M dank aan Turkse knowhow 29 tegenover PSV in de Champions League - is een vent geworden in Italië over de kunst van het verdedigen, waar ze van oudsher zo veel ple zier aan beleven in Italië. Het blij ven herhalen, het hameren op de juiste onderlinge afstanden, de volledige focus op details. „Ja, ik ken het verhaal dat Arrigo Sacchi ooit de verdedigers met touw aan elkaar vasthield om de afstanden te waarborgen. Het idee is nog hetzelfde, wij gebruiken alleen geen touwen of elastiek hier." Eigenlijk alles wat hij in Neder land leerde als centrale verdediger ging in Italië overboord. Als in Ne derland verdedigers specifieke training kregen, werd er aan de in- speelpass geschaafd. Het pure ver dedigen was een kwestie van kort op de aanvaller zitten. „Maar hier draaien ze het om. De volgorde van belangrijkheid is hier: één de bal, twee jouw teamgenoten, drie de ruimte en vier pas de tegen stander. De bal, dat is prioriteit nummer t." Actief zijn De Vrij gaat staan. Kaarsrecht. „Een verdediger die rechtop staat, is dood, zeggen ze hier. Altijd ac tief zijn, altijd klaar om te starten, meeschuiven, het lichaam mee draaien naar de kant van de bal. En altijd, maar dan ook altijd het cen trum blijven verdedigen. In Ne derland geeft de centrale verdedi ger vaak rugdekking, stapt uit naar de zijkant. Hier zeggen ze: daar wordt het doelpunt niet gemaakt. In Italië moet je letterlijk het doel blijven verdedigen als de bal bin nen de dertig meter van het doel komt. Dan is de ruimte in de rug afschermen geen prioriteit meer." Als De Vrij oude beelden ziet, beseft hij dat doelpunten voorko men hadden kunnen worden, als hij de aanpak van de Italianen had gehanteerd. „Dan stond ik in de eredivisie achter een back en ging de bal net over mij heen. En de bal in de diepte, ook een andere aan pak. Herinner je je de eerste inter land na het WK tegen Italië nog? Daar werd de bal bij een tegen treffer in één keer achter de defen sie geslingerd naar Ciro Immobile, die automatisch de diepte zocht. Wij stonden met de defensie van Oranje naar voren." De Vrij: „Dat doelpunt, dat zou mij nu niet snel meer overko men." De Vrij praat graag over de details. Al is hij altijd op zijn hoede. Door schade en schande wijs geworden, lijkt het. Toen hij aansloot bij Feyenoord, deed hij tijdens het trainingskamp in Tur kije examen atheneum. Hij had al leen in een kamer alle gelegen heid om de boeken er even stie kem bij te pakken, het kwam niet Bergwijn en Lozano kunnen schade aanrichten, hoor. En De Jong is een gevaarlijke spits eens in hem op. Het stempel stu- diebol lag meteen op de loer. Toen hij vervolgens vertelde dat hij uit een kerkelijke gemeente kwam, kreeg hij het stempel een kerke lijke jongen te zijn. Toen hij zich geblesseerd afmeldde bij Oranje, zou hij niet graag genoeg voor zijn land spelen. „Voor Oranje wil ik altijd spelen, iedereen die mij kent, weet dat", zegt hij. „Ik voelde dat ik toe was aan een nieuwe uitdaging, om me maxi maal te kunnen blijven ontwikke len. Inter had een prima verhaal. De plannen hier zijn mooi en veelbelovend, we moeten structu reel tot de top to van de wereld gaan behoren. Daar geloof ik in." Hart Italië is wel in zijn hart gaan zit ten. La Dolce Vita, het zoete leven. De Vrij knikt. „Italië is zo mooi. Ik heb op vrije dagen zo veel van dit land gezien. Portofino, Cinque Terre, Capri. Maar ook hier bij Como. Het eten, het genieten van het leven. Maar ook het gedeelde verdriet. De aardbevingen, laatst de ingestorte brug in Genua. Ik was daar een dag voor de ramp. Italië zit echt in mijn hart." Bij het verlaten van Appiano Gentile worden er bij toerbeurt mobiele telefoons voor zijn neus gehouden. Of hij een zekere Fran- cesca, Andrea en Aldo even gedag wil zeggen in een korte video. De Vrij herkent het jongetje dat al heel de dag pal voor de deur wacht op een handtekening. De verdedi ger stelt niemand teleur en stuurt zijn ruime Volvo door het drukke verkeer richting Milaan. Naar een appartement met een adembene mend uitzicht over de stad. Obsessie Onderweg vertelt De Vrij over zijn obsessie: zichzelf ontwikkelen. Zo heeft hij een tactiekconsultant in de arm genomen. Loran Vrielink van het bedrijf Your Tactical Ana list is een voormalige basketballer, een bevoegd docent lichamelijk opvoeding en volgde in Barcelona een opleiding voetbalcoaching. Vrielink kijkt wedstrijden van De Vrij terug en tot in detail analyse ren ze zijn spel. „Of het vreemd is dat een basketballer een speler uit de selectie van Oranje beoordeelt? Als je het zo zegt, klinkt het mis schien vreemd. Maar zo kijk ik er niet naar. Ik probeer gewoon alles aan te grijpen. En ja, daar kan ook iemand bij helpen die nooit op het hoogste niveau heeft gespeeld. „Ik maak nog zelden een sliding, dat heeft ook met dit soort zaken te maken. De goal van Spanje tij dens het WK 2014, toen Diego Costa een strafschop kreeg na een duel met mij...dat zou ik nu anders aanpakken. Met beide benen één kant op de ruimte afdekken, zodat hij zijn voet nooit achter die van mij kan haken." De Vrij: „Spitsen zijn soms zo slim, daar moet je jezelf tegen wa penen. Bij Inter hebben de spelers een aparte app. Daar kunnen we allerlei situaties op onze telefoon terugzien, analyseren. Alles om beter te worden." bal zag, is duidelijk weer trots op Fortuna. Met een voorlopig elfde plaats in de eredivisie overtreft de ploeg van René Eijer alle verwach tingen. De opmars van Fortuna kan niet los worden gezien van de komst van zakenman Gün, die enkele mil joenen investeerde en daarom una niem wordt geprezen in de Lim burgse stad. Domweg omdat zon der hem de stadionlichten voor goed waren gedoofd bij de club die halverwege de jaren tachtig nog een historisch Europa Cup Il-avontuur beleefde. Veel minder bekend is dat Aztopal de architect is van de spor tieve opleving. Tamelijk opmerkelijk, gezien zijn achtergrond: scheidsrechter. Acht jaar lang floot hij zijn wedstrijden in de Türkiye Futbol Federasyonu 1, zeg maar de Keuken Kampioen Di visie van Turkije. Later kwam Azto pal in het bankwezen terecht en via Arsenal-icoon Tony Adams, met wie hij bevriend raakte in Enge land, bouwde hij langzaam een re putatie op als iemand met neus voor talent. Zo werkten de twee on der meer samen bij Gabala FK in Azerbeidzjan. Bescheiden „We doen het allemaal samen bij Fortuna", is Aztopal bescheiden. „Mijn kracht zit met name in het internationale netwerk dat ik heb." In die zin belichaamt de selectie van Fortuna, die ruim tien nationa liteiten telt, dat internationale ka rakter. Wat daarin opvalt: los van Lazaros Lamprou, Andrija Novako- vich en Ahmed El Messaoudi, zijn alle spelers eigendom van de club. Of, anders gezegd: het kapitaal staat op het veld. Excelsior wilde Novakovich hu ren van Reading, maar kon financi eel niet opboksen tegen Fortuna. NAC wilde Mark Diemers, maar die ging vanwege het financiële plaatje veel liever naar Zuid-Limburg. For tuna kan dus hogere salarissen be talen. Aztopal praat niet over bedragen. Wel zegt hij: „Voor sommige spe lers zijn we inderdaad ver gegaan om ze te halen. Juist omdat we, ge zien ons beperkte budget, per se de juiste versterkingen wilden. Maar het is ook het verhaal van onze am bities dat voetballers aanspreekt." zaterdag 29 september 2018 GO die rechtop staat, is dood' - Stefan de Vrij (26) Spits Andrija Novakovic (links) is één van de vele spelers die 'td' Mustafa Aztopal verrassend naar Sittard wist te halen, foto vi images >01 rf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 29