31 VOLLEYBAL WK IN JAPAN Europa leidt in Ryder Cup 'Ronaldo heeft mij verkracht' RECORD Wijnaldum terug, Van Dijk onzeker UITSLAGEN Hij wordt in Istanboel herkend op straat, won meermaals de Champions League en is de man onder wiens leiding de Nederlandse volleybalsters hun grootste successen boekten. Op bezoek bij Giovanni Guidetti (46) in Istanboel met het WK in aantocht. Een stukje sporttape schiet door een Turks kantoor. „O, sorry", zegt de man die er de voorafgaande tien minuten doelloos aan frie melde. Door zijn Engels klinkt een sterk Italiaans accent. Ondertus sen trommelen zijn vingers op het bureaublad. Giovanni Guidetti (46) zit nooit stil. „Iedereen zegt dat ik veel energie heb, waar schijnlijk is het waar." Door die energie zit hij nu, op een dinsdagmiddag halverwege september, in zijn kantoor bij zijn Turkse volleybalclub Vakifbank en heeft hij er al trainingen met twee verschillende groepen opzitten. De ene groep in voorbereiding op het clubseizoen, de andere, Tur kije, op her WK dar vandaag in Ja pan begint. Als het leven was gelo pen zoals hij een paar jaar geleden had afgesproken, had Guidetti op het WK langs de kant bij Neder land - Duitsland gestaan. Soms loopt het anders. Overtuiging De flamboyante topcoach werkte vanaf 2015 in Nederland. Hij inspi reerde, hij bracht overtuiging, on der zijn leiding bestormden de volleybalsters de wereldtop. Van gedeelde 13de op het WK naar een 4de plaats bij de Olympische Spe len. Het was nog maar het begin, zei iedereen. Tot Guidetti een paar maanden na de Spelen bekend maakte zijn functie als bonds coach van Nederland op te geven voor eenzelfde functie in Turkije. Hij was nog niet lang vader, die rol had hij onderschat. Hij wilde va ker in Turkije zijn, waar hij al jaren trainer is van de beste volleybal club ter wereld: Vakifbank. De Nederlandse volleybalsters voelden zich in de steek gelaten, Guidetti betreurde zijn beslissing geen moment. „Nooit. Ik verliet een geweldig team, maar nu open ik thuis de deur en komt er een blij meisje aanspringen. Dat is wat het meest telt", zegt hij in zijn kantoor. Er is geen plek als Vakifbank. Al les ademt volleybal. De kleedka mers, de trainingshal, de wed- strijdhal, de gym die Guidetti zelf ontwierp. Papendal is geweldig, meent de coach. „Maar dit hier is speciaal voor volleybal en volley bal alleen gemaakt." Boffen Zonder aanmoediging begint hij over het Nederlands team. „Ze boffen met de WK-loting. Ik weet zeker dat ze de tweede ronde halen. Maar hun grote probleem als het aankomt op het winnen van een medaille, is het gemis van de geblesseerde Robin de Kruijf." Hij zei ooit dat het eenvoudiger is met Nederland de top te halen dan met Turkije. Toch verrasten de Turkse vrouwen door op de Nati- ons League zilver te winnen in juli. „Ik sta nog steeds achter die uitspraak", zegt Guidetti en hij WK VOLLEYBAL Programma pakt een kladblok en schrijft de namen van zes Nederlandse speel sters op. „Holland heeft een rijtje speelsters die elk op hun positie tot de top 10 van de wereld beho ren. Turkije is een jong team met slechts twee speelsters met WK- ervaring en veel bankspeelsters. Fysiek zijn we ook minder dan Holland, maar ik geloof ook dat het in een paar jaar anders zou kunnen zijn." Hij woont in Istanboel in een appartement op de 22ste verdie ping met uitzicht over het water. Turks spreekt Guidetti nauwelijks. Nederlands overigens ook niet, op 'dank je wel' en 'bitterballen' na. In Turkije is hij thuis, inmiddels houdt hij van Istanboel. Van het idee dat de metropool alles biedt wat een mens kan willen. „Stel: vanavond willen we eten en 1000 euro per persoon besteden? Kan. Wil je vanavond voor 3 euro goed eten? Kan ook. En geloof me, je zit dan ook vol voordat je alles op hebt. Je kunt hier alles. Alles." Een paar keer per jaar vliegt Guidetti voor een paar dagen naar Modena, de stad waar hij op groeide en nog een huis heeft. „Moet ik ineens wachten tot 19.00 uur voordat ik pizza kan eten. Waarom?" Twee keer per dag gaat Guidetti per Vespa heen en weer van zijn appartement onderin het Aziati sche gedeelte van de stad, naar bo ven waar het stadion staat. Ge middeld duurt een rit twintig mi nuten, beduidend korter dan de auto erover zou doen. „Makkelij ker, maar ook gevaarlijker. Als hier twee banen zijn, betekent dit dat er vier auto's naast elkaar voor je staan. Minstens." Hij won veel prijzen met Vakif bank. Met Nederland een keer zil ver op het EK, maar nooit een olympische titel of wereldtitel. „Natuurlijk zou ik dat willen. Maar alleen met Vakifbank coach ik een team dat op voorhand een bepaalde verwachting opwekt. Ik heb nooit een nationaal team ge coacht dat bij de eerste drie op de wereldranglijst staat." Lastig Hij zou blij zijn met een confron tatie tussen Nederland en Turkije in Japan. „Dat betekent dat we een plaats bij de eerste zes hebben ge haald. Maar de route is lastig. Bo vendien: ik vind het ook emotio neel om tegen Holland te spelen. Ik ben minder agressief dan nor maal. Ik zou moeten denken: jij moet verliezen, want ik wil over leven in het toernooi. Maar bij Ne derland - en ik ben nog steeds Ne derlands grootste fan - kan ik dus nog altijd niet denken: jullie moe ten verliezen." zaterdag 29 september 2018 GOLF De Europese golfers gaan aan de leiding in de strijd om de Ryder Cup in Parijs. Europa heeft een 5-3 voorsprong, na de eer ste van drie dagen. Van daag staan vier fourballs en vier foursomes op het programma, morgen twaalf individuele partijen. VOETBAL Een Ameri kaanse stelt in het Duitse blad Der Spiegel dat voet baller Cristiano Ronaldo (33) haar in 2009 heeft verkracht in een hotel in Las Vegas. De Portugees, die haar 375.000 dollar be taald zou hebben om het stil te houden, ontkent. Zwemster Kira Tous- saint (24) heeft bij de wb- wedstrijden in Eindhoven haar Nederlands record (26,24) op de 50 meter rugslag aangescherpt. VOETBAL Liverpool kan vandaag bij het tweede duel in vier dagen tijd met Chelsea weer beschikken over Georginio Wijnaldum. Hij ontbrak woensdag in de League Cup (1-2). Het mee spelen van Virgil van Dijk in het competitduel bij Chel sea is nog onzeker. TENNIS Shenzhen (Chn). Mannen, kwartfina les: Verdasco (Spa/5) - A. Murray (Gbr) 6-4 6-4, Nishioka (Jap) - Norrie (Gbr) 7-6(2) 6-2, De Minaur (Aus/7) - Dzumhur (Bos/4) 6-3 7-6(7), Herbert (Fra) - Ramos (Spa) 6-7(6) 7-6(1) 6-4. Wuhan (Chn). Vrouwen, halve finales: Kontaveit (Est) - Wang Q (Chn) 6-2 2-1 Opg, Sabalenka (WRu) - Barty Aus/16) 7-6(2) 6-4. Tasjkent (Oez). Vrouwen, halve fina les: Gasparyan (Rus) - Barthel (Dui) 4-6 6-1 7-5, Potapova (Rus) - Kozlova (Oek) 6-2 6-3. 'Oranje moet verliezen, zo kan ik niet denken' Lisette van der Geest Istanboel Bondscoach Guidetti en de Oranje-volleybalsters vieren hun zilveren medaille op het EK 2015. Foto onder: Guidetti als bondscoach van Turkije, foto-s anp/ronald hoogendoorn EERSTE GROEPSFASE Vandaag 08.40 uur* Duitsland - Nederland Morgen 12.20 uur Japan - Nederland Maandag 08.40 uur Nederland - Kameroen Woensdag 06.40 uur Argentinië - Nederland Donderdag 06.40 uur Nederland - Mexico Ned. tijden, alle duels in Yokohama TV:Ziggo Sport

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31