De moeder van alle praatclubs g-a Caissons Ouwerkerk zijn 65 jaar 'in dienst' krant Bijna goed! De week De vraag: Op Schouwen sneuvelen meeste dieren in verkeer 2 I n het kader van de Week van de Krant zoeken we elke dag het antwoord op de brandende vraag van een lezer. Vandaag in de laatste aflevering is dat Richard Gielens: „Hoe verklaart de gemeente Borsele het grote verschil tussen de kernen 's-Heerenhoek en Heinkenszand?" Commentaar Het overleg tussen de Zeeuwse overheden is soms een beetje stroef. Goedbedoelde pogingen om beter samen te werken, lopen vast. Dan komt er weer een nieuwe praatclub. De gemiddelde burger kan het niet meer volgen. We hebben toch de gemeentebesturen met de provincie als bin dende factor? Is dat niet genoeg? Nee. We hebben het Strate gisch Beraad, de Tafel van Vijftien, de Taskforce Inhoud, de Stuurgroep IJzendijke, de Vereniging Zeeuwse Gemeenten, de Z4, het houdt niet op. Al die overleggroepen hebben twee handicaps. De meeste deelnemers brengen lokale belangen in. Die zijn niet altijd te verenigen. En vaak is er een algemeen Zeeuws belang waar je wat op kunt afdingen. Wat heeft Tholen aan werkgelegenheid in de Kanaalzone? Wat moet West-Zeeuws-Vlaanderen met het versterken van de regiofunctie van Goes? Als de provincie de regie probeert te nemen, is het niet goed. Maar als de provincie nalaat te verbinden, is het ook mis. Vind dan maar de balans. Nu tuigen we de moeder van alle praatclubs op, het Overleg Zeeuwse Overheden. Daar moet het voortaan gebeuren. Je kunt je afvragen waarom er een apart bureau wordt bemand. Hebben we niet genoeg ambtenaren en bestuurders? Toch verdient dit OZO het voordeel van de twijfel. Al gaat het uitein delijk niet om de overlegstructuur maar om de moed om over de eigen schaduw heen te springen, de bereidheid te geven en te nemen, en het besef dat Zeeland te klein is voor tweedracht. Uiteindelijk gaat het om het besef dat Zeeland te klein is voor tweedracht Die grote stap is in november 65 jaar geleden. Reden voor het be stuur van het Watersnoodmuseum om daar op dinsdag 6 november uitgebreid bij stil te staan. In de vier Phoenix-caissons, die sinds 2001 het onderkomen zijn van het Wa tersnoodmuseum, is tussen 09.30 en 15.00 uur een programma met getuigenissen van mensen die bij de sluiting (betrokken) waren, een 3D-animatie over de werking van de Phoenix-caissons en een presen tatie over dijkgaten en binnendij ken. Ook vindt de opening plaats van twee tentoonstellingen: één met opnames van fotograaf Rykel ten Kate en de andere met werk van kunstenaar Jan Meine Jansen. Zij De vier Phoenix- caissons dienen als onderkomen van het Watersnoodmuseum waren 65 jaar geleden allebei aan wezig bij de sluiting van het dijkgat. Leden van harmonie Kunst en Eer uit Zierikzee verzorgen een muzi kaal intermezzo, net zoals zij dat deden in november 1953. ALMANAK De leerstof van het geschiede nisproefwerk over De Romeinen viel de tweeling uit Hulst (9) nogal tegen; ze moesten behoor lijk wat moeilijke woorden en hun betekenis onthouden, zoals Julius Caesar, amfitheater, aqua duct, Nehalennia, gymnasium... Na een paar dagen blokken, von- den ze zelf dat ze het wel onder de knie hadden en werd moe ders erbij geroepen voor een overhoring. Die wist na de eerste vraag meteen dat een voldoende nog een hele kluif zou gaan wor den. „Hoe heten de strijders in een Romeins amfitheater?" De tweeling in koor: „Gladiolen!" Wijnfestival groter en veelzijdiger Sluizencomplex beter mijden AXEL Tractaatweg deels dicht in weekend van de Op Schouwen-Duiveland worden de meeste dieren aangereden van alle Zeeuwse gemeenten. Vorig jaar ging het om 24 vogels en 16 zoog dieren zoals bijvoorbeeld konijnen, hazen en reeën. Veere staat op de tweede plek met 19 vogels en 20 zoogdieren. Dat meldt Local Focus op basis van een analyse van meldingen die zijn gemaakt op waarneming.nl. Op die website kunnen particulie ren of organisaties onder meer aan gereden of verongelukte dieren melden. Het werkelijke aantal zal hoger liggen, aangezien lang niet alle aan- of doodgereden dieren worden gemeld. Dat op Schouwen-Duiveland en in Veere relatief veel dieren worden aangereden, kan worden verklaard doordat het om kustgemeenten gaat met veel natuur. Opvallend is in dat opzicht Terneuzen dat een derde plek bezet met 6 vogels, maar wel 32 zoogdieren. Egels Vorig jaar kwamen landelijk in to taal bijna 6400 meldingen binnen. In 2016 was dit aantal met zo'n 6800 het hoogst. Veruit de meeste mel dingen gingen over egels. Voor dit jaar (tor en met 14 augustus) staat de teller al op meer dan 5000. Vier betonnen kolossen dichtten in de nacht van 6 op 7 november 1953 het laatste dijkgat bij Ou werkerk. Een grote stap in de strijd tegen het water, dat door de Watersnoodramp op verschil lende plaatsen in Zeeland vrij spel had. Ellen Smaardijk-Jobse Ouwerkerk Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Het Middelburgse wijn festival wordt 'groter en veelzijdiger' dan vorig jaar. Dat belooft organi sator Gerard van Keken. Middelburg Historische Wijnstad keert op vrijdag 12 en zaterdag 13 okto ber terug naar het stad huis aan de Markt en wordt het onderdeel van het project 'de Gouden Eeuw van Middelburg'. Het wijnfestival wordt zondag 7 oktober al ge opend met een film en wijnproeverij in Cinema Middelburg. Meer informatie staat op de website middelburg- wijnfestival.nl/. TERNEUZEN Automobilisten kunnen het sluizencomplex van Terneuzen dit weekend beter mijden. Aan de stadskant van de Oost- sluis wordt bij de zuid- brug gewerkt aan de aansluiting van een nieuwe rotonde. De weg is er tot maandag 06.00 uur afgesloten. Verkeer kan wel over de noord- brug van de Oostsluis, maar die is geregeld open voor binnenvaart schepen. Automobilisten moeten dan zeker een kwartier tot een half uur wachten. Voetgangers en fietsers kunnen wel ge woon langs het werk aan de rotonde rijden. De Tractaatweg (Ter- neuzen-Zelzate) is dit weekend deels dicht vanwege werkzaamhe den. De afsluiting die tot maandag 05.00 uur duurt, betreft het stuk tussen de aansluiting Koeischorre bij Terneu zen en knooppunt Zwar- tenhoek bij de afslag naar Hulst. Ook de op en afritten van de tus- sengelegen kruising Axelse Sassing zijn dicht. Verkeer wordt om geleid aan de westkant van het Kanaal Gent-Ter- neuzen. De verbrede Tractaatweg is eind dit jaar voltooid, maanden eerder dan gepland. zaterdag 29 september 2018 's-Heerenhoek raakt in verval, buurdorp niet. Hoe kan dat? Willem Adriaansens Als inwoner van 's-Heerenhoek vraagt Richard Gielens zich af hoe het komt dat zijn dorp steeds meer voorzieningen kwijtraakt. Terwijl een paar kilometer verderop in Heinkenszand alles alleen maar lijkt te groeien. „Er komt een tweede supermarkt, een nieuwe grote wijk en ze hebben een mooie bibliotheek met ruime openingstij den", noemt hij als voorbeelden. „Ik snap best dat kernen binnen de gemeente Borsele verschillen. Dat het aantal inwoners niet gelijk is en dat de voorzieningen ook niet het zelfde kunnen zijn. Maar in de 41 jaar dat ik in 's-Heerenhoek woon heb ik het dorp flink zien verande ren. Vooral de welstand is flink achteruitgegaan. Er is geen super markt meer en veel andere winkels zijn ook verdwenen, het consulta tiebureau is weg en sinds januari van dit jaar is ook het postkantoor dicht." Ook het verval van het dorp baart de voormalig schooldirecteur zor gen. „Bestaande huizen verkrotten of staan zelfs op instorten. En de kern van 's-Heerenhoek verloedert. Nieuwbouw is er bijna niet ge weest. Bejaardenwoninkjes zijn ge sloopt zonder dat er iets voor in de plaats is gekomen. Daardoor zijn er nauwelijks of geen woningen meer voor senioren. We moeten oppas sen dat 's-Heerenhoek geen uit hoek wordt." Luc Oggel Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 38