsher al meer (winkel)voorzieningen aanwezig zijn. Maar waarom wordt dat verschil dan steeds groter? Een van de belangrijkste redenen is volgens de gemeente de veran derende wereld. Want daarmee verandert ook de levensvatbaar heid van voorzieningen. En dus ook de manier waarop die wor den georganiseerd. Schaalver groting is allang het magische woord en dat zorgt er mede voor dat bedrijven zich willen vestigen in een grotere kern. Ze zoeken el kaar dus op. Aanvragen De meeste aanvragen voor nieuwvestiging van bedrijven bin nen de gemeente Borsele zijn de laatste jaren binnengekomen voor Heinkenszand en 's-Graven- polder. Dat verklaart voor een deel de groei van het voorzienin genaanbod in die kernen, die toch al het ruimst voorzien waren. De gemeente zegt zelf niet te sturen bij vestiging van onderne mers. „Wel hebben we in ons be leid de dorpen Heinkenszand, 's- Gravenpolder en Ovezande aan gewezen als dragende kernen. Deze dorpen vervullen door hun voorzieningenniveau ook een rol voor omliggende kernen. Dit be tekent echter niet dat we voorzie ningen in andere dorpen tegen houden. Er is de gemeente bin nen haar mogelijkheden alles aan gelegen om de voorzieningen in de kleinere kernen in stand te houden." Maar daar slaagt Borsele dus niet in, is de trieste conclusie van Gielens. Waar kan dat aan liggen? Onder meer aan de ligging ten opzichte van elkaar, is de conclusie. „Die is van invloed op eikaars ontwikke ling. Iedere voorziening heeft im mers een bepaald verzorgingsge bied." Daarnaast legt de gemeente ook een deel van de 'schuld' neer bij de inwoners van 's-Heerenhoek zelf. „Want of een bestaande win kelvoorziening in een dorp over eind blijft, heeft ook te maken met het gedrag van de inwoners. Als iedereen boodschappen blijft doen bij de eigen dorpssuper markt, heeft deze bestaansrecht. Los van de ontwikkelingen in an dere kernen." A58 En dan is er natuurlijk nog een oorzaak. Eén reden die heel spe cifiek opgaat voor de twee voor beelddorpen. Dat is de directe aansluiting op de A58 die Hein kenszand enige jaren geleden heeft gekregen. „Daardoor is het voor ondernemers aantrekkelijker zich daar te vestigen", laat de ge meente weten. En dat zou best wel eens ten koste kunnen gaan van het maar een paar kilometer verderop lig gende 's-Heerenhoek. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Jori Glove bankstel 165 190 cm in leder Celia Cherry van 11.062,- voor 6.995,- Ook op zondag geopend van 12:00-18:00 Nieuwendijk 89 Axel, Zeeuws-Vlaanderen +31 (0)115-562010, pot.nl 15.000 m2 design topmerken Woonstoffering en Siematic Keukenstudio op de 18 verdieping Berden interieur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39