30 Formule 1 en Rusland zijn nog geen goede match, al is verandering voelbaar IÉ Spoorwegm useum Bekijk alle uitjes op pzc.nl/najaarsuitjes PC GPvan Rusland aan toe. Vanuit de tientallen dure hotels aan de kustlijn gaan de tickethouders met taxi's en in golf karretjes richting het circuit. Hoog gehakte dames dragen hun mooiste jurk en duurste parfum en haken hun arm in een grote, geblokte Rus. Op de Daniil Kvyat-tribune wap peren Russische vlaggen. Als Sergej Sirotkin voorbijkomt in zijn Willi ams, klinkt gejuich. Ook voor Art- jom Markelov, die gisteren in de eerste vrije training zijn Formule t- debuut maakte voor Renault, wordt geklapt. Maar om nou te zeggen dat de Russen echt uitzinnig worden van hun landgenoten op het asfalt, mwah, nee. Het publiek hier op de Sochi Au- todrome is, zonder te chargeren, een tikkeltje anders dan bij de Eu ropese races. Ft is in bijvoorbeeld Oostenrijk en België een sport van en voor het volk. Vanaf de campings lopen duizenden mensen met uit puilende koelboxen naar hun plekje langs de baan. Op de tribunes is het feest, niet in de laatste plaats door de hordes Max Verstappen-fans. Overal ruikt het naar worst en klinkt feestmuziek. In Rusland gaat het er iets anders Een dagje naar het racen betekent hier ook: gezien worden. De goed koopste passe-partouts in Sotsji zijn net over de 50 euro, zeer schap pelijk geprijsd, toch heeft de sport een wat elitairder karakter dan in pak 'm beet Boedapest of Mexico- Stad. Onontgonnen Niet zo vreemd, gezien de totstand koming van de GP van Rusland. Hoewel er in Sint-Petersburg al Grands Prix werden gereden in 1913 en 1914, had Sotsji in 2014 de eer van de eerste echte Grand Prix. Ein delijk. Al in de jaren '80 ging toen malig Fi-baas Bernie Ecclestone bij Sovjet-leider Leonid Brezjnev leu ren voor een race in Rusland, onontgonnen Fi-terrein. En begin deze eeuw ketste een deal voor een GP in Moskou een paar keer af. President Vladimir Poetin wil graag scoren met sport, maar liever in Sotsji, waar hij naar verluidt twee buitenverblijven heeft en wat het Monte Carlo van Rusland zou moe ten worden. Hij haalde er de Winterspelen van 2014 naartoe en liet meteen een circuit ontwerpen op het olympisch park. Geld speelde uiteraard geen rol. Maar de eerste Grand Prix was een valse start. Na de Russische an nexatie van de Krim en de tragedie met de MH17 ging het in 2014 in Sotsji meer over politiek dan over pk's. Dat Poetin bij de inaugurele race op zondag pas vlak voor de fi nish kwam binnenvallen met zijn helikopter, was ook geen fijne bin nenkomer. De jaren daarna nam hij meer tijd voor zijn bezoek, maar spatte het ongemak eraf als Poetin in de green room een praatje pro- Tien jaar geleden hadden we niet één erkend circuit. Nu gaan we richting de tien beerde te maken met bijvoorbeeld Nico Rosberg. Zielloos Aan alles is voelbaar: er wordt in Sotsji gereden omdat de president dat wil, niet omdat de coureurs het zo'n fijne plek vinden. De perszaal is halfleeg, de sfeer in de paddock sober. Alles in Sotsji is even nieuw en schoon, maar dat zorgt ook voor een wat zielloze sfeer. Ook al scoorde de GP, die tot 2025 op de ka lender staat, vorig jaar met 150 dui zend toeschouwers niet slecht. Toch is er wel wat aan het ont staan in Rusland. „De infrastruc tuur is nu in heel het land op orde", zegt Oleg Karpov, auteur van de bi ografie van Kvyat. „Tien jaar gele den hadden we niet één erkend cir cuit in het land, nu gaan we rich ting de tien. Als je als Russisch jon getje van 7 de Formule 1 wil halen, heb je net zo'n goede kans als wan neer je in Duitsland opgroeit." Het leukste station van het land §p@®rfw®§ vaniTïSevoor 12f° iflfinyj§@y iflfii w zaterdag 29 september 2018 Liefde bloeit langzaam op Max Verstap pen in Sotsji, waar hij vanuit het achterveld zal starten van wege een grid- straf. FOTÓ^TTY Ook bij de vijfde Grand Prix wil het maar niet bruisen in Sotsji. Als de race morgen geschrapt zou worden van de kalender, zul len weinigen daarom malen. Toch groeit de autosport wel in Rusland. Rik Spekenbrink Sotsji -Oleg Karpov, auteur GP Rusland. Morgen, 13.10 uur. TV: Ziggo Sport. Snelheid (km/u) Morgen, Ziggo Sport Bochtnr. om 13:10 u Rondes Circuit Afstand |~53~ 5,848 km 309,745 km Winnaar 2017 V. Bottas (Mercedes) Sochi Autodrome Verkoopperiode: t/m 28-10 Avontuur is dichterbij dan je denkt. In het Spoorwegmuseum raas je door de tijd in treinen die jij helemaal mag ontdekken. En er zijn nog veel meer spannende avonturen. Zoals De Vuurproef, de prijswinnende 4D-simulator waarin je zelf een trein bestuurt. Of wat dacht je van het nieuwe Techlab. Daar ontdek je door het doen van testjes en proefjes wat de techniek achter de trein is. Nieuwsgierig? Kom ook naar het leukste station van Nederland! Ga naar pzc.nl/spoorwegmuseum Tickets zijn geldig t/m 31 december 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 30